Podzimní hrušeň



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 43.159 (?)
26.10.2019 21:56

Celé patro nemusí být ze stejné odrůdy a roubovat můžete větve, ne jenom terminál. Jen mě zajímá, jak to přesně chcete udělat. Necháte hrušni narůst první patro, které další jaro komplet přeroubujete? To odeberete stromku téměř veškerou listovou plochu.

Nejsem odborník. Zatím jsem přeroubovával jen vzrostlé stromky, kdy jsem ponechal první patro původní odrůdy a rouboval výšší patro a to až za prvním rozvětvením - to jsem po ujmutí a zesílení roubu odstrnil. A nebo jsem nad prvním patrem rouboval za kůru terminál.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 26.10.2019 20:58

Chtěla bych naroubovat dolní kosterní větve, každou jinou (nejlépe stejně rostoucí) odrůdou a nahoře nechat Eriku. Případně do druhého patra ještě přiroubovat nějakou dřívější zimní. Je to moc? Musí být celé patro stejné a roubovat jenom terminál?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 43.159 (?), 26.10.2019 21:56

Celé patro nemusí být ze stejné odrůdy a roubovat můžete větve, ne jenom terminál. Jen mě zajímá, jak to přesně chcete udělat. Necháte hrušni narůst první patro, které další jaro komplet přeroubujete? To odeberete stromku téměř veškerou listovou plochu.

Nejsem odborník. Zatím jsem přeroubovával jen vzrostlé stromky, kdy jsem ponechal první patro původní odrůdy a rouboval výšší patro a to až za prvním rozvětvením - to jsem po ujmutí a zesílení roubu odstrnil. A nebo jsem nad prvním patrem rouboval za kůru terminál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 26.10.2019 23:05

Nenapadlo mě, že roub stromek tolik oslabí. I kdybych ho neroubovala, tak se musí řezat. Je ale asi logické, že roub se musí nejdřív ujmout a potom teprve vyraší. Řešení vidím dvojí, buď jeden rok naroubovat jenom dvě větve (asi odrůdu později nastupující do plodnosti) a zbylé dvě vůbec neřezat, no a další rok přeroubovat ty druhé dvě. Má to ale nepříjemnost, že budu muset kupovat rouby nadvakrát. Druhé řešení by bylo přeroubovat patro a neřezat terminál, seříznout ho až další rok, případně upravit letním řezem, až se rouby ujmou. Pokud by stačilo to druhé řešení, byla bych samozřejmě raději. Nevím ale, jestli když neseříznu terminál, jestli se rouby nebudou hůř ujímat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.10.2019 4:06

Zasaďte stromek do konce listopadu 2019, koncem února 2020 proveďte povýsadbový řez a v srpnu nebo v září 2020 naočkujte Forkertem libovolný počet větví.  Klidně všechny. Pokud si nevěříte, dávejte vždy dvě očka. V předjaří 2021 musíte zastřihnout naočkované větve a nechat 15cm čípek. Na jaře můžete přeroubovat i terminál, ale pak ztratíte původní odrůdu. Dobře zakořeněný stromek to zvládne. Je otázkou, zda to tak chcete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 27.10.2019 10:51

Měla jsem v úmyslu klasicky roubovat kopulací až na jaře 2021. Nikdy jsem ještě neočkovala a nejsem si jistá, zda bych očkování Forkertem provedla správně. Navíc kromě Clappovo, kterou mám, musím ostatní rouby koupit a nevím, zda je někde prodávají už na podzim. Původní odrůdu chci zachovat, takže terminál roubovat nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.168 (?), 28.10.2019 23:00

Dobrý den,

boscovu pěstuji na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, 600 mnm,, slunné místo. Plodí cca 4 rokem, prozatím neměla problém s dozráváním. Již je to cca 5 metrový strom.

Na doporučení pana Petra zde na webu mám třetím rokem vysazenou Nojabraskaju, letos výborné 4 plody, velmi velké plody. Skvělá hruška, ale mám dojem, že velikost plodů bude problém - lámání větví.

Pokud budete mít nějaké další dotazy, rád pomůžu.

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 29.10.2019 1:11

Moc děkuji za ochotu poradit. Pokud máte obě hrušně na stejné podnoži (usuzuji že Boscova bude podle vzrůstu na semenáči), můžete prosím porovnat jejich růst? Případně i chuť obou hrušek v těchto podmínkách (vím že je to individuální, ale pro zajímavost)? Jinou hrušeň už asi nemáte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.213 (?), 29.10.2019 23:26
Dobrý večer, na srovnání těchto dvou je docela brzy, tedy u té Xenie, která je ještě velmi mladá, tudíž u ní očekávám ještě posun chuti. Jinak ne nadarmo je Boskova považována za královnu hrusni. Spíš bych rád uvedl, ze mam každoročně možnost porovnání chutě Boskovy sklizene u mne a na jihu Moravy, tedy u mne je sklizeň samozřejmě pozdější, ale rozdíl v chuti jsem nezaznamenal. Jinak zde pestuji ještě dalších 15 odrůd, ale jedná se o predlonskou výsadbu, tudíž ještě nerodily. Mohu se pouze vyjádřit ke Konferenci, Harrow Delight, a Madam Verte. Omlouvám se za chyby v textu, píšu z mobilu. J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.213 (?), 29.10.2019 23:34
Jinak jsem ještě opomenul zmínku o tom, že Boskova nebude nikdy velkou plnitelkou košů a beden, nepreplozuje, ale ta kvalita za to rozhodně stojí. J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 30.10.2019 15:33

Hm, Vysočina v 600 m a Boscova má chutné plody jako na jihu Moravy, já tu "královnu hrušek" přece jenom zkusím. :-) Přece západ Čech ve městě v 350 m nemůže být horší. Pan Vysloužil a Petr z H by sice napsali, že to nemůžu srovnávat, ale o co by to mohlo být horší? Snad jenom malá vrstva kvalitní ornice, ale když pro hrušeň vykopu dostatečně velkou jámu, tak by snad mohla prosperovat. Pan Hlavatý taky píše, že by mi tu mohla prosperovat, tak já to asi risknu, abych tu "královnu" taky ochutnala. :-)

Potřebovala bych ale porovnat růst. Pane Hlavatý, Vy máte hodně druhů hrušek, pokud je máte na podobné podnoži, můžete mi prosím porovnat růst a konzumní zralost těchto hrušek:
Clappovo
Hardyho
Boscova
Vienská
Nojabrskaja
Jizera
Erika
Nevadí, že u Vás budou asi dozrávat dřív, jde mi o to, vybrat hrušně s podobným růstem, ale jinou dobou zrání hrušek.
Případně pan Vysloužil má také dlouholeté zkušenosti, pěstuje vše na semenáči a přestože Boscova u něj neprosperuje, tak by to porovnání růstu a konzumní zralosti taky mohl vědět. Abych nenaroubovala něco, co se k sobě růstem nehodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika