Jabloň vhodná na mušt



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.19 (?)
6.4.2014 9:17

Zajímavý obrázek. Pokud je Ve skutečných proporcích, pak je lis přes 2 m vysoký a klika v horní úvrati dosahuje výšky přes 3 m. Jak s tím asi otáčeli?

(Anebo je to zobrazeno s velkou perspektivou, kdy v pozadí stojící lisař vypadá podstatně menší...

Anebo klika nevykonává pohyb po celé kružnici, ale pouze kývavý pohyb jako ráčna...)

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 209.78 (?), 3.4.2014 16:21
Opravdu máte s moštováním Strýmek dobré zkušenosti??? Já ač jsem velký přítel obrovských starých stromů jsem ji bez lítosti skácel.(Přeroubovat díky svému obřímu vzrůstu nešla). Několik Boskopských naštěstí ještě šlo. Ty se sice moštovaly o něco lépe, ale i tak byla výlisnost velmi slabá. Myslím si, že lisování Strýmek je jen z nouze ctnost a že staří sedláci ji měli jen jako spestření krmiva pro dobytek a jako solitéru - ochranu před severními větry a západními větry v místech kde by jiný ovocný strom strádal... Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 3.4.2014 18:53

Strýmky se lisovat dají a jejich výlisnost mi nepřišla až o tolik menší. Je určitě lepší než třeba u Jeptišek (Eisenapfel). Pro lepší chuť je dobré smíchání s jinými odrůdami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.71 (?), 3.4.2014 22:24

Zdravím

Děkuji za reakci. Ja jsem odrudu Melba i Mc Intosch uváděl také, protože se u nás tyto odrudy objevují i ve tvarech čtvrtkmen a polokmen ve věku kolem 40 až 50 let.a ještě u starých pěstitelú objevuji i Quinte.  Proto jsem tyto normální odrudy také uvedl i proto, že moštu dávaly voňavý navinulý buket.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.5 (?), 5.4.2014 21:21

Není to sice přímo k tématu, ale snad ani mimo. * Pokud by někoho zajímalo jak se zpracovávaly jádroviny v "už" předminulém století ve Francii nechť koukne na krásnou historickou archivalii. Spisek je ještě stále dostupný v několika SVK anebo se dá sehnat v digitalizované formě na netu.

Jindřich Fořt, Výroba ovocných vín a lihovin v Normandii a Bretagni, (výňatek ze zprávy o studijní cestě do Francie konané ve dnech 23. září až 24. října 1908). Vydáno 1909.

Sice jen 36 stran, ale myslím, že ty "strojky" jim můžeme jen závidět... Ale samozřejmě netuším jak moc byly pro tehdejší sadaře dostupné... (Pan Fořt byl v té době přednosta Státních výzkumných ústavů ovocnářsko-vinařských, člen Československé akademie zemědělské (ČAZ) atd...)

Rafael.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 125.240 (?), 6.4.2014 9:10

Na moštování je velice dobrá Jadernička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.19 (?), 6.4.2014 9:17

Zajímavý obrázek. Pokud je Ve skutečných proporcích, pak je lis přes 2 m vysoký a klika v horní úvrati dosahuje výšky přes 3 m. Jak s tím asi otáčeli?

(Anebo je to zobrazeno s velkou perspektivou, kdy v pozadí stojící lisař vypadá podstatně menší...

Anebo klika nevykonává pohyb po celé kružnici, ale pouze kývavý pohyb jako ráčna...)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika