Choroba na Rajce



host - 251.161 (?)
24.9.2012 15:11

Pane Bakeš, já si nemyslím, že je to rakovina.Je-li to jak píšete výše na jižní straně usuzoval bych na mrazovou praklinu, kterou stromek sam lečí zavalem.Nic bych s tím neděla Rudolf

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 25.8.2012 13:46, zobrazeno: 8974x

     Dobrý den. Na dvou a půl roční jablůňce Rajka je taková to choroba na kmínku stromu. Chtěl bych se zeptat jak toto ošetřit, jak postupovat, případně zda raději koupit nový stromek. Přikládám 2 x foto. Děkuji za odpověď

Rajka
Rajka
Rajka
Rajka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 5.195 (?), 25.8.2012 14:17

Je to okus nebo mrazová deska na jižní straně kmínku?

Kdysi jsem měl okousaný kmen kolem dokola - ovinul jsem to těsně rozstřiženou starou veloduší, za rok se míza natlačila pod obvaz a vytvořila novou kůru.

Vy už máte pěkný zával, už bych ničím nenatíral a pevně bych ovinul ránu zdola nahoru gumovou nebo plastovou folií (tmavou), za rok kontrola - bude to už možná zavaleno.

Preventivně nutno zabránit vstupu zajíců, srnek a pod. okusovačů a v předjaří chránit kmínky proti ohřevu sluncem z jihu (zastínit prknem a pod.) zvlášť ve vyšších polohách.

Stromek roste pěkně, bylo by škoda jej likvidovat. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 25.8.2012 14:23

Je to na jižní straně, máte pravdu. Okus to není, neboť lesní zvěř se k nám na zahradu nedostane, oploceno. Bude to zřejmě to druhé. Zkusím to provést dle Vaší rady. Ta veloduše stačí tedy dát pouze před to nemocné místo jak jsem porozuměl, ne po celém obvodu .  Děkuji O. Bakeš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 23.100 (?), 26.8.2012 18:52

Opakuji:

Pevně bych ovinul ránu zdola nahoru gumovou nebo plastovou folií (tmavou)...

(Důležité je zabránit přístupu vzduchu a vody.) J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.9 (?), 4.9.2012 0:12

Je to jednoznačně rakovina, je vidět, že se stromek pokoušel ránu již jednou zavalit, ale rakovina je rychlejší. Bohužel i já mám na zahradě podobný případ (taky Rajka), pokoušel jsem se loni stromek ošetřit, ale letos se rakovina objevila na dalších dvou místech a zůstala jen jedna zdravá větev. Občas se podaří rakovinu v počátečním stadiu vyříznutím a ošetřením odstranit, ale většinou nezbývá, než stromek zlikvidovat. Na obrázku je choroba hluboko v kmínku a její vyříznutí není možné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 4.9.2012 8:31

Tak nevím, kdo má pravdu. Stromek jsem ošetřil dle návodu pana Jaroslava, ale pokud to má být rakovina, tak by to asi nemělo smysl. Poprosil bych o radu další zahrádkáře. Co myslíte o co se jedná a jak stromek ošetřit? Děkuji za rady. O. Bakeš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 251.161 (?), 24.9.2012 15:11

Pane Bakeš, já si nemyslím, že je to rakovina.Je-li to jak píšete výše na jižní straně usuzoval bych na mrazovou praklinu, kterou stromek sam lečí zavalem.Nic bych s tím neděla Rudolf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.161 (?), 24.9.2012 15:14

Jen bych dodatečně nožem dno pukliny vyčistil nožem a pak desifikoval(octemnebo kuprikolem) zatřel balzamem. Rudolf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 1.8 (?), 4.9.2012 17:16

Podle foto se těžko diagnostikuje, rakovinu jabloní jsem v sadu neviděl, ale literatura (Kutina a j.) uvádí, že Nectria galligena (= rakovina) způsobuje na slabších větvích (ne tedy na kmenech) nádory, na kterých se objevují tmavočervené kulovité plodnice houby.

Rakovina se objevuje tam, kde jsou příliš těžké a vlhké půdy. Mám též Rajku na MM106, zdravou.

Jestliže uvedené příznaky odpovídají stavu jabloně p. Bakeše, může se jednat o rakovinu.

Jinak bych zůstal u mého původního hodnocení, že rána vznikla spíše poraněním mrazem a pod. Konečná diagnoza  se potvrdí na jaře při kontrole rány. Zával někdy trvá několik let, na př. při roubování tlusté větve nebo kmene. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 4.9.2012 23:35

Pokud je stromek poškozený mrazem a vytvoří se zával, který ránu postupně zavaluje, většinou přežije. Pokud se ovšem v ráně uchytí rakovina, zával z prvního roku odumře a přes něj se tvoří další zával, který v dalším roce opět odumře. Rána se tím pokaždá víc a víc rozevře, až zaškrtí celou větev či kmínek. Je to boj o život, který stromek nemá šanci vyhrát, protože zával roste jen v době vegetace, kdežto rakovina se snad šíří i v zimě :o(

Na fotografii to vypadá, že se rána hojí, ale pod ní je vidět už jeden neúspěšný pokus z loňska. Navíc černá kůra pod ránou nevěstí nic dobrého - pokud se do ní řízne, bude tam jen zahnědlá hmota něčeho, co kdysi přivádělo živiny z kořene do koruny a naopak.  Odstraněním této hmoty - plné rakoviny - až do zdravé, nezhnědlé kůry je první krok. Jenže rakovina je i ve zčernalém dřevě, odtud se musí také vyříznout. V tomto případě už je ale polovina průřezu kmínku pryč a hrozí zlomení stromku. Navíc v této roční době si stromek s ránou už do zimy neporadí a přes zimu má ta potvora (rakovina) dost času na další prorůstání do zdravého pletiva. A že z ní něco i po pečlivém vyříznutí ve stromku ještě zůstane, na to si můžete vsadit. Několikrát jsem uřízl celý stromek 20 cm pod posledním příznakem rakoviny a přerouboval ho, stejně to nepomohlo. Z mnoha napadených stromků se mi podařilo za dlouhou dobu zachránit dva, netvrdím tedy, že to nejde. Ale ty byly napadeny mnohem méně než stromek na fotce a ošetřil jsem je na jaře. Rány jsem po vyříznutí vydezinfikoval protihoubovým přípravkem a zatřel Stromovým balsámem. 

Některé odrůdy jsou na rakovinu náchylnější, ale myslím si, že rozhodující je poloha, podnebí, stanoviště a hlavně kvalita půdy. Neznám Vaše podmínky, ale možná Vám nezbude nic jiného, než k čemu došel jiný kolega na tomto fóru - přejít na stromky na semenáči. Najděte si to vlákno, jestli se to nepodobá Vašim problémům.

Samozřejmě můžete počkat do příštího roku. Ale jakmile uvidíte další odumřelou kůru, zasáhněte dřív, než se Vám rakovina rozšíří i na další stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika