Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ano, napsal jsem to příliš obecně. Tvarů se nabízí několik. Každý má své výhody i nevýhody.

Pokud budu chápat vřetenovitý zákrsek tak jak ho interpretuje zahrádkář Jerome :  (širší vřeteno na středně bujné podnoži s výškou kmínku cca 50cm a celkovou výškou okolo 2m), příde mi spodní patro příliš nízko.  U štíhlých vřeten s podstatně kratšími větvemi se v současné době doporučuje výška kmínku okolo 90 cm, jinak se ovoce válí po zemi a nelze udržovat příkmenný pás. Jestli ale rád vyvazujete, nebude to problém...

Osobně bych dal přednost volně rostoucímu zákrsku. Taky mám rád koruny s terminálem.

Pokud bych chtěl experimentovat a přiblížit tvar vřetenu, zkusil bych aplikovat řez "Na klik"

1. Kmínek pro širší korunu bych v případě bujné odrůdy vytáhl na 1m

2. Pak bych založi cca 6 vodorovných větví. Ty bych udržoval řezem v jednoletém dřevě, kdy větve tolik nesílí vůči kmínku a nemusejí se obměňovat. Pod tyto větve bych možná vyrobil konstrukci, která zabrání jejich ohnutí.

3. Nad těmito větvemi bych udělal tzv. okno. Tzn. 50 cm vyholený kmínek.

4. Nad oknem bych na kmeni pěstoval jen mladý obrost. Něco na způsob řezu pillar. Odplozené dřevo bych seřízl na čípek, z něj vyroste letorost zakončený květním pupenem...

Nechci vám ale nic vnucovat. Na dotaz jsem zareagoval trochu kontraverzně, aby se trochu rozjela diskuse.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 20 a číslo 17.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika