Lze ještě sázet?



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?)
17.11.2011 12:17

Reaguji na větu Wimpiho - "Sázet můžete prakticky až do zámrazu.". Měl jsem za to, že aby stromky do jara neuschly, musí po výsadbě aspoň trochu zakořenit (ve smyslu vytvořit jednobuněčné vlásečnicové kořínky). Nebo je riziko brzkého zámrazu pouze v dostatečném "nesednutí" zeminy kolem kořenů? Do kolika °C okolí rhizosféry se vytváří kořínky (nemám teď na mysli teplomilné peckoviny)? Co si o této problematice myslíte? Ptám se proto, že jsem letos na podzim měl málo času a stromky (třešně/višně/jabloně/slivoně na myru) sázel minulý pátek 1 den před 5-7°C mrazy, které u nás v podhůří trvají i nadále. Mám trochu obavy, aby to stromky do jara zvládly. Obzvláště ty třešně byly prostokořené... Díky za reakce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 246.115 (?), 12.11.2011 13:40, zobrazeno: 15116x

Dobrý den,

včera jsme pokáceli starou jabloň. Dá se ještě zasadit na nová? A můžete zkusit poradit odrůdu? Chtěli bychom podzimní jablka na uskladnění, žádný velký strom. Jsme z Moravského Slovácka.

Děkuji Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.227 (?), 12.11.2011 15:04
Na sázení ovocných stromků je stále nejvhodnější doba v roku.Jakou odrůdu nasadit je však těžké radit.Musíte uvést aspoň zda co nejmíň náročné, do kdy chcete jablka skladovat, barvu,zda sladké atd.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.115 (?), 12.11.2011 19:18

Určitě něco nenáročného, nemáme zatím žádné zkušenosti. Zjara jsme vysadili na zahradě první 2 stromy (meruňku a třešňovišeň) a teď bychom rádi tu jabloň. Máme děti, tak asi spíše něco sladkého. Na barvě nezáleží a skladování spíše delší, ale není podmínkou... s úrodou si určitě poradíme.

Děkuji

Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.233 (?), 12.11.2011 20:49

Dala bych rezistent Rajka, sklizeň pol.října, k jídlu po14ti dnech až do února. Šťavnatá, sladší, červená, dobře roste.

Ale pokud ji chcete sázet po té staré jabloni, vyměňte zem v jámě třeba za zeminu z nějakého záhonu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 68.204 (?), 16.11.2011 11:08

Děkuji moc, zeminu doplníme a přidám trochu kompostu.

Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.220 (?), 16.11.2011 13:23

Využiji této diskuze - Moc prosím o radu, mohu sázet ještě teď kontejnerované jehličnany? Zakoření ještě nebo to radši nechat na jaro? Moc děkuji J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.11.2011 13:40

Můžete, zakořeněné je už máte. Vysazením nyní oproti jaru z hlediska jejich růstu nic nezískáte ani neztratíte. Sázet můžete prakticky až do zámrzu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.220 (?), 16.11.2011 14:40

Moc děkuji za odpověď. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 17.11.2011 12:17

Reaguji na větu Wimpiho - "Sázet můžete prakticky až do zámrazu.". Měl jsem za to, že aby stromky do jara neuschly, musí po výsadbě aspoň trochu zakořenit (ve smyslu vytvořit jednobuněčné vlásečnicové kořínky). Nebo je riziko brzkého zámrazu pouze v dostatečném "nesednutí" zeminy kolem kořenů? Do kolika °C okolí rhizosféry se vytváří kořínky (nemám teď na mysli teplomilné peckoviny)? Co si o této problematice myslíte? Ptám se proto, že jsem letos na podzim měl málo času a stromky (třešně/višně/jabloně/slivoně na myru) sázel minulý pátek 1 den před 5-7°C mrazy, které u nás v podhůří trvají i nadále. Mám trochu obavy, aby to stromky do jara zvládly. Obzvláště ty třešně byly prostokořené... Díky za reakce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 17.11.2011 18:06

Stromky zasazené zavčas na podzim mohou ještě vytvořit nové (bílé) kořínky, které pomohou přečkat zimu, ale sázet se dá dokud půda není zmrzlá a pak až na jaře až znovu rozmrzne. Vždyť i přes zimu jsou ve školkách stromky založeny a zasypány seminou - tedy podobné podmínky jako když jsou zasazeny a na jaře jsou prodávány dále. Já jsem letos zasadil jen tři stromky, zbytek vlastních roubovaných stromků jsem nechal zatím na původním místě a zasadím je až na jaře. Na místě kam je potřebuji zasadit je sice písčitá půda, ale dole je velmi suchá a tvrdá. U nás už minimálně měsíc nepršelo! a kopat teď jámy pro stomky je práce pro vraha. Myslím, že větší nebezpečí než pozdní sázení stromků je jejich předčasné vyrytí, první stromky prodávané ve školkách mají ještě někdy plno zeleného listí, pořádně nevyzrálá pletiva a tím pádem málo zásobních látek na zimu a pak se stromek špatně ně jaře probouzí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika