Jaká podnož na Rubinolu



host - 234.10 (?)
3.9.2009 20:17

Ne ne, to by bylo všechno špatně. Chce slabou podnož, maximálně M26 jinak zabere hrozného místa a drobní plody. Tuto odrůdu řeším v těchto dnech, v letošním roce se s ní rozloučím. Ačkoli je zimní odrůda, již v těchto dnech má sladší plody než všechny podzimní odrůdy a drtivá většina plodů je poškozena hmyzem. Pro tento závažný nedostatek skončí jako rubín, bohemie a další.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 100.66 (?), 26.8.2009 15:04, zobrazeno: 10352x

Poraďte prosím, jakou mám zvolit podnož na jablíčko Rubinola, jestli A2 či MM06. Výška 400 m n.m. půda těžká, jílovitá. Je to dobrá volba?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.10 (?), 3.9.2009 20:17

Ne ne, to by bylo všechno špatně. Chce slabou podnož, maximálně M26 jinak zabere hrozného místa a drobní plody. Tuto odrůdu řeším v těchto dnech, v letošním roce se s ní rozloučím. Ačkoli je zimní odrůda, již v těchto dnech má sladší plody než všechny podzimní odrůdy a drtivá většina plodů je poškozena hmyzem. Pro tento závažný nedostatek skončí jako rubín, bohemie a další.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.66 (?), 5.9.2009 14:02

Prosím i ostatní pěstitele o názory, tento mi trochu zatrhl "tipec". A jakou tedy odrůdu, zimní, resistentní by jste nasadil. Topas již mám,.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.104 (?), 5.9.2009 23:23
Rubinola opravdu roste bujněji a tím pádem jí vyhovuje slaběji rostoucí podnož... ALE Píšete, že jste ve výšce 400 m s těžkou jílovitou půdou. Porozhlédněte se po okolí, jak u vás rostou stromy. Na některých půdách nic jiného než semenáč nebo A2 prostě nemá šanci. Máme zahradu v 450 metrech ve svahu, půda bídná a i semenáček má na některých místech problémy. Navíc pokud jste v chladnější oblasti, nemůžete se řídit názory (byť dobře míněnými) někoho např. z Polabí. Rubinola roste velmi pěkně - dobře se zapěstovává korunka. Podobně jako Rubín vyžaduje trochu jiný přístup k řezu. Měla by u vás dozrát i v horších letech (na rozdíl od Topazu). Její drobnou vadou je její konzistence, kterou zdědila po Vandě. Pokud jste i přes nadmořskou výšku v teplejší oblasti, můžete zkusit taky Goldstar. Zajímavě vypadá i Rozela. S novějšílmi rezistenty ještě nemám zkušenosti, takže nemohu sloužit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 6.9.2009 8:38

Já plně souhlasím se 70 104. V chudé půdě mám Rubinolu na semenáči a je ráda, že roste. Pokud se u Vás daří Topazu (u mě jen v lepších letech), máte široký výběr. Chutná mi též Otava, dlouho vydrží Karmína, ze starších Jonalord.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.80 (?), 6.9.2009 22:42

Dobrý den,

Já Rubinole zatím nevytýkám nic, mám ji v 500 m n. m.  Podnož je mi neznámá, stromek má zatím třetí úrodu, letos je to jedno z mála stromů u mě, kde neřádil květopas. Možná jsou plody drobnější, ale chuťově i konzistencí mě vyhovují. Má výdrž i přes Vánoce, to mi stačí. Vandě vytýkám náchylnost k monilii. S hořkou pihovitostí jsem se zatím nesetkal. Jinak mě překvapuje svou uchovatelností na to, že to je podzimáč (asi je to mastnou slupkou). Pokud chcete chuťově zajímavé jablko, červené, tak zkuste Rozelu. Vytknout jí lze snad hořkou pihovitost, ale to se dá správnou výživou spravit. Pokud žluté, tak Goldstar eventuelně Otavu.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.66 (?), 9.9.2009 14:24

No právě, rozhodoval jsem se mezi Rubinolou a Goldstarem, ten se mi líbí taky. Asi koupím oba a je to. Máte s nímk dobré zkušenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.100 (?), 11.9.2009 22:27
Rubinola je v našich podmínkách spíš raně zimní, Goldstar pozdě zimní - nedozrává plně v chladnějších letech. Zkušenosti s ním jsou dobré, je chutný a úrodný, někdy ale trpí hořkou skvrnitostí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika