Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Ing.Fidla: Ondřeji, ďakujem za kompliment, aj keď nie som si istý že zaslúžený... Pôvodne som sa nechcel k príspevku lajciho vyjadrovať, aj v duchu porekadla "Nesúď niekoho ak si neprešiel v jeho topánkach x kilometrov". K lajciho rezu iste možno mať kopu výhrad, najmä k snahe meniť stromy na semenáčoch na nízke tvary, ponechávaniu pahýľov pri reze alebo pokusom striktne obmieňať plodonosné drevo podľa jeho veku bez ohľadu na charakter plodenia jadrovín. On ale zrejme "zdedil" aj stromy ktoré od začiatku neboli správne zapestované a musí sa s tým boriť. Namiesto kritiky radšej stručne načrtnem svoju filozofiu rezu (ak to teda bude niekoho zaujímať). Takže: pri zasadení každého stromu v záhrade si už dopredu premyslím aký tvar z neho chcem mať, čo si od neho sľubujem, na koľko rokov s ním približne počítam a akú intenzitu starostlivosti mu plánujem venovať. Podľa toho vyberám výpestok v škôlke, podpník, odrodu a aj miesto v záhrade. Vychádzam z kvalitnej pôdy a vhodnej klímy ktorú mám k dispozícii. Cieľom je - ako už uviedol ing.Fidla - výchovným rezom zapestovať optimálny tvar pre danú odrodu na konkrétnom podpníku a v konkrétnej lokalite záhrady. Za najväčší úspech považujem, ak sa mi podarí v priebehu pár rokov zapestovať optimálny tvar stromu, ktorý si potom vyžaduje už len minimálny rez (občasné presvetlenie a obmenu zostarnutého plodonosného obrastu), pričom strom dlhé roky "frčí" na plný výkon. Aby som len neteoretizoval (radšej raz vidieť ako 100x počuť), pridávam fotky. Je na nich 12-ročný štvrťkmeň odrody Golden Delicious na podpníku MM106, s pyramidálnou korunou s poschodiami (pre jablone najprirodzenejší tvar). Fotky nie sú z jednej sezóny. Strom je vysoký asi 3,5 metra. Väčšinu plodov oberiem zo zeme, ostatné z malého rebríka, čo nie je žiadny problém. Rez tohto stromku v posledných rokoch trvá cca 30-45 minút (aký to kontrast s rezom lajciho, všakže...). Ak má byť kritériom správnosti postupu úroda, tak prosím - na fotkách je tá posledná - z r.2018 (takmer 10 debničiek zdravých plodov Goldenu, a to po riadnej prebierke). Ak si niekto myslí že dopestovať kvalitné zdravé Goldeny je brnkačka, môže si to vyskúšať 😉. IH
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika