Jabloně odolné proti nemocem



host - 5.97 (?)
21.12.2007 18:48

Je pravdou, že odrůda Matčino je stará osvědčená odrůda ve své době, dnes je již ale překonána, existují kříženci kteří mají ve svém základu jednoho z rodičů Matčino, a snaží se odrůdu původní vylepšit. A ještě k těm poznámkám o moučnatění jablek, toto se prakticky vyskytuje u všech odrůd, je to signálem ukončení skladovatelnosti a nástupem "odejití plodu".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.3.2007 11:55
Velmi odvážné :-))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 13.165 (?), 23.3.2007 18:46

Zdravím kolegu Vysloužila,

a dovolím si nesouhlasit. Máme na zahradě dva zákrsky odrůdy Matčino staré kolem 40 let. Při nepříliš intenzívním řezu - odříznutí převislých větví v rozvětvení - je jejich výška kolem  3,5 metru, šířka koruny asi 4 metry. Plodí bez postřiků spoustu sladkých podzimních jablek a stín poskytují tak nanejvýš slepicím (větší tvor se pod ně nevejde).

S pozdravem Jirka Janča.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.8 (?), 24.3.2007 15:50
Proč by nemělo patřit do zahrádek? Já si zase myslím, že tam nepatří odrůdy jako Golden delicious nebo Gloster - ta si snadno koupím v obchodě. Ale komu chutná Matčino, musí si ho sám vypěstovat; velkovýroba už se k němu asi opravdu nevrátí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 24.3.2007 18:27

Máte plnou pravdu . Golden a Gloster potřebují jiné podmínky než Matčino. A hlavně jinou péči. Když budeme porovnávat pouze ty chutě tak bych dal osobně přednost např. odrůdám jako Desert, Ligol, Akane, Bohemia atd. Plně ovšem potvrzujete názor, že nejlepší je ta odrůda která komu chutná a diskuse je diskuse.

                                       Milan Boštička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.203 (?), 24.3.2007 19:52

tato debata mě vyprovokovala,že musím vstoupit.

Odrůda Matčino (pěkně vybarvené,chutˇově dobré, ale při delším zrání moučnaté) ne špatné, ale jizˇpřekonané.

Mám odrudu Topaz naM9 plody při dozrávání nepadají výborné chutě jak při sklizni, tak v březnu , takže prvně zmíněná překonána

                                                               děkuji host

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 25.3.2007 21:24

Ač většinou s Jirkou Jančou souhlasím, tentokrát se stavím za ty,kteří považují Matčino za překonané.
   Samozřejmě, každý ať si do zahrádky zasadí co chce a comu chutná. Reakce a diskuse vznikla na základě příspěvku (asi) inženýra.Otruby, který nabízel k prodeji stromky Matčina s tím, že kolo štěstí se brzy dotočí a prodej skončí.
   Každý, kdo tuto odrůdu chválí, ji  pamatuje z dřívějších dob, většinou z dětství. Tehdy., když jsme jako kluci přelézali ploty do neošetřovaných sadů, kde   kralovaly nakyslé parmény nejedlé strýmky a kožeňáky, byla sladká matčina jablka jako z jiného světa. . 
    Z druhé strany nelze srovnávat extenzivně rostoucí Matčino s Topazem na M9 - zcela jiné nároky na půdu i agrotechniku. Je to jako srovnávat kabriolet s dodávkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.1 (?), 26.3.2007 10:27
Vnovem zahradkari v inzerci jsem nasel firmu Fytos Plzen ma pobocku v Uherskem Hradisti www.zapo.wz.cz. tel.777 077 497.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.158 (?), 26.3.2007 21:13

Mohu s Vaším vyjádřením v mnohém souhlasit, protože mám zkušenosti s touto odrůdou v drsnějších podmínkách (kotlina Val. Klobouk). Je to vhodná odrůda i dneska pro horší podmínky, neošetřované sady a na bujnější podnoži. Na vysokokmenu (Jadernička Moravská) rodí hojně a vydrží skladování až do konce ledna. Jeden šlechtitel (p. Cifranič) tvrdil v článku, že se k této odrůdě ještě jednou vrátíme. Nevím z jakého přesně důvodu ale podle mne by po něm měli šáhnout především bio pěstitelé. Co se týče odolnosti proti strupovitosti a i chuti, tak ta je podle mne nepřekonaná. Zkoušel jsem v této lokalitě mnoho odrůd ale nic moc. Např. taková PRIMA je úplný propadák. Sice pěkná bez strupů ale podřadné chuti a krátká skladovatelnost. Dosti jsem spokojen s odrůdou RUBINOLA. TOPAZ mne ještě nezarodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 26.3.2007 23:08
Myslím, že s Vámi souhlasím.
Matčino je výjimečné ještě v jednom ohledu.  I nejlepší odrůdy, rostou-li na zanedbaném stromě bez řezu a výživy, začnou časem plodit jablka podřadné velikosti i chuti (mistrem je Spartan). Naopak nejlepší plody Matčina jsem nacházel v zahradách, kde na stromy léta nikdo nesáhl.
Takže opětovně - do biozahrady nejspíš ano, do malé zahrádky jedině k Jirkovi J. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.97 (?), 21.12.2007 18:48

Je pravdou, že odrůda Matčino je stará osvědčená odrůda ve své době, dnes je již ale překonána, existují kříženci kteří mají ve svém základu jednoho z rodičů Matčino, a snaží se odrůdu původní vylepšit. A ještě k těm poznámkám o moučnatění jablek, toto se prakticky vyskytuje u všech odrůd, je to signálem ukončení skladovatelnosti a nástupem "odejití plodu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika