Prosím o radu Hrušeň Nashi Hosui



host - 248.199 (?)
28.4.2022 21:17

Při jarní výsadbě se řeže ihned, protože stromek musí zároveň zakořenit i růst. Pokud byste nechal "vidlici", tak se může stromek zatížený úrodou rozštípnout. Určitě jednu část odstranit (jako lepší se mi jeví levá část na fotce, takže podle mne odstranit tu část se jmenovkou). A pak bude záležet na tom, jak vysoký chcete mít kmen. K požadované výšce kmenu na ponechaném kmínku připočtete 6 pupenů na vytvoření korunky a nad tím ustřihnete. Doporučuji odštípat květy, ať se stromek zbytečně nevysiluje a přivázat osmičkovým úvazkem k tomu kůlu.

Ještě se klasicky zeptám - narušil jste trošku kořenový bal před sázením (hlavně, pokud byl pevný)? Je to důležité kvůli schopnosti stromku prokořenit do okolní půdy.

Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Michal.S - (1) - 160.232 (?), 28.4.2022 17:04, zobrazeno: 1253x
Dobrý den prosím o radu jak provést řez u právě vysazené hrušně Nashi Hosui podnož semenáč. Koupeno v květináči s kořenovým balem. Hrušeň má dva hlavní kmeny oba stejné. Je nutné jeden odstranit nebo nechat oba. A případně kdy provést řez? Hrušeň je čerstvě vysazená. Mockrát děkuji za odpovědi
Hrušeň Nashi Hosui
Hrušeň Nashi Hosui
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.199 (?), 28.4.2022 21:17

Při jarní výsadbě se řeže ihned, protože stromek musí zároveň zakořenit i růst. Pokud byste nechal "vidlici", tak se může stromek zatížený úrodou rozštípnout. Určitě jednu část odstranit (jako lepší se mi jeví levá část na fotce, takže podle mne odstranit tu část se jmenovkou). A pak bude záležet na tom, jak vysoký chcete mít kmen. K požadované výšce kmenu na ponechaném kmínku připočtete 6 pupenů na vytvoření korunky a nad tím ustřihnete. Doporučuji odštípat květy, ať se stromek zbytečně nevysiluje a přivázat osmičkovým úvazkem k tomu kůlu.

Ještě se klasicky zeptám - narušil jste trošku kořenový bal před sázením (hlavně, pokud byl pevný)? Je to důležité kvůli schopnosti stromku prokořenit do okolní půdy.

Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ITBrno - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 198.91 (?), 28.4.2022 22:06

Dobrý večer,

přesně jak píše paní Lída, takhle tam máte vidlčku tedy 2 terminály, to je špatně, jeden pryč. střihněte to tam kde chcete mít založenou budoucí korunku a potom si vyberte 3-4 kosterní větvě a samozřejmě 1 terminál v příštím roce.

At se daří a nezapomeňte na každoroční postřik před květem po květu proti rzi hrušňové. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.202 (?), 28.4.2022 22:18
Všem Vám děkuji za rady, zítra udělám jak píšete.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.228 (?), 29.4.2022 0:08

Hosui rzí hrušňovou vůbec netrpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.199 (?), 29.4.2022 12:09

Asijské hrušně jsou proti rzi hrušňové sice odolnější, než klasické, ale v ČR, která je poměrně promořená, se ošetření doporučuje také.       Lída     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.186 (?), 30.4.2022 11:19

Ale je přece zbytečné stříkat proti strupovitosti odrůdu, která ji vůbec netrpí, já to vím, protože jsem Hosui pěstoval.Dále také odrůdy Niitaka (Nutiika) a Pung Su jsou odolné. Rzí trpí zejména kříženec aijské a evropské hr. Benita a některé další, např. Tsu Li.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 11.186 (?), 30.4.2022 11:55

Teda myslel jsem, že je zbytečné stříkat proti rzi hr. (používají se přípravky proti strupovitosti).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika