Matčino a Rajka



host - 248.151 (?)
6.9.2020 12:13

Matčino je podzimní, Rajka raně zimní. Obě mám, obě mi chutnají. S ohledem na zamýšlený tvar stromu bych volila Matčino. Po zapěstování roste prakticky bez péče - viz mnohé stromy ve starých zahradách.            Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 251.51 (?), 6.9.2020 1:29, zobrazeno: 3996x
Dobrý den, zakládáme novou zahradu a chceme zasadit jedinou jabloň. Měl by to být hlavní soliter zahrady, polokmen, nebo vysokokmen (A2, nebo semenáč)s chutnými jablky, nenáročným pěstováním a pěkným zdravým růstem.. Po pročtení zdejších vláken jsou favoriti Rajka a Matčino. Můžete mi prosím poradit jaká odrůda je vhodnější a tzv. blbuvzdornější? Poloha zahrady 300m nad mořem, půda nic moc, slunce dost. Na zahradě bude také Kordia (colt) a Opál (Zelená r.) Moc děkuji Jirka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.151 (?), 6.9.2020 12:13

Matčino je podzimní, Rajka raně zimní. Obě mám, obě mi chutnají. S ohledem na zamýšlený tvar stromu bych volila Matčino. Po zapěstování roste prakticky bez péče - viz mnohé stromy ve starých zahradách.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.151 (?), 6.9.2020 12:15

ps - navíc Matčino má opravdu nezaměnitelnou chuť a v obchodě tato jablka neseženete wink.      L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 6.9.2020 18:16

Pěkně jste to napsala, paní Lído. Co se týče Rajky tak podle mě má jinou chuť v teplejších polohách a jinou v chladnějších. Třeba na Vysočině mají plody Rajky ostřejší jakoby rubínovou příchuť, naopak v teplejších polohách jsou Rajky sladší. Na Vysočině víc spoléhám na Rozelu a Desert. Doufám, že se mně rouby nevylomí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.142 (?), 26.10.2023 10:16

Ochutnal jsem teď první plody Rajky. Pomalu už nevím, proč jsem ji sázel, asi jako jednoho z prvních rezistentů. Jablka čistá, krásně vybarvená. Chuť vyrovnaná, ale zcela bez aroma, neutrální. V popisu v databázi popisují chuť jako výtečnou, já se přikláním k hodnocení PzP. S Matčiným (původní dotaz) se nedá srovnat ani náhodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.10.2023 20:52

To máte těžký, pane PP. Já jsem kupříkladu 9.10. otrhal poslední Spartany a ty po týdnu skladování byly famózní. Pevná, chruplavá, šťavnatá dužnina s ideální chutí. V současné době jsou ale takto pozdě otrhané plody už dosti měkké. Ty hodně podtržené v září jsou v současné době sice tužší, ale málo šťavnaté a s typickou chutí pozdních Spartanů, která přichází po několika týdnech až měsících, což je pro mě chuť už málo přítažlivá. Tak si vyberte. Jedině otrhat až v říjnu, riskovat tím větší propad a do 14 dnů všechny zkonzumovat, než změknou. Chuťově přítažlivější je momentálně Holiday, který byl také silně podtržený, ale v současné době je svěžejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.243 (?), 6.9.2020 20:40

Matčino jsem pěstoval na 2 velkých stromech ve výšce cca 430 m (Valašsko). Tato odrůda jak už bylo vzpomenuto má nezaměnitelnou chuť. Ve vyšší poloze dozrává později a můžeme jej tam považovat za jablko zimní. Délka výdrže ve skladu tedy sklepě je do konce roku ale když je sklep "podchazen" ve formě třeba mnotážní jámy a různé podobné úkryty vydrží poživatelné až do konce ledna. Na této odrůdě si cením odolnost proti strupovitosti. Když to porovnám s mnohými jinými odrůdami, které jsou v našem kraji nepoužitné právě pro strupovitost. Pěstovaná na vyšší podnoži (u nás Jadernička) v zatrávněném svahu dává překrásné vybarvené plody bez jakékoliv chemické ochrany. Ještě jedna jiná vlastnost. Do květu přichází na jaře později a proto tolik není náchylná k zmrznutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.216 (?), 6.9.2020 20:44

S odolností celkem souhlasit jde, se skladovatelností nesouhlasím. U mne v 525 mnm jablko moučnatí již 14 dní po sklizni. Pokud někdo preferuje sladká, moučnatá jablka s výraznou slupkou, pak prosím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.243 (?), 6.9.2020 21:29

Matčino

Nutno podtrhnout, to jsem zapoměl uvést. Nesmí dozrát na stromě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 251.51 (?), 7.9.2020 22:33
Dékuji za Vaše odpovědi. Zasadím Matčino na semenáči. Sklep nemáme, takže skladovat nebudeme. Jablka snad zmoučnatět nestihnou.. Možná, že se mi podaří někam nacpat i tu Rajku na menší podnoži. 🙂 Mějte se hezky Jirka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika