Jak a zda vůbec prořezat tuto jabloň?



potok - (11) - 119.62 (?)
18.4.2008 0:11

Děkuji za odpověď.

Bohužel si nejsem jist, jestli správně chápu pojem "patra" a už vůbec netuším, jak poznám loňské přírůstky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
potok - (11) - 119.62 (?), 17.4.2008 23:08, zobrazeno: 8295x

Dobrý den.

Pořídil jsem menší zahradu s jabloní mně neznámé odrůdy. Vloni se na ní urodilo cca 10 plodů, žluto-červené barvy, ovšem s černými flíčky, měkké až moučné dužiny a pouze několikadenní trvanlivosti.

Jelikož se mi nepodařilo doposud nalézt v okolí nějakého zkušeného sadaře a podle zde psaných informací se mi zdá, že struktura tohoto stromku není právě optimální, zajímalo by mne, jestli si mohu případné prořezání udělat svépomocí.

Prosím tedy zkušenější návštěvníky těchto stránek, zda by mi mohli dát, na základě přiloženého snímku, návod které větve a kde odstranit.

Nemám ambice ohledně úrody, jen bych rád tomuto stromku nějak prospěl, je-li to možné a vhodné.

jablon
jablon
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.4.2008 23:22

Stromek vypadá zdravě a k průklestu se přímo nabízí. Nevím, jestli nejde o (polo)planý semenáč, habitus stromku, trnové pupeny a kolmo nasedající obrost na to upomíná. Odstranil bych celé větve, ponechal jen 2 patra, v každém jen 4 ramena. Loňské přírůstky bych nezkracoval vůbec. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
potok - (11) - 119.62 (?), 18.4.2008 0:11

Děkuji za odpověď.

Bohužel si nejsem jist, jestli správně chápu pojem "patra" a už vůbec netuším, jak poznám loňské přírůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.133 (?), 18.4.2008 0:29

Zjednodušte obrost a korunu víc otevřete. Vyřežte větve(výhony) co zahušťují (jdou do koruny). Snažte se aby větve nepřekročily úhel 45°(aby byly spíš vodorovné než svislé). Co jde nahoru ostříhejte. Nevhodné větve odstraňte na rozvětvení. Nic nezakracujte. No a co si uděláte s terminálem je na vás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.122 (?), 18.4.2008 3:24

Pokud chcete jen aby rost a byl více méně jen na okrasu, tak se tim nemusíte trápit. On si nějak poroste sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.170 (?), 18.4.2008 19:48

Jednoznačne by som odporučil tuto jablon preštepiť. Určite v blízkom okolí sa nájde niekto kto by to bez problémov zvládol. Za 3-4 roky už môže rodiť kvalitné Rubíny , Topasy prípadne iné vhodné odrody. Orezávať strom preto aby priniesol urodu nekvalitnych jablk je zbytočné mrhanie časom a energiou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 18.4.2008 20:34

Podle řas na kmeni a náklonu zakrslé borovice či kleče bych hádal, že zahrada je od jihozápadu stíněna kopcem a nalézá se trochu v mrazové kotlině. Rubín by proto byl optimální odrůdou. Možná se ale mýlím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika