Síran draselný



host - 62.91 (?)
18.8.2012 13:06

Bylo by dobré vědět i co že to bylo přesně za substrát - některé mají účelově nízký obsah živin. Snad ale vím už dost, tak vám zkusím dát doporučení na dávkování hnojiv. Doplnil bych tam tak 260 mg K / kg suché zeminy, dejme tomu 200 mg/kg lehce vlhké zeminy, tím by se určitě nic nepřehnalo. Doporučím vám udělat výjimku a použít s klidným srdcem anorganická rychle působící hnojiva, ať ještě alespoň stihnete zaznamenat nějaký účinek.

Takže, 2/3 té navržené dávky bych doplnil tím síranem, zbytek pak komplexním hnojivem jako je Wuxal. Tak to máme 133 mg/kg K, to je pak 300 mg K2SO4 na kg lehce vlhké země.

Ta 1/3 je 67 mg/kg K, to je 80 mg/kg K2O. Wuxal Super obsahuje 73 mg/ml K2O, tak to máme 1,1 ml/kg lehce vlhké země.

Teď ještě jak to aplikovat. Na 1 kg země bych vzal 1 L vody a v ní rozpustil určenou dávku. Např. tedy pro 50 kg země v nádobách bych vzal 50 L vody, v ní rozpustil 15 g K2SO4 a 50 ml (trochu jsem ubral) Wuxalu Super a s tímto roztokem rajčátka zaléval. Pokud by vám 50 L vody připadalo moc, šlo by to rozpustit i v cca 30 L.

Ok, tak to máme, přeji ať to pomůže. Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 1.25 (?), 17.8.2012 21:23, zobrazeno: 24780x

Dobrý den,

po odborné debatě se zahradníkem jsem zjistila, že příčinou mdlé chuti rajčat pěstovaných v květináčích na terase je nedostatek draslíku v substrátu. Bylo mi doporučeno do substrátu na jaře přidat síran draselný. Máte s tím někdo zkušenosti? Nebo zkušenost, jak jinak doplnit draslík?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.91 (?), 17.8.2012 22:11

No, nevím. Řekl bych, že tento druh minerálního hnojiva spíš patří do rukou někoho, kdo už ví přesně co dělá. Tedy někoho, kdo dokáže vypozorovat na rostlinách symptomy nedostatku konkrétní živiny a dokáže příslušné hnojivo správně nadávkovat. Méně znalému zahrádkáři bych raději doporučil snad nějaké komplexní minerální hnojivo přímo určené pro danou rostlinku (Kristalon pro plodovou zeleninu, Wuxal...). Důvodem je, že jednosložkové hnojivo snadno předávkujete a pak nastane nedostatek jiných prvků. U komplexního minerálního hnojiva je toto méně rizikové. Pak lze zakoupit i různá vhodná organická hnojiva, u nich je předávkování (nevyváženost) ještě obtížnější. Pokud máte doma slepice, tak naředěné zkvašené slepičince by vám asi udělali službu nejlepší a i nejméně nákladnou :)) Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.25 (?), 17.8.2012 22:23

Děkuji za reakci. Používám vermikompost, ten je kvalitní a silný. Problémem je, že původní substrát byl opravdu na draslík slabý a odnesly to všechny plody z deseti odrůd. Mám půdu obohatit o vermikompost (ráda bych u něj zůstala) a slepičince už teď na podzim a nechat přejít mrazem nebo až na jaře?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.91 (?), 17.8.2012 23:54

Fíha, vermikompost je pro zahrádkáře luxusní záležitost.

Tak jo. Nedostatek draslíku se na rajčatech projevuje celkem znatelně. Způsobuje nerovnoměrné dozrávání plodů - části zůstávají nazelenalé. Silnější nedostatek se pak projeví zasycháním a hnědnutím okrajů starých listů.

Síran draselnný k zelenině je obecně ok, dejte proto vědět, jaký druh půdy máte pístšitá--jílovitá, jak moc je vyhnojená humusem. Pro určení dávky ještě záleží na míře projevu nedostatku - zkuste popsat.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.25 (?), 18.8.2012 0:10

Všechny příznaky splněny. Nejvíc mi samozřejmě vadí chuť plodů.. těšila jsem se na pestrou paletu rajčatových chutí, ale až na jedny to byla monotónní unylost, i na vaření žádná sláva. Coby terasová zahradnice si vermikompost dovolit můžu, přeci jen toho není tolik. Většina substrátu byl bio od Rašeliny. Až na slabší obsah živin (pozorováno i na bylinkách) ale spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.25 (?), 18.8.2012 0:18

Vermikompost jsem dosypávala v průběhu sezóny párkrát v tenkých vrstvách. Květináče jsou samozřejmě velmi prokořenělé, rostliny jsou již vyhozeny, substrát bude vyžitý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.91 (?), 18.8.2012 13:06

Bylo by dobré vědět i co že to bylo přesně za substrát - některé mají účelově nízký obsah živin. Snad ale vím už dost, tak vám zkusím dát doporučení na dávkování hnojiv. Doplnil bych tam tak 260 mg K / kg suché zeminy, dejme tomu 200 mg/kg lehce vlhké zeminy, tím by se určitě nic nepřehnalo. Doporučím vám udělat výjimku a použít s klidným srdcem anorganická rychle působící hnojiva, ať ještě alespoň stihnete zaznamenat nějaký účinek.

Takže, 2/3 té navržené dávky bych doplnil tím síranem, zbytek pak komplexním hnojivem jako je Wuxal. Tak to máme 133 mg/kg K, to je pak 300 mg K2SO4 na kg lehce vlhké země.

Ta 1/3 je 67 mg/kg K, to je 80 mg/kg K2O. Wuxal Super obsahuje 73 mg/ml K2O, tak to máme 1,1 ml/kg lehce vlhké země.

Teď ještě jak to aplikovat. Na 1 kg země bych vzal 1 L vody a v ní rozpustil určenou dávku. Např. tedy pro 50 kg země v nádobách bych vzal 50 L vody, v ní rozpustil 15 g K2SO4 a 50 ml (trochu jsem ubral) Wuxalu Super a s tímto roztokem rajčátka zaléval. Pokud by vám 50 L vody připadalo moc, šlo by to rozpustit i v cca 30 L.

Ok, tak to máme, přeji ať to pomůže. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 62.91 (?), 18.8.2012 13:21

Pro rychlejší účinek bych volil přece jen těch 30 L. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 18.8.2012 10:05

Lijte k rajčatům velké množství kristalonu plod a květ je tam hodně draslíku, nebo hnojůvku (močůvka zředěná s dešťovou vodou u kop s kravským hnojem)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.25 (?), 18.8.2012 10:34

Děkuji za názor. Minerální hnojiva a postřiky se snažím nepoužívat, jednak s tím a dopady na přírodu nesouhlasím a pak jsem alergik. Ten síran draselný by byl výjimka, ale i tak bych ho chtěla nahradit něčím běžným přírodním. Nachystanou mám rostlinnou hnojůvku, ten vermikompost, možná bych přidala ještě ty slepičince. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika