Kompost vs pesticidy a hnojiva



host - 8.138 (?)
24.8.2020 9:37

Tak v případě Anti-mech se fakt nemusíte obávat, jsou to pouze sírany. V případě herbicidu na dlouděložné, pokud chcete mít klidnou duši, nekompostujte první seč. Každopádně se jedná o zbytečné obavy. 

Důležité je, aby to byl fakt opravdový prozrálý kompost a ne nějaká suchá zhnilotina. Kompostování má velmi vysokou schopnost odbourávání i velmi jedovatých nebo peristentních látek. Ve škole jsme měli projekt, kde se tak odbourávaly různé druhy PCB do 6 měsíců pod hranici detekce!!! Všechny tuctové herbicidy se ve vyzrálém kompostu nenacházejí. Kompostu dělají problém ropné mastné látky.  

Herbicidy a pesticidy se mnohem pomaleji rozkládají v půdě a navíc tam dělají jinou paseku, ale v kompostu je řádově více mikroorganismů, které mají schopnost takové látky odbourávat. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 96.2 (?), 19.4.2010 14:48, zobrazeno: 4961x

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se v kompostu rozloží škodlivé látky. Děláme dvouletý kompost a letos začínáme přihnojovat trávník trávníkovým hnojivem, rovněž jsem koupila hnojivo anti-mech. Stříkáme také trávu proti dvouděložným plevelům. Co tam z těchto látek po dvou letech zůstane? Co se přenese do zeleniny - rajčata, mrkev, atd???  Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 102.176 (?), 23.8.2020 11:46
Na zahradě zásadně chemii nepoužívám. Ale je mi jasné, že se u nás i přes to do kompostu dostane (ovoce, zelenina z obchodů apod.). Taky by mě zajímalo, jakou schopnost eliminovat pesticidy kompost má. Díky za odpověď!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 23.8.2020 12:42

podle mě žádnou takovou schopnost nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 223.69 (?), 23.8.2020 19:11

Eliminace pesticidů, jako že se z látek jedovatých mávnutím kouzelného proutku stanou látky neškodné, je velmi naivní představa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.8.2020 20:32

Samozřejmě, že k určitému rozkladu a k vymývání pesticidů postupně dochází. Jinak by se nedala stanovit ani ochranná lhůta ani limity reziduí. Kdyby tomu tak nebylo, účinkoval by pesticid trvale. Na druhou stranu, některé rostliny jsou citlivé i na velmi malá množství zbytkových herbicidů (rajčata), která jiným rostlinám a snad ani lidem nevadí. Chcete-li však mít jistotu, že kompost s pesticidy opravdu nevadí, použijte jej odděleně - výhradně na rostliny, na něž byl původně pesticid aplikován (např. přihnojování trávníku).

Všichni jíme chleba z obilí ošetřeného proti dvouděložným plevelům. Na stejném místě se další rok úspěšně pěstují dvouděložné plodiny, přestože tam zetlely zbytky ošetřených obilovin. A taky bojujeme proti nadměrnému používání herbicidů (i já). Taková už je doba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.138 (?), 24.8.2020 9:37

Tak v případě Anti-mech se fakt nemusíte obávat, jsou to pouze sírany. V případě herbicidu na dlouděložné, pokud chcete mít klidnou duši, nekompostujte první seč. Každopádně se jedná o zbytečné obavy. 

Důležité je, aby to byl fakt opravdový prozrálý kompost a ne nějaká suchá zhnilotina. Kompostování má velmi vysokou schopnost odbourávání i velmi jedovatých nebo peristentních látek. Ve škole jsme měli projekt, kde se tak odbourávaly různé druhy PCB do 6 měsíců pod hranici detekce!!! Všechny tuctové herbicidy se ve vyzrálém kompostu nenacházejí. Kompostu dělají problém ropné mastné látky.  

Herbicidy a pesticidy se mnohem pomaleji rozkládají v půdě a navíc tam dělají jinou paseku, ale v kompostu je řádově více mikroorganismů, které mají schopnost takové látky odbourávat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika