Popel z papíru do kompostu?



host - 147.173 (?)
28.11.2011 7:03

Papír nepálím, patří do sběru.Jinak do kompostu ani na zahradu bych ho nedával z důvodu neznámého složení při výrobě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 15.11.2011 20:49, zobrazeno: 17736x

Mám otázku, přes rok nashromáždím určité množství papíru, mimo jiné kartonové krabice. V zimě skončí v krbu. Papír není úplně nevýhřevný, i když kupovat bych to nechtěl (za rohem máme firmu, která z papíru delá brikety a prodává je),  pálím jej tak, že v krbu založím oheň ze dřeva a kdyź je teplota dostatečná, přiložím papír. Ten spolehlivě prohoří, nesmrdí.

Otázka: je vhodné takový popel dát k rostlinám, nebo do kompostu? Tedy směs popelu z papíru a dřeva..?

Na internetu jsem našel oba názory, nicméně nebylo to nikdy podloženo žádnou chemickou analýzou.

Také jsem našel, že papír do kompostu patří (nedávám jej tam).

Tak jak to je?

PS: Pro "ekologoy", kteří mi řeknou, že jsem prase a papír mám dát do kontejneru na papír, mrkněte se někdy zda se vyplatí papír recyklovat (ne, obce to mnohdy dotují + tu jsou externí zátěže jako svoz apod.). Plasty samozřejmě dávám do správného kontejneru. A papír pálím za relativně vysoké teploty, takže to probíhá úplně jinak než při nižší.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 252.87 (?), 16.11.2011 0:00
Pokud to jsou jen kartonové krabice tak možná. Obsahují ještě poměrně málo jílu. Jak by šlo o noviny nebo jiný papír, tak bych to tam nedával. Popel z různých barevných časopisů, kde není ani bílá plocha určitě ne. V mém případě je takový popel pro půdu postrach - jsem z Valach a je to tu samý jíl...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 16.11.2011 6:40

Když to máte tak zmáknuté, neptejte se a konejte. Skartovaný papír do kompostu běžně přidávám, zlepšuje poměr uhlíku k dusíku. Za 3/4 roku v kompostu není vidět. Pokud dáte popel, ten uhlík tam sice nebude a ta trocha kaolínu naprosto nevadí na žádné půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.7 (?), 16.11.2011 8:48

Uhlik v popole je i ked nie organicky, ale ako sadze a uhlicitany. Aj to nie je zle a trosku sa do kompostu hodi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.7 (?), 16.11.2011 8:52

Niektory uz recyklovany papier sa udajne neda recyklovat, resp je to velmi nakladne, pretoze ma zlu strukturu (dlzka celulozovych vlakien). Su to napr. obaly na vajicka, niektore ine obaly a zle vlastnosti maju aj ine typy uz recyklovaneho papiera. Tieto sa bezne pri triedeni vyraduju. V niektorych krajinach sa recykluju na spalenie vo zvlastnych kontajneroch (noviny zvlast a karton zvlast).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 16.11.2011 13:21

Nevím, proč by Vám měl někdo říkat, že jste prase, protože spalujete papír? To by musel být prase každý, kdo spaluje dřevo. Papír se skládá asi z 95 % z celulosy, hemicelulosy, ligninu, ligninových sloučenin a z 5 % z kaolinu, uhličitanu vápenatého, popřípadě titanové běloby. Liší se to ale podle typu papíru. Popel z papíru tedy bude téměř shodný s popelem ze dřeva - bude mít jen vyšší podíl anorganických látek než dřevo. Problematické by mohly být barevně potištěné strany kvůli těžkým kovům. Ty jsou dnes ale v tiskařských barvách silně regulovány. Těžké kovy může obsahovat i to dřevo. Pozor ale na laminované papíry, protože odhadnout, čím jsou laminovány, není lehké. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 19.11.2011 17:11

Tady jde spis o to, ze papir obsahuje ruzna barviva (netusim jake jsou normy v tiskarstvi, zda se jeste pouzivaji nejake "skodlive" barvy ci nikoliv). Dale tu jsou nejaka lepidla, apod. Musim asi jeste doplnit, ze firma importuje nejake soucastky z Ciny, nedelam si iluzi o slozeni cinskeho kartonu...

Prave k temto "nezadoucim" slozkam smerovala ma otazka.  O jilovitost pudy se prilis nebojim...

Nekde jsem jeste cetl, ze popel by se mel namocit nejprve do vody, stejne jako se to dela s vapnem? Jak tedy?

Kdyby to byl obycejny papir, tak samozrejme proti paleni nereknu ani slovo. Nicmene ty primesi, to mi dela vrasky na cele.Takze mohu poprosit jeste o reakci diskuteru k tomuto hledisku, tedy zbytky po spalovani barev a lepidel co jsou v/na papirech?

Diky,

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 26.11.2011 10:14

Popel do kompostu nepřidávám vůbec, dávám ho přímo na záhon a na trávník (stačí pak použít jen levná hnojiva s dusíkem). Namáčení popela do vody se uvádí z toho důvodu, že po vyschnutí poněkud zhrudkovatí a o něco lépe se s ním pracuje (nepráší). Papír kromě zátopu nepálím, právě pro neznámý obsah prvků. Nedělám si iluze, že zejména čínské kartony budou "enviromental friendly". VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.173 (?), 28.11.2011 7:03

Papír nepálím, patří do sběru.Jinak do kompostu ani na zahradu bych ho nedával z důvodu neznámého složení při výrobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.34 (?), 28.11.2011 13:01

Jak už jsem psala výše, pokud papír obsahuje jiné složky (jak je tomu například u lamina, kde jsou vrstvy z různých materiálů, které mohou být spojeny lepidlem nebo nalisováním), nepoužila bych ho, pokud bych neznala přesně jejich složení. Normální lepenku, která je pojená kukuřičným nebo jiným škrobovým lepidlem bych použila klidně, a to jak k zatápení (a popel do kompostu), tak do kompostu rovnou. Nepoužívám k žádnému z těchto účelů potištěný křídový papír (rizikové tiskařské barvy) a papír napuštěný neznámou látkou.

Podotýkám, že většinu papíru dávám do recyklačních kontejnerů. Malou část pálím (a popel z papíru a dřeva dávám do kompostu) a část papíru kompostuju rovnou (když nemám dost pilin, přimíchávám kousky lepenky do posekané trávy). Tak mohu využít papír, který do recyklačních nádob nepatří, protože je například špinavý od potravin, vápna, hlinky...

Ke složení čínského kartonu - ta firma, která z něj vyrábí brikety by měla mít nějaký atest. Dá se ale předpokládat, že pojiva závadná nebudou, protože škrobová lepidla jsou pro tento účel zdaleka nejlevnější. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika