Deformace listů



host - 29.59 (?)
28.7.2011 19:33

    Mám asi patnáctiletý Jonagold, který roste a plodí i s pokroucenými listy. Červenání mladých výhonů způsobují podle mého názoru mšice. Postřik provádím pouze proti pihovitosti a mšicemi napadené výhony máčím v roztoku Pirimoru a pod.  Hora.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 40.226 (?), 18.7.2011 22:20, zobrazeno: 6301x

Na listech mladých jabloní, zejména na vrcholových větvích se objevily zkroucené, do červena zabarvené a tuhé listy. Je to vidět na přiložených fotkách. Chtěl bych se ujistit, zda je to porucha ve výživě nebo nějaká choroba. Před 14 dny jsem prováděl postřík na list Pa K a to v koncentraci kolem 0,8%.    Děkuji za vaše postřehy      Vladislav


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.59 (?), 28.7.2011 19:33

    Mám asi patnáctiletý Jonagold, který roste a plodí i s pokroucenými listy. Červenání mladých výhonů způsobují podle mého názoru mšice. Postřik provádím pouze proti pihovitosti a mšicemi napadené výhony máčím v roztoku Pirimoru a pod.  Hora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 129.37 (?), 29.7.2011 0:05
Podľa fotografie by som netipoval vošky ako pôvodcu červeného zvinovania vrcholových listov. Ak sa úkaz objavil až po ošetrení roztokmi P a K, mohla by to byť príčina. Inak to skôr vyzerá na roztoče. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.226 (?), 19.9.2011 22:08

Sám si odpovídám. Nejsem tak zkušený a tak jsem se původně dotazoval na této rubruce. Po měsíci pozorování a zavlažování čistou vodou jsem zjistil, že další listy se vyvíjely normálně. Jedinou příčinou tohoto stavu je opakované hnojení koncentrovaným fosforečnýn a dráselným hnojivem v koncentraci 0,8-1,2 %. Listy se kroutily nahoru a byly ztvrdlé, některé načervenale zbarvené.           Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.226 (?), 28.10.2011 22:16

Dobrý den,    chtěl bych odhalit tajemství pokroucených listů. Po dotazu u Ing. Roda, konstatují, že příčinou této poruchy je významný škůdce v zahrádkách. Jedná se o Bejlomorku jabloňovou (Dasineura mali). Napadá zejména odrůdu Golden Delicious a odrůdy příbuzné. Tuto podmínku jsem splňoval. Zatím není propracovaná podrobná metodika ochrany. Všiml jsem si, že napadené stromky byly dobře živené. Napadení stromků bylo vždy v období dvou týdnu u každé generace.  Škůdce má 3 generace, u mne jsem objevil zpětně podle fotek všechny 3 generace.    Mne zmátlo používání vysokých dávek různých hnojiv, které mohly tento stav imitovat. Pro mne je to nový škůdce, kterého jsem nikdy na jabloních neviděl. Musím pro nové vegetační období vymyslet účinnou ochranu. Pokud tento příspěvek butete číst, tak bych prosil o radu ja na to.

Poznámka: zhruba na daždém druhu rostlin působí jiný druh bejlomorky.

Děkuji všem pěstitelům, kteří se pousili mi nějakým způsobem pomoct. Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 29.10.2011 21:04

No, bejlomorky jsou dost tvrdý škůdci. Míval jsem s nimi neblahé zkušenosti v polní výrobě, od vojtěšky ponechané na semeno až po řepku.Pro pěstitele řepky je to v současné době nejobávanější škůdce. Bejlomorka potřebuje k množení teplé a slunečné dny, pak se další generace líhne do týdne.

 U jabloní na své zahradě jsem se s ní ještě nesetkal a ani nevím od žádného velkopěstitele, že by s ní měl problém. Bude to asi tím, že vlastně od konce květu vytvářejí insekticidní clonu, nejprve proti pilatce, obalečům a dalším škůdcům. Bejlomorka se pak nemůže projevit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika