Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dusíkaté vápno je chemicky kyanamid vápenatý a je to z hlediska výrobních nákladů nejdražší forma dusíkatého hnojiva. Proto se používá tak, abychom získali i další benefity, z nichž nejvýznamnější je desinfekční a herbicidní působení. Dá se také použít do luskovin jako startovací dávka dusíku, kdy při předseťovém zapravení sníží padání klíčících rostlin fusariovými hnilobami, dodá dusík na celou dobu zakořeňování až do doby, kdy se na kořenech vyvinou symbiotické hlízky a i při mírném předávkování nebrzdí jejich vývoj.

Ledek vápenatý je dusičnanová forma, která je nejsnadněji přijatelná rostlinami, ale také nejsnadněji vyplavitelná do podzemních a povrchových vod. Zatímco amidické formy dusíku se dokáží v půdě udržet na jílových i humínových složkách půdy, tak ledek se dokáže vázat přechodně jen na humínové látky. Tj. čím do větší zásoby chceme hnojit ledkem, tím více organiky v půdě musí být. Proto je lepší ledkem hnojit ve více menších dávkách vždy, když si o to rostliny řeknou (žloutnutím nejstarších listů od konečků...).

Nejlevnějším dusíkatým hnojivem je močovina. Jsou to bílé hladké granulky (či spíše perličky) snadno rozpustné ve vodě a univerzálně použitelné jak k zapravení do půdy, tak i jako kapalina pro listovou výživu (5% roztok). Jediné, jak se jí dá plýtvat je, že ji rozhodíte na povrch půdy a nezapravíte (a ono jako na potvoru nezaprší). Pak ji UV záření rozkládá a ona se Vám vydýchá do vzduch bez užitku. Ani nasycený 30%ní roztok nepoškozuje rostliny, pokud na listy mokré od roztoku močoviny nezasvítí sluníčko. Pak nastane jev zvaný fototoxicita a dojde k popálení listů přeměnou roztoku močoviny na čpavkovou vodu.

Nejdéle působícím hnojivem je rohovina a podobné "odpady" ze zpracování živočišných produktů (kůže, kopyta, peří, kloubní chrupavky, srst a vlasy). V suchém prostředí pak prakticky dusík neuvolňují. To že se z nich dusík nevyplavuje se využívá zejména při hnojení vlhkomilných (kanadské borůvky, orchideje) bahenních či vodních rostlin.

Nejvyšší obsah dusíku by měl dusičnan amonný, ale z hlediska zabezpečení proti zneužití na výrobu výbušnin se pro zemědělské použití ředí mikromletým vápencem (hnojiva typu LAV) nebo dolomitem (hnojiva typu LAD) a nebo je minoritní složkou kombinovaných hnojiv (typu NPK).

SfK.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika