jaký hnůj použít



host - 185.31 (?)
8.8.2008 14:31

kdyz se koňský hnůj tak rychle rozkládá, mohu ho zapravit do půdy při výsadbě stromů? Tak měsíc předem, aby nebyl moc agresivní na kořeny. Mám špatnou půdu, žádný kompost k dispozici a několik fůr hnoje, který mi jakýsi dobrodinec vyklopil na cestu. Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 195.174 (?), 4.9.2006 14:31, zobrazeno: 17831x

Dobrý den, jsem začínající zahradnice, a potřebovala bych poradit ohledně typu hnoje. Je lepší používat koňský hnůj a nebo kravský?

díky Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228), 4.9.2006 15:36
Každý má své pro a proti. Koňák je záhřevnější a lze ho upotřebit hned (resp. na podzim před přerytím záhonku). Naproti tomu hnůj skotu je nutné nechat nejprve odležet, čerstvý je příliš agresivní.
Koňský hnůj ale může mít dost proměnlivou kvalitu (někdy je to skoro samá sláma, jindy je slámy zase málo) a určitě stojí za povšimnutí, že může být zdrojem tetanové infekce.
Co se týče obsahu základních živin, jsou na tom oba tyto druhy hnoje podobně, i když koňák má asi dvojnásobný obsah fosforu než kravský hnůj.
Taky bych chtěl ještě připomenout, že je rozdíl mezi hnojem a kejdou. Hnůj je směs výkalů a podestýlky (většinou slámy), která výrazně zlepšuje strukturu hmoty. Narozdíl od kejdy, což jsou jen samotné výkaly s močí. Kejda je na zahradu nevhodná, protože je studená a podporuje hnilobné procesy.
Tak to jsou moje zkušenosti, snad jsem vám trochu pomohl...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.238 (?), 9.9.2006 23:44
Koňský hnůj je výborný do pařniků a skleníků , protože opravdu hřeje , kravský starý alespoň rok je dobrý pod okurky , k rajčatům , do brambor , k tykvím, melounům , dýním , ale třeba cibule , mrkek , petržel ho nesnáší . Je třeba dopředu vědět , co kde chcete pěstovat , jaký hnůj je pro vás dostupný a podle toho se řídit při hnojení . U většiny semen a sadby to bává napsané , co snáší . Zahrádce zdar Zdenka Š
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.22 (?), 16.3.2007 0:10
Podle našich zkušeností je dobrý kompromis (mezi hnojem kravským a koňským) hnůj ovčí. Zatím jsme s ním ničemu neublížili, některé rostliny (např. rajčata) snesou i přímou dávku při výsadbě a rostou jako vzteklé. V některých oblastech však může být špatná dostupnost ovčího hnoje.
J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.223 (?), 16.6.2008 22:10

Já bych dal kravský proslaměný a vyzrálý alesponˇ 2 roky protože aby schnýli semena z rostlin.A vkoncentraci na 1 m/2 tak 1/4 hnoje určitě.

          zdravim ekologištější lidi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.153 (?), 29.7.2008 11:01

Je tedy konský hnůj nebezpečný na tetat? Tak je lepší sním nehnojit ikdyž je uležatý? Je dobrý na hnojení citrusů? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.31 (?), 8.8.2008 14:31

kdyz se koňský hnůj tak rychle rozkládá, mohu ho zapravit do půdy při výsadbě stromů? Tak měsíc předem, aby nebyl moc agresivní na kořeny. Mám špatnou půdu, žádný kompost k dispozici a několik fůr hnoje, který mi jakýsi dobrodinec vyklopil na cestu. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 100.5 (?), 8.8.2008 19:34

Jestli hnůj potřebujete rychle odstranit z cesty, tak ano. Jinak bych jej raději zkompostoval a použil za několik měsíců - správně promísit se zeminou, nouzově ponechat na hromadě. Jednak se bude po rozložení lépe zapravovat - nebude v něm sláma, nebude pálit kořeny a nebude tolik zmenšovat objem, což při výsadbě stromků může způsobit jejich pokles v jamách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika