Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ahoj Vlado, promiň, ale tentokrát Ti dám košem a přikloním se podobně jako pan Vysloužil na stranu Střížovické šlechtitelské stanice. To že je rezistence podložená Vf prolomená, vědí už dávno a mají rozpracovanou celou řadu klonů s jinými zdroji rezistence. Nevím, jestli to mohu říci veřejně, ale před několika týdny jsme si s kolegy sjednali soukromou konzultaci, která spontánně přešla až v degustaci a mohli jsme ochutnat hned několik vzorků jak ze střížovického tak z holovouského sortimentu. A mohli jsme zkusit cokoliv na co jsme ukázali prstem, nikoliv jen to co nám bylo předloženo, takže výběr nebyl nijak ovlivněn „pořadatelem akce“. Samotného mě překvapilo, jak propastně dopadl rozdíl ve prospěch Střížovic. A opět nevím, jestli chci toto sdělit veřejně, protože s oběma pracovišti mám(e) skrz práci velmi dobré profesní vztahy, kterých si opravdu moc vážím. Ale píšu to proto, že je to pro mě samotného velký otazník! Střížovice hodně používají ve šlechtění Golden Delicious, který je pro mě urážkou jablka (čistě subjektivní stanovisko). Holovousy naopak hojně používají James Grieve, což je můj favorit (opět můj subjektivní názor) a myslím, že je to odrůda, která má stále ještě co říci, jak pěstitelsky, tak ve šlechtění. A přesto když jsem (opakovaně) zkoušel některé odrůdy pocházející z Holovous, tak jsem měl pocit, že tam jaksi zapomněli zašlechtit chuť. Zato u střížovických výpěstků je moje zkušenost taková, že chuť je téměř vždycky výrazná, zajímavá a buď mi sedne, nebo nesedne. Racionální vysvětlení pro ten rozdíl nemám. A říkám si jen, jestli na to nejdou v Holovousích příliš rigorózně přes exaktní měření růstových parametrů atd. Protože jednoznačně vím, že ve Střížovicích jsou v hodnocení sice také přísní, ale ke šlechtění přistupují jednoznačně s citem. A hodně je v jejich práci vidět nápaditost a kreativní duch pánů Loudových, dále rozvíjený výborným týmem odborníků. Když jsem se podíval na genealogii řady Karmen – Karmína – Mira – Admiral, tak jsem musel uznat, že každý krok v tomto šlechtění byl zajímavý a dobře promyšlený nápad. Dokonce mě to inspirovalo k drobné záměně v posledním křížení, kde byl u Admiralu použit Rubín (není mým favoritem) a nahradit jej za Ligol, což je také zajímavé tržní velejabko a z mého pohledu má lepší strukturu dužniny. Tak uvidíme, co mi vyroste... :-) Tedy podle vzoru „chuť až na prvním místě“.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika