vodní meloun



MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?)
24.6.2010 22:00

Jelikož mají melouny (jako všechny tykvovité rostliny) rozdělené květy na samčí a samičí, potřebují opylení. Pochybuju ovšem o tom, že nepříjímají vlastní pyl. To by pak osamocené rostliny neplodily a ty bohužel či bohudík plodí.Je ale pravda, a to platí u téměř všech rostlin, že pokud je květ opylen z jiné odrůdy je opylení kvalitnější a plod rychleji narůstá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 194.188 (?), 6.8.2020 10:34

Dobrý den, letos jsem prvně zkusila vysadit dvě sazenice melounu vodního do kompostu, který je na docela slunném místě. Růst se rozjel velmi dobře, manžel k sazenicím udělal z latí rampu a krásně se po ní vinou. už asi měsíc jdou vidět květy, jak samčí, tak i samičí, ale dosud se mi žádný "melounek" neujmul :(už z toho začínám být smutná. Zalévám každý den kýbl přímo k rostlině (pokud teda neprší) a jednou za cca 10 dní přihnojuji. Střídám hnojivo květ-plod a tekuté slepičince. Dočkám se vůbec nějakého plodu? Poznámka... v kompostu jsou i cukety a jedna dýně hokaido... může to mít nějaký vliv na tvorbu plodů? Nebo kde dělám chybu? :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 31.129 (?), 5.8.2009 11:42

dobry den mam prozbu pestuji 1 rokem melouny a nevim kdy je muzu zacit trhat uz jsou velke jak fodbalovi mic prosim o radu diky za odpoved fillamichal@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
0 - (31) - 61.106 (?), 24.6.2010 11:33
"Prolétl" jsem příspěvky očima a nikde si nevšiml, že by někdo zmínil při pěstování vodních melounů jeden VELEDŮLEŽITÝ údaj, aby bylo dosaženo úrody i tam, kde pro to nejsou vhodné venkovní podmínky. V současné době je nepěstuji, ale zabýval jsem se tím dost roků v osmdesátých letech.Vodní melouny jsou cizosprašné a jakmile začaly kvést, tak jsem hlavně dopoledne trhal květy jen se stopkou a rozevřenými prašníky a otíral je o květy na jiných rostlinách, které mají mimo stopky i "kuličku" - základ melounu, tím byly zaručeně opyleny. Nesmí se použít květy ze stejné rostliny - vždy z jiné nepříbuzné. Zralost plodů se pozná podle skrucující se stopky - ocásku melounu, plus jiné, ale musím končit bo manželka po mně řve, ať už skončím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?), 24.6.2010 22:00

Jelikož mají melouny (jako všechny tykvovité rostliny) rozdělené květy na samčí a samičí, potřebují opylení. Pochybuju ovšem o tom, že nepříjímají vlastní pyl. To by pak osamocené rostliny neplodily a ty bohužel či bohudík plodí.Je ale pravda, a to platí u téměř všech rostlin, že pokud je květ opylen z jiné odrůdy je opylení kvalitnější a plod rychleji narůstá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 155.12 (?), 24.6.2010 22:07
A nedochází pak ke "křížení" odrůd? Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.242 (?), 24.6.2010 23:25

Samozřejmě, dochází, jako u fazolí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?), 25.6.2010 15:49

Aby nedocházelo ke křížení, musela by se pěstovat jen jedna odrůda a ta by se opylila vlastním pylem.Osivo pak můžeme vybírat z vlastních plodů a opakovaně vysévat.  Platí to ovšem jen u nehybridních odrůd. U hybridů by se potomstvo štěpilo na několik variet. Abych doplnil můj předešlý příspěvek, musím dodat, že i v tom opylení vlastní rostlinou či stejnou odrůdou je vyjímka. Jedná se o triploidní (bezsemenné) odrůdy, které mají sterilní (neklíčivý) pyl a proto potřebují k opylení nějakou klasickou semennou odrůdu -  je jedno zda se jedná o hybrid či ne. Proto se musí vysadit i obyčejné odrůdy jinak se plodů nedočkáme. Poměr se uvádí 1:3 ve prospěch triploidních odrůd.

Klasická ( semenná)  odrůda
Klasická ( semenná) odrůda
Triploidní ( bezsemenná) odrůda
Triploidní ( bezsemenná) odrůda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika