Jakou jabloň do zahrádky



Stránky: 1,  2,  3   
host - 126.64 (?) 
22.10.2008 23:19, zobrazeno: 24633x

Zdravím všechny zahrádkáře a budu ráda, když mi poradíte. Máme malou zahrádku, zůstalo mi trochu místa, akorát ještě tak na dvě jabloně. Ale které? Syn by si přál jedno červené, jedno žluté (zelené). S tím souhlasím, ale těžké rozhodování mezi odrůdami. Pro mě bude rozhodující hlavně chuť, aby byly dobré, sladké a šťavnaté. Zatím se rozhoduji mezi Rubínem a Rubinolou, chtěla bych také zkusit nové odrůdy - Opál nebo Luna. Na druhé straně mě lákají i úplně staré, původní české odrůdy.Kdybych měla dostatek místa, není co řešit, ale musím zůstat u dvou. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 22.10.2008 23:23

Ve škole jsme dělali třídní degustaci jablek a jako nejlepší byl vyhodnocen Jonagold, ale já mám osobně nejraději rubín, zatím je pro mě bezkonkurenční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 126.64 (?), 22.10.2008 23:33

Taky mě Rubín láká, ale jak jsm pročítala hodnocení odrůd, tak prý je skoro shodný s Rubinolou a u ní je prý plus že netrpí strupovitostí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.83 (?), 23.10.2008 0:40

Záleží taky na poloze, kde zahrádku máte, a taky jestli stříkáte proti strupovitosti nebo ne. V našich 450 mnm příští rok omezuji Rubín a roubuji Rubinolu kde se dá. Rubín navíc ke strupovitosti taky trpí rakovinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 23.10.2008 11:19

Nevím, jestli lze srovnávat Rubín a Rubinolu. Jistě, jakási příbuznost a podoba tam je. Rubíny lze konzumovat již nyní a ještě dlouho. Velikostí plodů, vzhledem a chutí se mu, dle mého,  žádná odrůda, ani Rubinola,  nevyrovná, zejména v drsnějších polohách, které Rubínu a Bohemii nevadí, naopak. Rubinola nemívá tak velké plody, dozraje později (jistě taky déle vydrží). Rezistence na strupovitost je bezesporu obrovská výhoda. Mám ale dojem, nemusejí všichni souhlasit,  že oproti Rubínu má podstatně větší nároky na teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 126.64 (?), 23.10.2008 11:21

Nadmořská výška je u nás okolo 200mnm. Ale ovocné stromky jsem ještě nikdy nestříkala, jak si pamatuju z domu tak jsme nikdy nic takového nedělali. Ale teď jak hospodařím na svém tak občas postřiky využiju hlavně ve skleníku. Sousedi stromky stříkají a strupovitost stejně nějaká je, takže je mi jasné že budu muset taky. Ale když koupím rezistentní odrůdy, tak by na nich snad strupovitost neměla být?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 23.10.2008 11:39
Neměla. I když k prolomení genu rezistence Vf už u nás došlo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 126.64 (?), 23.10.2008 23:08

Tak jsem dnes objela zahradnictví v okolí a koupila jsem si Rubín a James Grieve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 69.23 (?), 23.10.2008 23:17

James Grive není tak špatné. Má vysokou a každoročně dobrou plodnost. Dlouho nevydrží. Po utržení za 1-2 týdny začne moučnatět a slupka se stává mastná. Trhám a češu je probírkou, tak máme pořád čerstvá. Z přebytků nebo padaných dělám křížaly, šťávu, koláče... Každému ale jeho navinulá chuť nevyhovuje. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.100 (?), 24.10.2008 12:08

Rubín bych vysadil na lepší místo, mám s ním špatné zkušenosti na nechráněných místech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika