Které letní jabloně?



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
15.10.2011 21:03

Ano přečetl jsem jej celé, ale na většinu otázek jsem odpovědi nenašel.S odrudou Hana jsem si víceméně jistý, ale další odrudy?Místa je málo, na experimenty času málo.Některé odrudy pak taky nejde sehnat, ale ty které jdou sehnat, aby to nebylo šlápnutí vedle.Jaká je Julie, není to jen krásné, červené jablko s matnou dužninou?Velikost plodů, vzrůstnost,konzistence-to jsou otázky, na které neznám odpovědi.Jáká je Petra z Votic, nová odruda, rodičů Šampion, Jolana?Mio vypadá na jednom obrázku krásné, celočervené,na jiném zase jinak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 14.10.2011 21:07, zobrazeno: 9572x

Potřebuji si pořídit dvě letní jabloně, a váhám, které by to měly být.Průsvitné letní né, to už mám, ale vybíral bych mezi-Mio, Julia,Hana, Petra,Daria, nebo jiné?Ametyst mám také.Potřeboval bych Vaše subjektivní ohodnocení, a rady, které dvě by to měly být.Ocenil bych taky připomínky co do kladů, záporů tékteré odrudy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 14.10.2011 23:12

... z 5.10.2011 je tady vlákno "jakou letní jabloň", mrkněte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 15.10.2011 21:03

Ano přečetl jsem jej celé, ale na většinu otázek jsem odpovědi nenašel.S odrudou Hana jsem si víceméně jistý, ale další odrudy?Místa je málo, na experimenty času málo.Některé odrudy pak taky nejde sehnat, ale ty které jdou sehnat, aby to nebylo šlápnutí vedle.Jaká je Julie, není to jen krásné, červené jablko s matnou dužninou?Velikost plodů, vzrůstnost,konzistence-to jsou otázky, na které neznám odpovědi.Jáká je Petra z Votic, nová odruda, rodičů Šampion, Jolana?Mio vypadá na jednom obrázku krásné, celočervené,na jiném zase jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.10.2011 22:26

Pokud chcete odrůdu zrající v červenci doporučuji Julii, ale na slabě vzrůstné podnoži (J-TE-E, M9 a může být i M26). Zejména v mládí roste poměrně bujně.

 Julie má polní odolnost proti strupovitosti, pokud nedostala fungicid, strupovitost se na listech občas i objevila, ale na plodech nikdy. Mám ji 10 let. Plody má střední až větší, vzhledné a na letní odrůdu i chutné.

 Hana zraje o 3-4 týdny později, u mne kolem poloviny srpna, plody má nepatrně větší, chuťově průměrné, roste ještě bujněji než Julie a dost špatně se tvaruje. V období sklizně občas nějaký plod praskne, ale to nemusí být odrůdou.

 S ostatními Vámi jmenovanými odrůdami osobní zkušenost nemám ( kromě průsvitného).

  Jinak nejchutnější letní jablko, které jsem pěstoval bylo Close. Mělo i pěkný vzhled, velké plody, ale silně trpělo strupovitostí a u mého stromku i rakovinou větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.88 (?), 16.10.2011 8:32
Daria u mne zraje zhruba v půlce srpna, dobře roste navíc je velmi úrodná, plody jsou velké, hezky vybarvené. Chuťově se s podzimními odrůdami srovnávat nedá, nevím čím to je, ale občas utrhnu dva podobné plody v ten samý den a jeden má chuť dobrou a jeden mdlou, nicméně na letní jablko mi to určitě stačí. Ve vlhkých letech mají plody občas sklon praskat a hnít, vzhledem k velké úrodnosti to tolik nevadí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 16.10.2011 8:36

Mohu porovnat odrůdy Mio, Julia a Hana z polohy asi 500 mnm. Julii mám na jedné větvičce, zarodila jen jednou a chutí jsme nebyli nadšeni. Zato Hanou jsme byli zpočátku velmi nadšeni, ale poslední roky máme problémy se sklovitostí a zejména tato odrůda na ni u nás trpí. Pomalu ji vytlačuje mírně později zrající Nela. A tak se pokorně vracíme zpět k odrůdě Mio, která nám dlouhodobě vyhovuje po všech stránkách.

Pro pana Vinšálka: Je docela zjímavý Váš údaj, že Close trpělo rakovinou. Před časem mi byla tato odrůda doporučena jako jedna ze tří, které jsou rakovině odolné (přeroubovával jsem vzrostlý strom).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.10.2011 19:00

Ano, Close u mne mělo rakovinu, ale mám podezření, že jsem si tehdá přivezl nemocný stromek už ze školky.  Byl na podnoži M9 a nedařilo se mi zapěstovat pořádnou korunku.  Téměř každým rokem jsem musel odříznout jednu, nebo dvě větve. Myslím, že asi po 14 letech jsem stromek zlikvidoval.

Jinak, jak už jsem uvedl, s kvalitou plodů jsem byl velice spokojen. A potřeboval fungicidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 16.10.2011 23:00

Nechci polemizovat, ale jediná letní odrůda, která u nás hodně trpěla rakovinou a strupovitostí tak, že prostě "nepřežila", přestože měla velmi chutné plody, byl Mantet. Close u nás dozrává jako úplně první jablíčko (Průsvitné nemám, takže nemohu porovnat, jestli po nebo před) a je poměrně kyselé (což se mu odpouští, protože je první). Pan Ing. Blažek mi tenkrát posílal rouby s poznámkou, že s ním nebudu moc spokojen. V podstatě měl pravdu - plodnost nic moc, chuť průměr až podprůměr. Ale je u nás první (opakuji se, ale to je asi jeho jediná přednost). Příjemný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 16.10.2011 20:14

Sklovitost bude asi nedostatek něčeho, patrně to nebude nemoc(kdo bude vědět, opravte),ale fyziologická porucha, která by se dala napravit.Záleží taky, zda by se problém odstranil, a odruda zase dávala dobré ovoce.Z historie diskuzí jsem se dozvěděl, že odruda Hana má více příznivců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.10.2011 20:58

Sklovitost souvisí nejčastěji s vláhovými poměry v půdě, přesněji řečeno s jejich prudkými změnami. Následuje-li např. v létě po dlouhém období sucha vydatná a opakovaná zálivka, nebo období vydatných dešťů, může se u některých odrůd vyskytnout. Také ji může podpořit neuvážené hnojení N.

 Já jsem se, myslím, se sklovitostí dužniny u Hany nesetkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika