Jabloňová stěna



Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?)
17.7.2013 12:59

Pri výkope ostatných jam je 50 - 60 cm hnedá ornica a potom skoro až stavebný žltý piesok, ako hlboko neviem. Ornica je skorej ľahšia. Spodná voda tak 4-5 m. Bajas.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 24.4.2010 9:31

Máte-li jabloně na J-TE-E a hrušeň na sem (semenáči), bude jejich výsledná velikost diametrálně jiná. Jistě záležíi na odrůdách. Takovou kombinaci bych vedle sebe do jedné stěny nesázel.
   Zmíněné podnože - M9 a J-TE-E mi přijdou do ovocné stěny příliš slabě rostoucí. Pokud tedy nebydlíte v kraji s mimořádně úrodnou půdou a příznivým klimatem. Ke tvarování stěny je třeba přeci jen větších přírůstků než třeba u vřeten. Hrušeň pak každopádně na kdouli, na semenáči leda Konferenci či Karinu, ostatní aspoň s mezištěpováním.
   To je ale jen má teorie, sám pěstuju víceméně jen volné tvary.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 136.70 (?), 20.5.2010 0:53

Pane Adam a pane Vysloužil, moc Vám děkuji za odpověď (skoro před měsícem). Pracovně jsem se přesídlovala na Valašsko a tak jsem dávala zahradu do stádia minmální pracnosti v létě a neozvlalanjsem se. Jabloně na JTEE mám na jih jako stěnu, Za ohryzené stromky jsem dokouplia jiné ale na podnoži M106 a ty jsem dlala ve stejné řadě jako jsou jabloně ale na volno, 2 m od sebe. (jinou podnož jsem neshnala, čekám na výstavu v lsé ve 20.týdnu). Půda je úrodná u Lysé nad Labem v teplé oblasti srážkového stínu. Zalévám rozvodem prosakovými hadicemi na časovač a o víkendu dovlažuji hadicí (když neprší).Pod stromky jsem zatím nic nedala a chci tam dát lichořešnici a barevný tahavý hrachor. Docela se mi líbí a možná potlačí růst plevelu. Třešně a renklódy jsou kolmo na jabloně a má mezi nimi dva metry. Myslím, že by mohly přežít. Ještě jsem nerouobovala, čekala jsem na zmrzlých a poslední mráz na Urbana (na Slovensku konec května po Žofii) Před jabloněmi v mezerách jsme dali fisalisy. Tak doufám, že se dočkám časem i úrody.Jenom listy na stromcích mi něco děraví a to jsem si koupila i dravé roztoče. Zahrada je již docela upravena.Moc děkuji za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 17.7.2013 12:25

Zdravím všetkých, pri zakladaní ovocnej steny 3x4m som narazil pri hĺbení jamy pre jeden stromček 20 cm pod povrchom na sutinu (stavebný odpad – kúsky tehál, malty, krytiny pálenej i betónovej.  Nemám tú jamu zatiaľ nejako obrovsky veľkú (ф60 cm a 80 cm hlboko – včera som viacej nestihol). No prečo toto píšem je, že ma zaujíma či musím prekopať celú sutinu, neviem, ako je hlboko, alebo koľko toho by stačilo vymeniť za normálnu pôdu? Alebo použiť nejakú odrodu na M9-ke, alebo na MM106 ?, ktorá asi nekorení veľmi hlboko. Ostatné sú už zasadené 5xjabloň na semenáčikoch. Za radu vopred ďakujem, Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.7.2013 12:39

Ono záleží na tom, co je pod navážkou i jaká je půda nad ní. Spíš bych se zamyslel, jestli jsou semenáče ideální podnoží pro ovocnou stěnu.  Pro některé odrůdy a polohy možná, ale obecně nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 17.7.2013 12:59

Pri výkope ostatných jam je 50 - 60 cm hnedá ornica a potom skoro až stavebný žltý piesok, ako hlboko neviem. Ornica je skorej ľahšia. Spodná voda tak 4-5 m. Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.7.2013 13:09

Nemáte-li problém s nedostakem vody pro případnou závlahu, je 50-60cm ornice na pískovém podloží téměř ideální pro jakkoli intenzivní pěstování. Se svými 15 cm těžké půdy na cihlářském jílu   mohu tiše závidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika