Granny Smith



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?)
18.8.2011 10:43

Odrůdu Granny Smith jsem pěstoval cca 19 let. Pořídil jsem si ji z recese od jednoho zahradníka, který se zabýval novinkami a měl v celku přístup k roubům, neboť jezdil do sadů téměř po celé Evropě. Když jsem tuto odrůdu viděl v jeho sadu naroubovanou asi na 10 ks vřeten, velice se mi líbila a rovněž jsem si ji pořídil. Mohu říci, že každy rok mi dozrála. I když co si představujeme pod pojmem dozrála. Bylo by asi lepší napsat, že každý rok byla jedlá. Nespatřuji však v této odrůdě žádnou chuťovou zvláštnost, na rozdíl od její barvy. Jestliže byl teplejší rok, odrůda více vyzrála, a ve sklepě zežloutla. Nejchutnější byla v období Vánoce až leden. Později bych řekl, že ztrácela ostrou sladkokyselou chuť a řídla dužnina. Toto mě vedlo k tomu, že jsem v loňském podzimu i poslední dvě vřetena této odrůdy vykopal. 

      Jako zajímavost chci uvést, že vlastním ještě ve dvou klonech odrůdy Fuji.  Za celou dobu tato odrůda dozrála pouze jednou.. Zvláště klon Shogun, jestliže dozraje má vynikající chuť. Ovšem jak to vypadá i v letošním podzimu se s nimi rozloučím. Závěrem bych se chtěl zeptat zda by někdo z vlastní praxe mohl zhodnotit odrůdu Pinova ve vztahu k odrůdě Fuji či odrůdě Mairac, Rubens, Bláhovo oranžové (sladskost, trvanlivost v běžném sklepě).

Děkuji Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 161.61 (?), 17.8.2011 22:34
Pane Mirku, abych řekl pravdu opylení jsem při výsadbě vůbec neřešil.Mám pestrou skladbu odrůd a první řada štíhlých vřeten je vzdálená 4 m od těchto dvou samotářů.Poloskleníček (zastávka) je z jižní strany otevřena, čili přístup opylovačů je umožněn.Opylení proběhlo standartně.Snad bych jen uvedl menší násadu květů.Letos kvetly podruhé a zdá se, že kvetou každým druhým rokem více.Kde loni byla větší násada květů byla letos nižší a na druhém stromku opačně.Na seriozní názor bude potřeba ještě vice zkušeností - Mičurin II.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 17.8.2011 22:48

Jak jsem již uvedl výše mám je na drátěnce druhým rokem a jako opylovač mi byl doporučen Goldstar, bohužel je částečně napaden (plody) strupovitostí a přitom by měl být odolnější. Goldeny Del. jsem i z tohoto důvodu vyklátil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 18.8.2011 10:43

Odrůdu Granny Smith jsem pěstoval cca 19 let. Pořídil jsem si ji z recese od jednoho zahradníka, který se zabýval novinkami a měl v celku přístup k roubům, neboť jezdil do sadů téměř po celé Evropě. Když jsem tuto odrůdu viděl v jeho sadu naroubovanou asi na 10 ks vřeten, velice se mi líbila a rovněž jsem si ji pořídil. Mohu říci, že každy rok mi dozrála. I když co si představujeme pod pojmem dozrála. Bylo by asi lepší napsat, že každý rok byla jedlá. Nespatřuji však v této odrůdě žádnou chuťovou zvláštnost, na rozdíl od její barvy. Jestliže byl teplejší rok, odrůda více vyzrála, a ve sklepě zežloutla. Nejchutnější byla v období Vánoce až leden. Později bych řekl, že ztrácela ostrou sladkokyselou chuť a řídla dužnina. Toto mě vedlo k tomu, že jsem v loňském podzimu i poslední dvě vřetena této odrůdy vykopal. 

      Jako zajímavost chci uvést, že vlastním ještě ve dvou klonech odrůdy Fuji.  Za celou dobu tato odrůda dozrála pouze jednou.. Zvláště klon Shogun, jestliže dozraje má vynikající chuť. Ovšem jak to vypadá i v letošním podzimu se s nimi rozloučím. Závěrem bych se chtěl zeptat zda by někdo z vlastní praxe mohl zhodnotit odrůdu Pinova ve vztahu k odrůdě Fuji či odrůdě Mairac, Rubens, Bláhovo oranžové (sladskost, trvanlivost v běžném sklepě).

Děkuji Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.18 (?), 18.8.2011 14:27
Poprosil bych pana Boštičku o sdělení zeměpisné oblasti jeho zahrady (+ nadmořská výška a sklon pozemku ke světovým stranám). Pořídil jsem si vloni Granny Smith i Fuji Beni Shogun, a chtěl bych odhadnout svoje možnosti dozrávání těchto odrůd na jžní Moravě, 220 m n.m. Děkuji za ochotu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 161.61 (?), 1.9.2011 20:48
Pane Mirku, chtělo by to foto, nechce se mě věřit napadení strupovitostí na Goldstaru.Mohlo by se jednat o hořkou pihovatost kterou trpí nebo poškozením hmyzem.Na jejím zelenožlutém povrchu je vidět každé sebemenší poškození.Osobně jsem Goldstar odstranil pro průměrnou chuť ale hlavně pro mokvavou hnilobu jadřince ve skládce.Vybral jste si, tak ať se jí daří.U mě se jí nedařilo. Přidávám slíbené i když ne zrovna vyvedené foto Granny Smith z 20.srpna - Mičurin II


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 1.9.2011 22:13
Dobrý večer, máte pravdu, to co jsem zpočátku považoval za strupovitost bude s největší pravděpodobností h. pihovatost. Přidám později ještě fotky k větší názornosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 26.9.2011 9:44

Přidávám fotky z víkendu.

Goldstar
Goldstar
Goldstar
Goldstar
Granny Smith
Granny Smith
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.138 (?), 20.1.2012 15:23

Taky zkouším tuto odrůdu uvidíme jestli budu mít úspěch

Jezdil jsem do sadu do rakouska a tam jsem tyto jablíčka ochutnal poprvé od té doby toužím vypěstovat je u nás tak uvidíme

M.F.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 22.8.2011 14:52

Přikládám fotku prvních dvou plodů této odrůdy, lokalita Břeclav, těžká a mokrá půda, letos naštěstí žádná velká voda. Výsadba předloni na podzim, podnož M9,ROU0.

Granny Smith
Granny Smith
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 161.61 (?), 31.12.2011 22:16

Pane Pal'o reaguji na Váš zájem o zveřejnění fota letošní úrody Granny Smith.Dnešní foto skromné úrody z poloskleníčku (zastávky) mladých stromků.Sklizeň provedena 10.listopadu.Ochutnávku provedu až koncem ledna - Mičurin II




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika