Hrušeň s menší korunou



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 80.43 (?)
6.8.2020 16:35

Pokud máte zahradu u domu, použijte klidně jako podnož kdouloň. Ale pak pozor na výběr odrůdy. Zmíněná Karina na této podnoži skoro vůbec neroste.

S rozestupy neporadím, mám je 3 metry od sebe a bohatě to stačí. Sad mám ale v extrémně suché lokalitě a i hrušně na semenáči připomínají zákrsky.

K té vaší Clappově - hrušně často po vysazení několik let přirůstají pomalu i na semenáči.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 50.226 (?), 4.8.2020 23:15, zobrazeno: 2108x

Dobrý den, prosím o radu při výběru hrušně s menší či užší korunou, jelikož mám v zahradě omezený prostor. Mělo by jít o podzimní nebo zimní odrůdu, letní už mám vysazenu Clappovu, takže bych navíc ocenil i rychlejší vstup do plodnosti. Zde na fóru jsem toho už přečetl dost a zmiňuje se hlavně Konference a Karina, pak ještě Williamsova, ale ta je tedy letní. Je ještě nějaká další odrůda, nad kterou by stálo za to uvažovat? Z údajů od prodejců na eshopech raději nechci vycházet, jelikož si často protiřečí, takže budu vděčný za vaše rady. Poloha Jižní Morava, 190 m.n.m., půda spíše těžší.  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.248 (?), 4.8.2020 23:26

Karina je dobrá volba, krásnej, chutnej plod, malej vzrůst. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 5.31 (?), 5.8.2020 17:13

I hrušně, které mají na podnoži semenáč větší korunu udělají na podnoži kdouloň menší korunu. Ale Konferenci ani Karinu na kdouloni nekupujte to už je hodně malá koruna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 26.55 (?), 5.8.2020 20:34
Pokud nemáte možnost pravidelné zálivky, kdouloňovou podnož neberte. Ze zimních doporučuji Bohemicu, na Vánoce je v konzumní zralosti Dicolor, z podzimních Nojabrskaja. Výborná je Hardyho, ta ale roste bujně, je to jediná hrušeň, která mi prosperuje na kdouloni.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.226 (?), 5.8.2020 21:19

Děkuji. Co přesně se rozumí pod pravidelnou zálivkou? Jinak tedy možnost zálivky mám, je to zahrada u domu, navíc se studnou. Plánoval jsem právě kdouloňovou podnož kvůli slabému růstu, ale teď tedy nevím. Vlastně ani nevím, jestli prostor, který jsem na další hrušeň zamýšlel, je dostačující, možná to ani nepůjde. Kolik bych měl nechat prostoru od dalšího stromku? Mám vedle na zákrsku Clappovu vysazenou na podzim 2018, ale bohužel nevím, na jaké podnoži, nebyla uvedena a já jsem ji v neznalosti koupil, protože mi plody prostě zachutnaly a neřešil jsem to. Až pak jsem se dočetl, že Clappova roste bujně. Zatím má tedy ale nejmenší přírůstky ze všech stromků, co jsem tehdy vysadil. Švestka Stanley sazená ve stejný den má za letošek snad metrové šlahouny a tady ta hrušeň jen pár centimetrů, tak je možné, že je na slabší podnoži. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 80.43 (?), 6.8.2020 16:35

Pokud máte zahradu u domu, použijte klidně jako podnož kdouloň. Ale pak pozor na výběr odrůdy. Zmíněná Karina na této podnoži skoro vůbec neroste.

S rozestupy neporadím, mám je 3 metry od sebe a bohatě to stačí. Sad mám ale v extrémně suché lokalitě a i hrušně na semenáči připomínají zákrsky.

K té vaší Clappově - hrušně často po vysazení několik let přirůstají pomalu i na semenáči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.226 (?), 6.8.2020 22:40

Rozestup 3 metry od Clappovy bych zvládl udělat, tak snad to bude stačit. Karina tedy na semenáči. Ještě mě dost zaujala ze zmiňovaných odrůd Nojabrskaja, u té se ale uvádí, že má růst střední až silný, takže u té bude kdouloň vhodná? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.112 (?), 6.8.2020 22:47
Pohledejte v diskuzi, Najabrskaja se tady rozebírala. Já mám naroubovanou jen jednu větev.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika