Hardyho - pro a proti



host - 0.49 (?)
30.12.2014 19:44

Hardyho-pro a proti

Nevím, jaké idoly v sortimentu hrušní má pan Kaněra, ale jednoznačně je dostatek starých odrůd, které stojí za znovuvzkříšení. Když začneme od letních tak např. Solanka. Pokud máte dostatek prostoru, je to výborná letní hruška, kořenité chuti s vynikajícím aromatem. Dále Ananaska Courtrayská-výborná chuť a použitelná i na malé tvary na kdouli bez mezištěpení. Z podzimních Avranšská, u nás synonymum "Václavka" s jednoznačně svéráznou mírně přitrpklou chutí, v malých tvarech a se skladovatelností až 3 týdny)Podařilo se mi ji v chladírně uchovat skoro2 měsíce při +5°C. Když pominu Williamsovu a W. červenou, které jsou jedny z nejrozšířenějších ve světovém sortimentu, tak nemůže scházet Děkanka Robertova-asi jedna z nejchutnějšich, ne-li nejchutnější vůbec. Hardyho svou chutí patří jednoznačně mezi nejchutnější. jediný problém je, utlumit ji v růstu, a to pomocí MA nebo Pyrodwarfu. Boscova lahvice a Konference není nutno představovat, jsou to vynikající hrušky Evropského sortimentu. Další výborná podzimní je opomíjená Charneuská fíkovka. Dokonce i ve vyššich polohách má výborné ovoce. Následuje Dielova na MA v dobrých polohách výborná a vydrží až do ledna. Ze zimních není nutno představovat Lucasovu, Pařížanku, které jsou doposud ve velkovýrobě. Nechápu, proč jsou opomíjeny takové chťovky, jako Grosdemagne, Jeanne dArc, či Madame Verté,(jejich očka jsou k dostání v Holovousích a Litoměřicich). Pařížanka by mohla být 100% nahrazena odrúdou Lepinova(úrodnost větší, chuŤová špička, déle vydrží na skládce, ALE náchylná na strupovitost). Dále z těch výborných, ale méně známých je Fulvie. Meurisova zimní je dokonce v USA jednou z nerozšířenějších pod jménem Anjou. K těmto bych ještě přidal Nelisovu zimní, Olivier de serres a Sixovu. O všechny tyto sorty jsem psal do Holovous, kde jsou v genofondu, ale bohužel mi zatím nebylo vyhověno. A to nejlepší nakonec. Ten kdo má vynikající podmínky pro hrušeň(jižní Morava, jižní strana domu a na kdouli),si může dovolit chuťovku mezi zimními hruškami a ještě výborně skladovatelnou(až do dubna)-ĎEKANKU ZIMN'I. Za větší starost s ochranou proti houbovým chorobám se Vám odvděčí množsvím velmi chutných a dobře skladovatelných plodů.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 178.235 (?), 27.12.2014 19:57

Markantní rozdíly jsou patrné např.u hrušky Lucasova, kdy i ty největší plody českého původu mě zklamaly, zato tatáž odrůda v menších rozměrech a s vybarveným líčkem dokonce voněla.Možná i podnože sehrávají svou úlohu. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.227 (?), 30.12.2014 2:20

Zdravím p. AB

Ono ruku na srdce Lukasova je odrůda, která nedá lechce každému!!

Je to krásná francouzska pro mě i s Gellertovou.

Lucasova se ráda a i to trochu vyžaduje nechá rozmazlovat. Potřebuje teplejší klima vždyť je to vánoční hruška. Nemá ráda mokro a to ani na hlavě a už vúbec v nohách.  Potřebuje v deštivých letech chemický postřik. Ráda se vyhřívá.

Je vynikající do stěn a hlavně u zdi domu na teplé straně.

Je to královna zimních hrušek a tak se k ní musíte chovat. Budete k ní poslušní bude sladká, vykašlete se na ní skřivý Vám pysk i zrak.

Kdouloň jako podnož zrovna nemusí a i na semenáči roste uspokojivě.

U mě Lucasova měla plody vždy velikostně vyrovnané a velké a líbivé.

Je to odrůda, která mě nutí vždy uvažovat.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.227 (?), 30.12.2014 1:59

Zdravím hosta 182227

Vliv LPO na množení odrůd nemá až takový vliv. Odrúdy mimo LPO a s propadlým patentem jsou o hodně levnější a i kontorla UKZUSu je u nich mírnější než u odrůd v LPO a s patentem. Množení staré odrůdy ovlivňuje moda vzešlá z lidu a i osobní objednávky u Vašeho oblíbeného školkaře. Já osobně jsem získal a vzájemně opjetuji dúvěru ve školku z Východního Slovenska p. Vajdy. Na mé ovocnářské touhy velice rád reagoval a mé scháněné idoly mi sežene v Holandsku. Velice ochotně si se mnou vyměňuje zkušenosti. Takto kdyby reagovali všichni školkaři tak je to vše v pohodě a bez problémů co se týká sadby.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 30.12.2014 18:21

"...mé scháněné idoly..."

Pane Kaněro, které to jsou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.49 (?), 30.12.2014 19:44

Hardyho-pro a proti

Nevím, jaké idoly v sortimentu hrušní má pan Kaněra, ale jednoznačně je dostatek starých odrůd, které stojí za znovuvzkříšení. Když začneme od letních tak např. Solanka. Pokud máte dostatek prostoru, je to výborná letní hruška, kořenité chuti s vynikajícím aromatem. Dále Ananaska Courtrayská-výborná chuť a použitelná i na malé tvary na kdouli bez mezištěpení. Z podzimních Avranšská, u nás synonymum "Václavka" s jednoznačně svéráznou mírně přitrpklou chutí, v malých tvarech a se skladovatelností až 3 týdny)Podařilo se mi ji v chladírně uchovat skoro2 měsíce při +5°C. Když pominu Williamsovu a W. červenou, které jsou jedny z nejrozšířenějších ve světovém sortimentu, tak nemůže scházet Děkanka Robertova-asi jedna z nejchutnějšich, ne-li nejchutnější vůbec. Hardyho svou chutí patří jednoznačně mezi nejchutnější. jediný problém je, utlumit ji v růstu, a to pomocí MA nebo Pyrodwarfu. Boscova lahvice a Konference není nutno představovat, jsou to vynikající hrušky Evropského sortimentu. Další výborná podzimní je opomíjená Charneuská fíkovka. Dokonce i ve vyššich polohách má výborné ovoce. Následuje Dielova na MA v dobrých polohách výborná a vydrží až do ledna. Ze zimních není nutno představovat Lucasovu, Pařížanku, které jsou doposud ve velkovýrobě. Nechápu, proč jsou opomíjeny takové chťovky, jako Grosdemagne, Jeanne dArc, či Madame Verté,(jejich očka jsou k dostání v Holovousích a Litoměřicich). Pařížanka by mohla být 100% nahrazena odrúdou Lepinova(úrodnost větší, chuŤová špička, déle vydrží na skládce, ALE náchylná na strupovitost). Dále z těch výborných, ale méně známých je Fulvie. Meurisova zimní je dokonce v USA jednou z nerozšířenějších pod jménem Anjou. K těmto bych ještě přidal Nelisovu zimní, Olivier de serres a Sixovu. O všechny tyto sorty jsem psal do Holovous, kde jsou v genofondu, ale bohužel mi zatím nebylo vyhověno. A to nejlepší nakonec. Ten kdo má vynikající podmínky pro hrušeň(jižní Morava, jižní strana domu a na kdouli),si může dovolit chuťovku mezi zimními hruškami a ještě výborně skladovatelnou(až do dubna)-ĎEKANKU ZIMN'I. Za větší starost s ochranou proti houbovým chorobám se Vám odvděčí množsvím velmi chutných a dobře skladovatelných plodů.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 31.12.2014 8:45

Wendy, Lepinova svou velikostí (až 700g)na MA mně trhala kdysi na výstavách obdiv.Přesto jsem ji zrušil pro její přetrvávající řepovitou dužninu.Děkuji za avizo na Děkanku zimní.Podmínky bych měl a kdoule MA také.Ještě ty rouby.Svým příspěvkem jste vůbec naladil tu správnou novoroční notu. Díky. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.49 (?), 31.12.2014 12:39

Hardyho-pro a proti

Pane AB nevím co jste to měl za Lepinovu, ale i na kdouli neředčí ve velikodti Dielovu, která má tak do 500g, spíše se velikostně srovná s pěknou Lucasovou. Doufám, že spolu komunikujeme o té samé sortě. Tvarem připomíná Děkanku Robertovu, slupka pevná, zelenavě nažloutlá, místy s jemnou rzí, středně dlouhá stopka, dužnina lehce nažloutlá, křehká, velmi šťavnatá, chuť sladce kořenitá. Sklízí se až ve 2pol. října-co nejpozději, a konzumně dozrává v únoru, v normálním sklepě při teplotě max 5°C vydrží do dubna. Skladovací teplota nesmí jít pod 2°C.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 31.12.2014 15:36

Hruška Notář Lepin rodila na kdouli MA v dobře zalévaném terénu (pod okapem skleníku).Možná jsem nikdy nepočkal na její konzumní zralost a jevila se mně proto dost řepovitá.Dielovu máslovku znám, ta je na vysokokmenu ale vždycky menší než Lepinova.Také víc plodí a i proto je menší. Podmínky(i podnože) u hrušek hrají větší roli než u jablek AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.248 (?), 4.1.2015 23:20

Zdravím a přeji mnoho úspěchů v r. 2015 p. 41.143 a samozřejmě všem tady.

Napřed musím poděkovat neznámému hostu za typ na školku Čaklov p. Vajdy z Východního Slovenska, který jsem dostal na tomto portálu

Kontakt na tuto školku jsem dostal díky JANTARu (český jonagold), který jsem scháněl neúspěšně 25 let. Tato školka ho měla v nabídce a obdržel jsem stromky do 3. dnů ve vysoké kvalitě.

Také jsem se svěřil majiteli školky jestli nemá možnost sehnat někde mé odrůdové idoly, které nemám doma a odpověď byla kladná a vynikající.

Mé scháněné idoly splněno-    Jantar, Denár, Santa Maria

           přislíbeno-    JAMBA 69,  INGRID MARII,  M27

           v jednání  -  Jeane De Art, Nitra, Luna (broskev)

           Mac Intosch, červené coxovy r.

 Pilířové odrůdy jsou pro mně Hardyho, Rubín, Rubinola, Parména zl, Matčino, Jonathan, Vanda, Croclenské, Denár, Diadém, Jonagold, Mor. jadernička, Starkrimson, Gold Bohemie a Spartan.

Na další odrůdy(staré) čekám až zaplodí a můžu zhodnotit jejich chuť s ostatními názory.

sadař vlada

S 5% přízní zkouším Topaz Red. Dávám mu rok maximálně dva  ( u mně)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 5.1.2015 12:58

Pane Kaňero,  děkuji Vám za odpověď a taký Vám přeji v novém roce především hodně zdraví a osobních i pracovních úspěchů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika