Kompost vs pesticidy a hnojiva



host - 102.176 (?)
23.8.2020 11:46
Na zahradě zásadně chemii nepoužívám. Ale je mi jasné, že se u nás i přes to do kompostu dostane (ovoce, zelenina z obchodů apod.). Taky by mě zajímalo, jakou schopnost eliminovat pesticidy kompost má. Díky za odpověď!!!
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 96.2 (?), 19.4.2010 14:48, zobrazeno: 4946x

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se v kompostu rozloží škodlivé látky. Děláme dvouletý kompost a letos začínáme přihnojovat trávník trávníkovým hnojivem, rovněž jsem koupila hnojivo anti-mech. Stříkáme také trávu proti dvouděložným plevelům. Co tam z těchto látek po dvou letech zůstane? Co se přenese do zeleniny - rajčata, mrkev, atd???  Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 102.176 (?), 23.8.2020 11:46
Na zahradě zásadně chemii nepoužívám. Ale je mi jasné, že se u nás i přes to do kompostu dostane (ovoce, zelenina z obchodů apod.). Taky by mě zajímalo, jakou schopnost eliminovat pesticidy kompost má. Díky za odpověď!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 23.8.2020 12:42

podle mě žádnou takovou schopnost nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 223.69 (?), 23.8.2020 19:11

Eliminace pesticidů, jako že se z látek jedovatých mávnutím kouzelného proutku stanou látky neškodné, je velmi naivní představa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.8.2020 20:32

Samozřejmě, že k určitému rozkladu a k vymývání pesticidů postupně dochází. Jinak by se nedala stanovit ani ochranná lhůta ani limity reziduí. Kdyby tomu tak nebylo, účinkoval by pesticid trvale. Na druhou stranu, některé rostliny jsou citlivé i na velmi malá množství zbytkových herbicidů (rajčata), která jiným rostlinám a snad ani lidem nevadí. Chcete-li však mít jistotu, že kompost s pesticidy opravdu nevadí, použijte jej odděleně - výhradně na rostliny, na něž byl původně pesticid aplikován (např. přihnojování trávníku).

Všichni jíme chleba z obilí ošetřeného proti dvouděložným plevelům. Na stejném místě se další rok úspěšně pěstují dvouděložné plodiny, přestože tam zetlely zbytky ošetřených obilovin. A taky bojujeme proti nadměrnému používání herbicidů (i já). Taková už je doba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.138 (?), 24.8.2020 9:37

Tak v případě Anti-mech se fakt nemusíte obávat, jsou to pouze sírany. V případě herbicidu na dlouděložné, pokud chcete mít klidnou duši, nekompostujte první seč. Každopádně se jedná o zbytečné obavy. 

Důležité je, aby to byl fakt opravdový prozrálý kompost a ne nějaká suchá zhnilotina. Kompostování má velmi vysokou schopnost odbourávání i velmi jedovatých nebo peristentních látek. Ve škole jsme měli projekt, kde se tak odbourávaly různé druhy PCB do 6 měsíců pod hranici detekce!!! Všechny tuctové herbicidy se ve vyzrálém kompostu nenacházejí. Kompostu dělají problém ropné mastné látky.  

Herbicidy a pesticidy se mnohem pomaleji rozkládají v půdě a navíc tam dělají jinou paseku, ale v kompostu je řádově více mikroorganismů, které mají schopnost takové látky odbourávat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika