Rozestupy nových stromků



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?)
21.10.2008 19:43

Co vybírají školkaři za semnné podnože, skutečně nevím. Nemůžeme ovšem čekat stromy podobné obrovským hrušním s drobnými plody tvořícím dominanty starých zahrad. Pěstovaným odrůdámy typu Wiliamsovy a Konference nenarostou obrovské koruny na žádné podnoži. 
   Pěstování štíhlých vřeten vzdálených 1,2 metru od sebe je hodno obdivu, ale začátečníkovi bych radil volnější tvary dál od sebe.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kouba.vaclav - (2) - 165.73 (?), 21.10.2008 11:43, zobrazeno: 6564x

Dobrý den, dostal jsem nové stromky hrušní - hrušně - "Pyrus Communis-Bohemica-MA","Pyrus Communis-Erika-MA". Jsem začátečník a nevím jak daleko od sebe stromky zasadit. Prosím o radu. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.10 (?), 21.10.2008 12:28

Tato zdánlivě jednoduchá otázka nelze jednoznačně zodpovědět. Je to podobné, jakobyste se zeptal: "Kopil jsem si auto Škoda Octavia, jak rychle mám jezdit po silnici?"
   Orientačně: hrušně jsou na kdouli, tedy tvoří o něco menší koruny. Ale záleží taky na podmínkách polohy, nadm. výšky, orientace světových stran, spodní vodě, úrodnosti půdy, atd, atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 218.142 (?), 21.10.2008 17:16

...dnes už ani hrušen planá, na ktorú štepia nie je to, čo bývalo. Pred 10 rokmi som si kúpil 2 rôzne hrušne na plánkach a dnes majú vyšku 3 metre a šírka koruny 3 metre. Vtedy som ich vysadil na 4 metre od seba, no mám tam miesto 1 celý meter, ktorý som mohol ušetriť v mojej malej zahrade pre ďalší stromček. Ročné prírastky sú len minimálne a drevo starne, ale s rodivosťou som spokojný.  P. Vysloužil poviem správne, keď poviem, že v škôlkach už dnes vyberajú také overené hrušne plánky, ktoré pestujeme ako nízkokmene? Poznáme niekoľko vyšľachtených podpníkov pre hrušky, no plánky akých odrud použivaju dnešní školkári?  ďakujem Milan, TN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.122 (?), 21.10.2008 18:38

Mám sice jen krátkou zkušenost s touto podnoží se 7 hrušněmi na kdouloni MA(5 let) , ale nebál bych se vzdálenost 1.2 -  1.5 m mezi stromky a pěstování ve tvaru štíhlých vřeten, což sice vyžaduje trochu práce, ale brzká plodnost, kvalita plodů, snadné ošetřování, stříhání atd, dobré využití plochy malé zahrady Vás po krátkém čase jistě uspokojí. Je však třeba zhodnotit také to co je napsáno výše- tedy nadmořská výška, oslunění pozemku, kvalita půdy atd. V mém případě pěstuji stromy ve 450 m se zhruba 15cm ornice a mám novější odrůdy(Jizera, Morava, Jana atd).  Pro Vaši představu - na 700 m /2 mám zhruba 100 stromků (jabloně, třešně, slivoně, hrušně) ve tvaru volnějších štíhlých vřeten. Vyžaduje to však od pěstitele trochu více práce   J.A. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?), 21.10.2008 19:43

Co vybírají školkaři za semnné podnože, skutečně nevím. Nemůžeme ovšem čekat stromy podobné obrovským hrušním s drobnými plody tvořícím dominanty starých zahrad. Pěstovaným odrůdámy typu Wiliamsovy a Konference nenarostou obrovské koruny na žádné podnoži. 
   Pěstování štíhlých vřeten vzdálených 1,2 metru od sebe je hodno obdivu, ale začátečníkovi bych radil volnější tvary dál od sebe.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika