mečíky(gladioly)



host - 119.62 (?)
22.4.2008 20:32

Uznaná a geneticky ustálená odrůda barvy nikdy nemění.Tím, že včas uříznu klas zabráním pouze vylomení, nebo vyvrácení rostliny a hlavně zbytečnému vysilování hlízy.Ta má potom lepší možnost do sklizně krásně narůst a vytvořit dostatečně velký brut, který je zase čistým nositelem barvy a tvaru matečné rostliny.Změna barvy je možná u mečíků, které nejsou dostatečně prošlechtěny a ustáleny .Vžádném případě nato nemá vliv včasný řez!!Sám pěstuji gladioly řadu let a to přibližně asi 150 kultivarů a žádný barvu nezměnil a nemění, chce to jen kvalitní a uznané odrůdy (NAGC) Něco málo z mých výpěstků je na http://www.gladioly.estranky.cz/   je to jen zlomek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host, 11.4.2005 7:11, zobrazeno: 47804x
Po loňském sklizení hlíz mečíků se na hlízách objevilo spousta malích hlíziček ve velikosti 2mm - 1 cm.(V loňském roce mečíky krásně kvetli.)Nevím zda je mám při letošním vysázení ponechat nebo je odstranit.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 12.4.2005 17:06
Při dobré péči o mečíky se tyto cibulky(bruty)dělají,je možno je další rok zasadit ale než začnou kvést tak to trvá několik let.Při dnešních cenách je lepší si nakoupit nové hlízy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Basík - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90), 18.4.2005 23:05
Pokud se brut gladiol vysadí včas v dubnu, naroste do podzimu dostatečně velká hlíza, které již příštím rokem vykvete.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.1 (?), 20.4.2008 15:01

mohu nic než souhlasit, pokud se gladioly vysadí včas, tak nová hlíza opravdu příští rok vykvete. z vlastních zkušeností, mám to vyzkoušeno. jenom je třeba květy brzy seřezávat, protože po čase dostanou všechny gladioly stejnou barvu a to žlutou. a to zas až tak pěkné není. já mám teď i světle zelené gladioly, temně fialové, plno druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 119.62 (?), 22.4.2008 20:32

Uznaná a geneticky ustálená odrůda barvy nikdy nemění.Tím, že včas uříznu klas zabráním pouze vylomení, nebo vyvrácení rostliny a hlavně zbytečnému vysilování hlízy.Ta má potom lepší možnost do sklizně krásně narůst a vytvořit dostatečně velký brut, který je zase čistým nositelem barvy a tvaru matečné rostliny.Změna barvy je možná u mečíků, které nejsou dostatečně prošlechtěny a ustáleny .Vžádném případě nato nemá vliv včasný řez!!Sám pěstuji gladioly řadu let a to přibližně asi 150 kultivarů a žádný barvu nezměnil a nemění, chce to jen kvalitní a uznané odrůdy (NAGC) Něco málo z mých výpěstků je na http://www.gladioly.estranky.cz/   je to jen zlomek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sipic - (5) - 97.170 (?), 11.10.2012 18:19

Dobrý den,

právě jsem vyhrábla gladiolky, na spoustě cibulí je brut, ale maličký, většinou i s lístkem nebo i už odlouplý zvlášť, jak se zazimovává?

Díky moc všem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 11.10.2012 19:11

Zacházím s nimi skoro jako s velkými cibulemi, tj. tři týdny suším při pokojové teplotě, pak skladuji v chladu. Koncem března namočím, aby se porušila slupka a zasadím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 25.5.2005 13:51
Malé cibulky se při zazimování od cibule oddělují, další rok, zhruba v únoru, se prý mají zasadit do truhlíku a dopěstovat do velikosti, vhodné k výsadbě na záhon.
Jak tu již přede mnou kdosi psal, takto vypěstované mečíky nemusí několik let kvést, je vhodnější koupit už vypěstované cibule.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 3.9.2005 20:10
Také jsem vyzkoušela množení bruty. Opravdu mi většinou kvetou již druhý rok, i když tyto květy jsou menší, než běžný mečík. Další rok jsou od "matek" k nerozeznání
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.130 (?), 27.2.2014 17:54

Můžete mi prosím poradit? sklidila jsem brut mečíků, ale nechala jsem ho doma, nevěděla jsem, že má být v chladu. Bude z něj něco? můžu to ještě nějak zachránit? nevypadá, že by byly vyschlé, dala jsem ho do skleniček od kávy... Děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika