Co s vlky? odstranit nebo zkrátit?



jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 25.8 (?)
17.8.2010 19:30
už jsem vam psal - stromek neni vysíleny, ale nema založené kvetni pupeny ;) a jak je vidno ani to tak rychlé nebude... Nejlepe prosvetlit korunu tak aby jste vystříhala vše co jde do koruny a vlky. Nejlepe na čípek tzn nechat max 0,5-1 cm z toho z 80 % bude plodonoš pokud ne bud se vystřihne a nebo se znova ješte jednou zastřihne příští rok.Silnější vetve nechat na jaro a zbytek dočistit a zakrátit příští rok od června do konce července. Lepe je to ukazat či požádat nejakeho souseda ktery tomu rozumí aby jste si ješte nenadelala víc škody a jablonka vam opet bohate kvetla ;)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 215.130 (?), 17.8.2010 19:07, zobrazeno: 14375x

dobrý den.. chtěla bych se zeptat a poradit.. máme jablonku.. která vloni vyhodila výhony 1 m dlouhé... a tvoří tzv.. další korunu.. stromek je tak vysílený.. že vůbec letos nemá jablíčka.. mám tedy ten pocit.. mám tyto výhony ostříhat celé nebo jen části::: babička je stříhala tak že odstraňovala jen horní 1/3.. ale strom je hrozně hustý... prosím poradte... děkuji..

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 25.8 (?), 17.8.2010 19:30
už jsem vam psal - stromek neni vysíleny, ale nema založené kvetni pupeny ;) a jak je vidno ani to tak rychlé nebude... Nejlepe prosvetlit korunu tak aby jste vystříhala vše co jde do koruny a vlky. Nejlepe na čípek tzn nechat max 0,5-1 cm z toho z 80 % bude plodonoš pokud ne bud se vystřihne a nebo se znova ješte jednou zastřihne příští rok.Silnější vetve nechat na jaro a zbytek dočistit a zakrátit příští rok od června do konce července. Lepe je to ukazat či požádat nejakeho souseda ktery tomu rozumí aby jste si ješte nenadelala víc škody a jablonka vam opet bohate kvetla ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 17.8.2010 23:51

Čím víc se stříhá, tím víc stromek roste a méně plodí. Když budete stříhat méně, bude méně růst a více plodit. Jestli je stromek hustý, tak prosvětlit - dát pryč větve rostoucí přímo vzhůru a směrem do koruny. Ostatní bych nechala, jak jsou, a zkracovala (ne moc) až příští rok. Můžete také k podzimu přihnojit fosforem a draslem. Ale myslím si, že už teď budou květné pupeny pro příští rok vytvořené. Prosvětlení koruny je lepší dělat tak začátkem července. Tvorba květných pupenů také záleží na sklonu větvičky. (Když roste víc nahoru, tak málo obrůstá a víc roste než plodí. Čím víc se její růst vodorovnější, tím víc má obrostu, méně roste a více plodí. Někdy lze stáhnout ještě pružné větve do nižší polohy a ovlivnit plodnost i tím)...Ale vysílený stromek rozhodně není, když má metrové přírůstky, spíš byl nevhodný (příliš silný) řez. Zdraví Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.249 (?), 19.8.2010 19:19

Odstraňování horní 1/3 způsobí jen další zahuštění. Část z výhonů nebo i starších větví úplně uřízněte, vyberte je tak, aby byl strom ve výsledku přijatelně hustý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.130 (?), 13.8.2011 10:42

dobrý den.Rok se s roke sešel a já znovu píši o radu. "dala" jsem na Vaši radu a ostřihala stromy (Matčino, Rubín). musím přiznat že úspěch se dostavil, Oba sromy mají letos tolik jablíček že jsem jich musela polovinu otrhat a již měsíc mám podepřené větvě(také díky počasí). Leto jsem také hned z jara stříkala několikrát dle rad starších zkušenějších zahradkářů.. JablůŇka o které jsem psala vloni s velkými vlky se také vzpamatovala.. letos již má větvičky obrostlé jablíčky.. sice jich není moc. ale i jedno na ochutnání je pro mně úspěch.Jablíčka jsou krásná fota dodám.Jablunka je starší jsou na ní dva druhy jablíček.. Na spodních /starých/ větvích jsou jablíčka zelené, tmavé(až se mi zdá došeda)..tuhé, pevné, kožovité nedají se jíst.. dozrávají až kolem vánoc ve sklepě. to jsou pak krásně žluté sladké a hodně šťavnaté..to letos není ani jedno.. na horních větvích jsou již od babi naroubované nějaké podzimní.. velké šťavnaté žluto červená slupka. foto dodám. mají je rády vosy a ptáci. těch je letos "dost" snad budu rychlejší.. Ted k otázce.. Nevím jestli je to tím že přímo u plotu vyrostl sousedovi ořech (Papírák).. a je 2,5 m od jabluňky..stíní sttromku.(už je dvakrátvětš)í skoro celý den. větve které jsou na sluníčku. na východní straně jsou s jablíčky ostatní větve ve stínu i ty starší jsou bez jablek všechny a mají občas vlky... ostříhala jsem na ořechu větve které zasahovaly do jablunky problém je v tom že jsem se dohodla se sousedem že ořech necháme.. můžu nechat jablunku tak blízko ořechu??? Jsou pod ní ještě nově nasazené maliny stáleplodící. i když jsem kolem stromu dala na podzim hnůj od zemědělce je tam hodně stínu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika