Kiwi



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 115.203 (?) 
28.11.2009 15:26, zobrazeno: 71772x

jak vypestovat se seminka kiwi?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 28.11.2009 16:11

Asi to nebude tak jednoduché. Lepší bude zakoupit pravokořenné sazenice. Pro případnou odrůdu potřebujete samčí a samičí rostlinu.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 115.203 (?), 28.11.2009 21:01

a jak by ste to udelal kdybyste to delals z pecky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 28.11.2009 21:24

Zrovna v minulém zahrádkáři psali, že semenáčky kiwi není perspektivní pěstovat, protože 90% rostlin je samčích a navíc trvá dlouho, než začnou plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 115.203 (?), 28.11.2009 21:29

a mam ty semena dat do vlke vaty nebo kam nebo mam to kiwi nechat znit poradte pls

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 28.11.2009 22:24

Vypraná semínka do steril.zeminy (propařit v troubě), mělký výsev, střídání teplot = 1.týden 5°C, 2.týden 20°C, 3.týden 5°C, 4.týden 20°C... Plodí za 6-8 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 237.122 (?), 3.1.2010 21:28

jeden známý měl kiwi na zahradě desetiletí pěstované ze semen, křoví asi určitě 4 metry vysoké husté, stěna cca 30 metrů ani jeden plod, tak ho vykácel, já asi deset let, stejný výsledek chytlo se mi jich asi 5, obojí již není, asi to opravdu ze semen neplodí, ale docela dobře se to dá namnožit z již plodících,  zatím zkušenost dát do země 20-30cm na severní stranu a do vlhčí půdy a celkem bez problémů jdou, ale budou mít teprve druhou zimu tak uvidím..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 18.164 (?), 26.1.2010 21:03

Vysévám Hardy kiwi=odolné druhy actinidia arguta a kolomikta už asi 45 let.Nešlo sehnat sazenice, nebyly na to peníze, tak se sehnaly semena.Tyto druhy musí být vysety už na podzim a ponechány pod sněhem neb zajistit střídání teplot jak píše výše.Semenáče jsem doporučoval použít nejméně 5 kusů vedle sebe aby byla pravděpodobnost, že se trefí samec i samice.Jednomu jsem dal 5 sazenic a vyrostly mu všechny samci.
Já sám jsem z nich raději sám vybíral samice. Z jediného vzorku měly každá samice dost různé plody.Použil jsem noho vzorků z různých lokalit.Ale přesto se povedlo.U A.kolomikta jsem vybral řadu odrůd, nejlepší je Vitakola, je to světová špička. Je raná, potom několik středně zrajících a pozdní.Po pozdních už zrají actinidia arguta rané, střední a pak pozdní, takže aktinidie máme čerstvé po celý srpen, září a říjen, v ledničce i listopad.Zmražené kdykoli.U těch se mi povedla odrůda, kterou mi pomohl dopěstovat šikovný zahrádkář, má plod těžký 14 gramů.Mně samému zůstaly na zahradě plody s váhou 7gr a 10gr.Dnes už není nutno pěstovat ze semen a dlouho čekat, protože je v republice už mnoho desítek odrůd, mnohé špičkové, stačí shánět odrůdy.Arguty a drobnoplodé kolomikty tady byly už od doby z první republiky.Mnoho jich prodal na výstavách pan Štajnochr z Brna.Dnes už je prodávají desítky firem. Málokterá má odrůdy které jsou perspektivní.Takové odrůdy mají jen sběratelé.Zatím teda co koupíte by to chtělo brzy vyměnit za lepší.
téma aktinidie by zasluhovalo samostatné téma na dlouhou dobu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 18.164 (?), 26.1.2010 21:07

Kiwi z obchodu vám vyroste i bez stratifikace, bez zimy. Stačí vyset i na jaře.Venku vám ale většinou zmrzne.V dubnu a květnu se prodávají v Makro i jiných hardy kiwi z nového zélandu a chile.Jsou to vybrané dobré odrůdy, z nich si můžete zkoušet i pěstovat ze semen, ale velikosti těchto plodů stěží dosáhnete.       

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.50 (?), 1.2.2010 11:09

A koho tedy kontaktovat ohledně koupě sazenic?Zahracnické firmy mají hezké katalogy ale kiwi od nich koupené nesplnuje očekávání. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika