Problém s hrušněmi



host - 168.2 (?)
28.5.2008 12:36

Asi mám to samé, loni hrušeň krásně obrazila, ale najednou koukám že mladé výhonky uvadly, jako by usychaly, následně celý ten chuchvaleček listků i malých plodů zčernal. Otrhala jsem to, takže toho zůstala na stromě polovina. Jenže letos se to udělalo znovu a ta hrušeň se vůbec nerozrůstá.  Co s tím, poraďte prosím. Ještě dodám, že kvůli kámenčivosti jsem ji přihnojila boraxem. Děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 206.71 (?), 27.5.2008 8:01, zobrazeno: 18125x

Dobrý den,

mám 2 hrušně (Clappova a Boscova) které jsou vysazeny 1.rokem. Včera večer jsem zjistli že na nich povadly výhony z (plánovaných) kosterních větví a mají tendenci zaschnout. Nejdřív jsem myslel, že by to mohlo být tím horkem/sluncem (navíc prudká změna po chladném týdnu), ale pak jsem si všiml, že některé listy jsou zpoloviny úplně černé. Tak nevím jestli mi spíše neonemocněly.

Můžete někdo prosím poradit? Je to tím sluncem nebo je to blbost? A pokud výhony zaschnou, co s tím? Zastřihnout až do živého?

Díky,

Miloš

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.34 (?), 27.5.2008 12:15

Možná bejlomorka hrušňová? Myslím, že její larvy (i jiných bejlomorek) žijí ve výhonech a vyžírají je, výhony následně uschnou. Ochrana je asi obtížnější - dovnitř se jen tak nějaká chemie nedostane. myslím, že nejjistější bude zaschlé části výhonů ostříhat, však hrušeň znovu obrazí. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.2 (?), 28.5.2008 12:36

Asi mám to samé, loni hrušeň krásně obrazila, ale najednou koukám že mladé výhonky uvadly, jako by usychaly, následně celý ten chuchvaleček listků i malých plodů zčernal. Otrhala jsem to, takže toho zůstala na stromě polovina. Jenže letos se to udělalo znovu a ta hrušeň se vůbec nerozrůstá.  Co s tím, poraďte prosím. Ještě dodám, že kvůli kámenčivosti jsem ji přihnojila boraxem. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.36 (?), 28.5.2008 19:02

Presne toto sa mi stalo na 2 - ročnej hruške, ale len na 4  výhonoch úplne hore, výhony na kostrových konároch sú v poriadku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.206 (?), 2.6.2008 21:18

Popsaný problém se mi dva roky projevil u nově vysazené nashi Chojuro /japonské hrušky/. Na čem je to roubováno nevím. Řešila jsem to seříznutím těsně k místu očkování. Letos, třetí rok se již problém neobjevil. Zahradník, který měl s těmito hruškami zkušenosti pravil, že stromky nezvládly "transpiraci". Spála to určitě není /dle teoretických poznatků/. Letos listy a letorosty nečernají a nevadnou, postřiky nebyly žádné. Stromek již velmi dobře roste. Váhala jsem, zda ho loni nelikvidovat. Rozumím tomu tak, že kořeny mladého stromku nezvládly výživu rychle se vyvíjecích zelených částí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 45.26 (?), 1.6.2008 12:35

Teď mě napadlo vyhledat příznaky spály a obávám se, že to sedí na 100%. V knize 1000 Rad zahrádkářům: černání listů, hákovité ohýbání a černání mladých letorostů, černání plodů. ZASAŽENÉ STROMY NUTNO VYKOPAT A SPÁLIT - to snad ne!?! V ohniscích výskytu prevent. postřik Kuprikolem.

Neví někdo jestli je šance to vyřešit postřikem? Do likvidace stromů se mi pochopitelně nechce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.98 (?), 2.6.2008 16:10

hm, tak čtu, jestli náhodou někdo nemá podobnej problém, a opravdu má.

U nás u baráku (vsetínsko) tedy takto povadlo a zčernalo jen malé procento výhonů. Povadly i výhony rostoucí z části, která byla před dvěma roky naroubovaná. Tohle jsem viděl poprvé v životě.

Osobně to přičítám průběhu počasí. Že by houbovka? Mě na to zaráží, že to padne tak náhle... žádnej povlak... ničeho jsem si nevšiml

Karlos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 2.6.2008 17:54

Jedná-li se skutečně o bakteriální spálu růžovitých, není to vůbec sranda. Jde o karanténní chorobu, která podléhá povinnému hlášení SRS a postižené stromy je nutné likvidovat.
   Pro chorobu je typická tvorba slizu - bakteriálního exsudátu.
Dál jsem našel toto:
V případě zjištění uvedených příznaků je nutno provést ochranný zásah, který spočívá v odstranění a spálení napadených větví, kdy řez provádíme až půl metru pod příznaky směrem ke kmeni. Pokud infekce pronikla do kmene nebo větví silnějších než 25 mm, je nezbytné strom vykácet a dřevo spálit. Řezné rány ošetříme roztokem přípravku SAVO dle návodu a zatřeme štěpařským voskem. Nářadí použité k řezu a kácení stromů je rovněž nutno desinfikovat uvedeným přípravkem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.34 (?), 2.6.2008 18:57

Podle toho, co jsem dnes na hrušních viděl - jsou to obdobné příznaky jako uvádějí výše diskutující: tedy: zčernalé zaschlé konce letorostů, především neplodících, mírně smotané do volného zámotku (možná to jen tak zaschlo?), zaschlá část větvičky se snadno ulomí (jako kdyby byla v tom místě vyžrána) - tak TO SPÁLA NENÍ  (alespoň podle toho, jak jsem s ní -  teoreticky - seznámen). Zítra se na to ještě podívám lépe. Josef.

P.S.: Hoďte sem někdo foto, ať si ujasníme, mluvíme-li o stejném problému (já digifoťák nemám ještě k dispozici).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 3.6.2008 7:32

Já tedy vůbec nechci věřit že by to byla spála. Ne že bych chtěl jakkoliv zpochybnit předchozí komentáře, ale např. ty výhony u nás, co jsem objevil, zvadnou z ničeho nic, pěkně zelené, bez změny barvy, bez povlaku, jen tak. Pak sesychají a černají. Zajímavý je ten ostře ohraničený přechod mezi povadlým výhonem a tím nezasaženým zbytkem.

Na netu jsem vygooglil něco o bodrušce hrušňové, jejíž larvy vyžírají výhonky zevnitř, prý se to dá poznat podle vpichů na hranici vadnutí, pak taky cosi o moniliovém vadnutí jádrovin.

Jestli je to ta spála, tak teda pán při nás:-) Větve se mi odřezávat nechce, navíc když jde o mladé stromky, a přeroubované části...(ještě že je to pár výhonků)

Uf... Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika