Mišpule - nástup do plodnosti



host - 168.81 (?)
28.11.2019 18:29

Ále, nějaký pěstitel mišpule tu určitě je. Ale asi nikdo nemůže přesně vědět, kdy zrovna váš semenáček mišpule zaplodí.

Například já mám mišpuli už třetí vegetační sezonu. Pravokořenný keř (snad). Rouboval jsem pařízek hlohu asi síly prstu. Roub vytvořil 3-4 výhonky 30-40 cm. Pak jsem ji přesadil na trvalé stanoviště a cca 10 cm „podsadil“ roub do země. Druhý rok mišpule kvetla a měla 3-4 plody. Ale dost malé, na to že je velkoplodá (plody matky jsem viděl). Letos byl taky nějaký květ, ale plod žádný. Loni moc nerostla, letos přírůstky dlouhé. Tak asi tak. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 131.34 (?), 4.11.2019 19:01, zobrazeno: 3025x

Chtěla bych se zeptat: Za jak dlouho tak začne plodit mišpule (pravokořenná, vypěstovaná ze semene)?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 131.34 (?), 27.11.2019 21:47

Žádný pěstitel mišpule tady není? sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 28.11.2019 18:29

Ále, nějaký pěstitel mišpule tu určitě je. Ale asi nikdo nemůže přesně vědět, kdy zrovna váš semenáček mišpule zaplodí.

Například já mám mišpuli už třetí vegetační sezonu. Pravokořenný keř (snad). Rouboval jsem pařízek hlohu asi síly prstu. Roub vytvořil 3-4 výhonky 30-40 cm. Pak jsem ji přesadil na trvalé stanoviště a cca 10 cm „podsadil“ roub do země. Druhý rok mišpule kvetla a měla 3-4 plody. Ale dost malé, na to že je velkoplodá (plody matky jsem viděl). Letos byl taky nějaký květ, ale plod žádný. Loni moc nerostla, letos přírůstky dlouhé. Tak asi tak. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.245 (?), 28.11.2019 18:56
Semenáč odhadem za 6-10 let. V.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 135.127 (?), 29.11.2019 6:25

Myslím si, že je lepší mišpuli naroubovat a pěstovat ji jako strom. Už kvůli tomu, že zarodí dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 131.34 (?), 29.11.2019 9:41

Díky moc za všechny reakce.

Je mi jasné, že nikdo nemůže vědět, kdy můj semenáč začne plodit. Nechtěla jsem to přesně, jen cca... semenáček mi byl darován, tak jsem chtěla mi zhruba představu, jestli 2 roky, 5 nebo třeba 10. Teď vidím, že klidně i 10.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 44.165 (?), 3.11.2022 18:58

Dovolím si zde pokračovat s podobným dotazem. Prodejci obvykle neuvádí u mišpulí odrůdu natož podnož, dodatečně jsem identifikoval u sebe asi Nottingham a asi Royal, který mně ale předloni omrzl až nakonec odešel. Pořídil jsem proto ze zvědavosti, mně a tetě (Kruh a potom Zoja), v kontejnerku no name mišpuli pravokořennou, v podstatě malý keřík. Nějak se mně zdálo že listy jsou podezřele menší. A co těch kontejnerků tam měli! Loni (rok povysazení) první květy a plody, ovšem jsou nejen menší listy ale i ty plody jsou výrazně malé, byly tak jen asi 2 cm. Letos bohatá násada květů a potom plodů, o něco málo větších tak že některé i 3 cm, sláva smiley Dneska, tj. teprve 3. listopadu, přijdu ke keři... a tak 40% mišpulek je přes noc spadané na zem... a jsou všechny stále tvrdé jako broky! Už loni mne překvapilo že těch několik málo plodů také tak brzo spadlo, tvrdých a doma to nedozrálo. Utěšuji se, že stále mladá mišpule ty plody neuživí a tak je shazuje, no ale nějak se mně to nezdá. Takhle se mně totiž ty dosavadní mišpule a ani ze začátku nechovaly! S tím padáním plodů.

Má někdo ze čtenářů také tuto keřovou no name mišpulku? Jaké má zkušenosti? Nenechali jsme se (zase) napálit? angry


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.165 (?), 22.11.2022 18:41

... odpovídám sám sobě a s odstupem. Na jiném webu lze najít informace ve smyslu, že letos mišpule jsou jaksi o poznání dříve a že letos je na ně rok. Začal mně opadávat předčasně i ten Nottingham, dost naráz a s letos nezvykle velkými plody... a tak asi ano?

Ty větší plody (3 a některé 3 a 1/2 cm průměr) z keřové maloplodé no name mišpulky a na kterou jsem se ptal tak mezi tím některé začaly doma dozrávat: menší plod ale semena jsou také sláva malá, konzistence dost po uzrání řídká, chuť jablečně nakyslá osvěžující, jiná než třeba mišpule co jsem dosud měl, po opravdu dozrání se ta kyselost sníží, tedy chuťově je to jako jablečný čaj s namačkaným citronem nebo křížala s kyselé odrůdy jablka. Jíst se to tedy dá smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika