Stříhat či ponechat nově zasazené stromky hrušní



host - 157.239 (?)
16.10.2018 10:04

Před zimou přísné ostříhání teď, na podzim sázených prostokořenných stromků nepokládám za rozumné. Jsou už dost stresované dobytím ve školce, převozem na prodejní místo, pak na fin.stanoviště-poškozené, pokrácené kořeny, přischlé. Ránami nad povrchem- na kmínku i v korunce by mrazy mohly snadno uhasit plamínek životacrying.  SPCH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
miragw - (9) - 177.63 (?), 15.10.2018 16:27, zobrazeno: 6414x

Dobrý den,

mám dva dny zasazené nové odrůdy hrušní a někde jsem se dočetl že by se měly hned po výsadbě zastřihnout.

Proto mám na vás zkušené doitaz zda ano či ne. a když tak jak.

Jendá se o   Williamsova (levá foto) a Konference.

níže přikládám foto

předem děkuji za rady.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 141.24 (?), 15.10.2018 16:45

Řekl bych, že máte 2 fotky toho samého stromku vyfoceného ze 2 stran...

Já bych vše ostříhal a nechal jen terminál zakrácený ve výšce, pod kterou chcete mít kosterní větve spodního patra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 15.10.2018 19:25

Při výsadbě na podzim stříhám nahrubo jen výhony, které se nechca podařilo při manipulaci výrazně poškodit. Finální úprava bude na řadě v březnu. Travní drn dávám pryč ve větším odstupu od kmínku-po pravdě výs.jámu kopu min.60na 60. Taky kůl se stromům šikne-alespoň několik prvních let-dávám ho asi 15cm od kmínku, vážu na 8ičku. Jakmile se blíží celodenní mrazy, spodní části nově vysazených stromků zasypávám dobrou záhonovou zeminou-cca jedna kolečka na stromek, po jarním tání ji šířeji rozhrnu a vytvořím z ní zálivkovou mísu. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
miragw - (9) - 177.63 (?), 15.10.2018 20:23

omlouvám se,., máte pravdu je to jeden stromek. takže přidávám správně ted konferenci... nicméně zda je možné mi názorně nějak ukázat jak ostříhat tedy tyto stromky. teď před zimou...  neoslabím je? 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 247.222 (?), 15.10.2018 22:39

Psal jsem, jak bych to udělal já (po zkušenostech se zasazením cca 10 hrušní a jejich mizerným růstem v prvních letech). V těchto obou případech bych teď na podzim po zasazení ostříhal vše, nechal jen terminál (1 prut od země až po vrchol), zastřihl jej na požadovanou výšku (z pupenů pod tímto střihem vyrostou výhony, které budou tvořit 1.patro budoucí koruny). A ne, tento řez stromek neoslabí, ba právě naopak.

A jak bylo zmíněno, určitě bych zarazil kůl a stromek přivázal - kvůli dobrému zakořenění (eliminace rušení pohybem stromu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 16.10.2018 10:04

Před zimou přísné ostříhání teď, na podzim sázených prostokořenných stromků nepokládám za rozumné. Jsou už dost stresované dobytím ve školce, převozem na prodejní místo, pak na fin.stanoviště-poškozené, pokrácené kořeny, přischlé. Ránami nad povrchem- na kmínku i v korunce by mrazy mohly snadno uhasit plamínek životacrying.  SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 16.10.2018 10:15

Doporučuje to každá zahradnická literatura (co jsem četl). Asi zkušení vědí, co píší. Vážné mrazy budou až v lednu/únoru, za ty 3 měsíce už nebudou mít na rány vliv. Popřípadě je lze ošetřit voskem, což poslouží stejně dobře jako kousek scházející kůry v místě střihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 16.10.2018 10:35

Petře z H., fotem prezentovaná hruštička by teď obdržela dárek v podobě více než 15ti ran-pane Bože, za cocool? Březnový zásah je určitě vhodnější-kořeny do té doby částečně zregenerují a začnou pumpovat mízu hore, kde se čerstvé rány začnou ihned hojit. Vaše inspirace pochází od Potulného sadaře? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 16.10.2018 11:25

Také zastávám názor, že zastřihnout na podzim vysázené hrušně až v předjaří. Názory se různí, mně bylo doporučeno, že peckoviny i jádroviny na podzim vysazované se stříhají až na jaře. Když sázíte na jaře, tak samozřejmě zastřihnete, ale na podzim né. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.231 (?), 16.10.2018 12:44

Na podzim zasázíme, pečlivě založíme korunku a v zimě přijdou mrazy, omrznou konce některých větviček a máme mrzáčka. Stříhá se na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika