Jabloň Vanda



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
29.10.2013 14:33

Každý rok nemusí vyjít odrůda stejně. Cením si na Vandě dobrých vlastností (plodnost, nenáročnost, velikost plodů, rezistence), ale většinou sáhnu po jiném jablku. Myslím, že velkou konkurencí pro tuto odrůdu je její kříženec Lipno, které se Vandě trochu podobá a v některých vlastnostech ji překonává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 30.10.2013 12:08

Z Vandou je to nepříjemné překvapení. Ještě bych to chápal, pokud by se to stalo u mě, kde některé stromy nemají dostatek slunce, ovšem takhle nevím. Nezdá se mi, že by tenhle rok byl teplotně horší od toho předešlého. Naopak byly kvalitativně lepší výsledky u švestek i u některých broskví. Nebo snad máte někdo zkušenosti s letošní horší chutí u jablek? Lipno mohu posoudit jen "papírově". Když tedy dovolíte, tak bych vždy dal přednost před výrazně aromatickou Vandou, než před sice harmonickým, leč jen "dobrým až velmi dobrým" Lipnem. Ale pokud má Vanda takové to chuťové výpadky, tak nevím. Vypadá to, že u Miloše a u pana Vlastimila, Vanda ani nikdy této výrazně aromatické chuti nedosáhla. To bych se pak nedivil, že jí zrušili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.10.2013 13:14

Vandu určitě rušit nebudu, je to dobrý plnič úrod, snesu na zahradě i mnoho horších odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 4.11.2013 15:04

Tady letos Vanda, tak jako v letech předchozích, se standardní výbornou (pro mě) chutí, leč poprvé, zřejmě kvůli průběhu počasí během kvetení, byla úroda menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 4.11.2013 20:48

Možná, že mě Paľo označí za "klávesového zahrádkáře" č.2, ale nemůžu si pomoct a nafotil jsem jako důkaz tvrzení pana Suse a kolektivu o výrazně aromatické chuti Vandy. V minulých letech jsem se o existenci této chuti sám přesvědčil. Tento rok zůstává Vanda však pouze a jenom navinulá. Je to záhada, ale výrazně aromatická chuť je nepřítomná. Do Humpolce se však jistě neodstěhovala. V této chvíli je jejím jediným svědkem pan Mikeš. Takže jak to vlastně je, pane Mikeši?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 5.11.2013 8:58

Pane Petře je otázkou, co považuje pan Sus za chuť výrazně aromatickou a jak má vyvinué chuťové buňky. Já se s Vandou poprvé setkal ve škole, kde jsme ji, shodou okolností s panem Susem, degustovali a tehdy vítězila v místních degustačních žebříčcích. Od těch dob mám tuto chuť zafixovanou a i vlastní stromek poskytuje plody této chuti, zatím bez nějakých mnou pozorovatelných výkyvů. Takže se spíše kloním k chuťovému hodnocení pana Suse. Vandu osobně považuji za jednu z nejchutnějších odrůd.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 17.11.2013 20:21

Některé plody Vandy už dospěly na konec své konzumní zralosti a začínají se kazit. Ty zdravé však až teprve teď "nabraly" více cukru a jejich chuť se tak podstatně zlepšila. Z dobré chuti se stala minimálně chuť velmi dobrá. I když se žádné výrazné specifické aroma nedostavilo, je to pro mě právě ta rozdílová chuť, jíž dávám přednost před chutí Lordu Lambourne. Jaksi ostřejší, ale teď už i z dostatečným množstvím cukrů. Dužnina není vůbec moučnatá, ale naopak šťavnatá, velmi osvěžující, a to i z blížícím se koncem konzumní zralosti. Vanda patří určitě k "top" podzimním odrůdám a přece jen se i já přidávám k letošnímu standartnímu oceněnění této odrůdy, jež vyslovil pan Mikeš. Takže, Vandě zdar a mnoho dobrých let. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 13.12.2013 19:07

Co ale pozoruji, jsou chvalozpěvy na "hvězdné odrůdy", Rozelu, Rajku a další novinky, a to přímo tady v diskuzi od amatérských pěstitelů. Že by byli taky uplaceni temnými silami?

  V tomto období už je Rajka "nevalná". Absence příchuti nevadila tak v říjnu až v listopadu, kdy byla příchuť nahrazena jakousi těžko popsatelnou plností a příjemně nenápadnou, nasládlou chutí, ale teď už tam není zhola nic. Taková Vanda, se sice více kazí, ale zdravé plody jsou v chuti stále mnohem "říznější", šťavnaté a velmi osvěžující.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 22.10.2014 21:20

Jak jste spokojen s letošní Vandou, pane Mikeši a ostatní? Měl jsem možnost tentokrát srovnávat s trochu podobně ostřeji navinulými a aromatickými odrůdami jako je Gravštýnské a Ingrid Marie a ty mně chutnaly ještě o něco více, i když Vanda jistě nezklamala ani v nejmenším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 23.10.2014 7:18

Pane Petře, letošní rok Vandy byl asi její poslední - byla bez přírůstků, hodně světlé kožovité listy, nekrotizující rána na patě kmínku, odumírá. Stačil jsem jí "přehodit" na A2, tak ji nějak udržím, i když se pár let budu muset obejít bez plodů. Proto letos měla pouze pár plodů, ale ve standardtní kvalitě pro tuto odrůdu, takže velice dobré. Srovnání s Grávštýnským se mi nějak nedaří - dvě odrůdy, dvě výrazné chutě, ale asi bych se přece jen přiklonil ke Grávštýnskému i přes jeho některé nectnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika