Problém s citrusem



All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?) 
20.12.2009 9:11, zobrazeno: 10401x

Dobrý den, v září jsem si koupil citrus (pomeranč - Washington). Umístil jsem ho na zasklený balkon. V posledních dvou dnech mi na balkóně klesla teplota k nule. Všechny citrusy jsou v pořádku, jen Washington začal kroutit listy. Když jsem se ptal prodejce, na jaké podnoži je neroubován, tak mi řekl, že na kubánském pomeranči.

Chtěl bych se zeptat, jestli nírně zkroucený lis znamená, že je po mém pomerančovníku a jestli ne, co mám udělat, abych ho zachránil. Mám ho přenést do tepla?

Ještě bych chtěl dodat, že substrát mám u svých citrusů mírně vlhký a balkon je umístěn jihozápadním směrem.

Díky za radu. HS

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 20.12.2009 12:21

Zima je vždycky pro citrusy kritickým obdobím. Nula by ho neměla zabít. Ale podlaha na balkóně může být chladnější. Menší květináč bych proto dal na dřevěnou či polystyrenovou podložku a nebo se může dát někam výše, aby se nepoškodily kořeny chladem. Taky snížit zálivku na minimum-nadměrné vlhko v zimě zničí více citrusů než chlad. Pokud se teplota dále sníží, asi bych u této rostliny změnil stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 20.12.2009 14:02

Díky za odpověď. Substrát mám hodně mírně vlhký, květináče mám zeteplené a umístěné ve výšce asi 1 metr.

Dále tedy budu sledovat teplotu a uvidím, co se bude s citrusem dít dále.

HS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdeněk Černoch - (34) - 100.107 (?), 21.12.2009 21:41

U citrusů záleží na více faktorech:

1) pokud teplota klesne k nule a citrus začne kroutit listy muže to znamenat dvě věci.  Citrus má málo vody a pořebuje lehce zalít, nebo jsou listy mladé nevyzrále z podzimního růstu.

2) citrusy jsou poměrně hodně odolné vůči poklesu teplot pod bod mrazu po dobu několika hodin kdy snesou bez velkého poškození teploty okolo -5°C u mandariny unshiu i více.

3) v zimě se zálivka u citrusu omezí na minimum a zaleváme až tehdy když se listy začnou suchem kroutit. V tom případě použijeme vlažnou vodu aby ji mohly kořeny snáze nasát.

4) bylo dobré se podívat v jakém stavu je kořenová soustava.Zdravé kořeny mají světlé konce a pomalu přirůstaji i v zimě. V připadě poškozeni jsou jejich konce nahnilé nebo rozpadlé (hniloba kořenů)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.242 (?), 12.1.2010 21:15

prosím potřebovala bych vědět co dělám špatně. Mám doma citrusy, krásně rostou, ale vždy když my začnou nakvétat, tak my květy opadají, některé ještě i nerozkvetlé a nikdy žádné plody. Nevím co s tím, děkuji za radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika