Krátkostopka královská



Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?)
8.6.2009 21:44

Krátkostopku steveneartovu (nikoliv královskou popisuje Dr. Kamenický v Českém ovoci v r. 1924 a tutéž odrůdu popisuje Josef Vaněk v Lidové pomologii v r. 1940. Už jsem Krátkostopku asi někdy hledal - měl jsem u ní záložku. Pokud byste chtěl detaily, vypíšu je z těchto knih. Ještě jedna moudrá kniha se našla. Jablka - ovocnická edice Československé akademie věd z r. 1976. Krátkostopka královská je popsána jen krátce s celkovým hodnocením: silná odolnost proti strupovitosti, mrazuvzdornost a velmi dobrá chuť. Nedostatkem je menší velikost plodů a sklon k vadnutí. Jestli to pomohlo, tak přeji "lovu zdar" ve starých odrůdách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Jelen - (42) - 57.82 (?), 5.6.2009 7:33, zobrazeno: 6776x

V jednom materiálu na internetu týkajícího se, mimo jiné, starých odrůd jsem našel zmínku o mně naprosto neznámé odrůdě Krátkostopka královská. Znáte ji někdo, můžete někdo k této odrůdě něco dodat? Byla zmíněna jako jedna ze zajímavějších starých odrůd.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 8.6.2009 21:44

Krátkostopku steveneartovu (nikoliv královskou popisuje Dr. Kamenický v Českém ovoci v r. 1924 a tutéž odrůdu popisuje Josef Vaněk v Lidové pomologii v r. 1940. Už jsem Krátkostopku asi někdy hledal - měl jsem u ní záložku. Pokud byste chtěl detaily, vypíšu je z těchto knih. Ještě jedna moudrá kniha se našla. Jablka - ovocnická edice Československé akademie věd z r. 1976. Krátkostopka královská je popsána jen krátce s celkovým hodnocením: silná odolnost proti strupovitosti, mrazuvzdornost a velmi dobrá chuť. Nedostatkem je menší velikost plodů a sklon k vadnutí. Jestli to pomohlo, tak přeji "lovu zdar" ve starých odrůdách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jelen - (42) - 57.82 (?), 9.6.2009 10:27

To zní zajímavě, díky za informace. Osobně menší velikost plodů nepovažuju za nějaký velký nedostatek. Staré odrůdy mají pořád co nabídnout, třeba Jadernička je pořád nepřekonaná odrůda na pálení, Grávštýnské je po chuťové stránce top odrůda.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 9.6.2009 22:54

Grávštýnské můžu potvrdit. Máme dva stromy. Mají ale také své nevýhody: velký vzrůst, střídavou plodnost, nestejnoměrné dozrávání a propad zralých plodů. To všechno se dá odpustit při ochutnání konzumně zralého plodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika