Zimolez kamčatský (Kamčatská borůvka) - jaké odrůdy?



host - 168.97 (?)
25.9.2011 6:25

K tomu zivemu plotu. Nie vsetky odrody su pre tento tvar vhodne, nakolko niektore maju nizsi vzrast. Treba sa pri kupe za tymto ucelom pestovania poradit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 168.97 (?), 25.9.2011 6:22

Nemajte obavy. Pokial preziju zimu a bude sa im na stanovisti pacit, pojdu dobre. Kvitnut zvyknu uz tohtorocne odrezky, takze mozno nejaky ten plodik ochutnate uz aj po prezimovani.

Je to nenarocna rastlina a neni su s nou takmer ziadne starosti. Okrem prestrihania a oberania pravdaze. Daju sa kludne strihat aj ako zivy plot. Nevyhodou rezu ako ziveho plota potom je, ze casom zhustne a tazsie sa oberaju plody vo vnutri kra. Tato nevyhoda vsak je aj vyhodou. Vtací oberu len tie plody ku ktorym sa dostanu. Vo vnutri kra zostanu plody pre Vas aj bez ochrany sietou, netkanou textiliou, ci starou zaclonou.

Podla mna Sinicka a Nymfa a mozno aj ten treti (pokial je tiez z novsej generacie slachtenia, ako tieto spominane dve) Vas pokial preziju, asi prekvapia najviac. Velkopestovatelia ich asi zimuju v presne nastavenych podmienkach, ale poznam ludi, ktory tohtorocne odrezkovance zimuju v kvetinacoch vo vonkajsom prostredi a prezivaju, takze vonku v zemi by prezimovat mali aj ked su malicke, no zarucit to nemozno. Mraz vsak potrebuju. Su to rastliny kratkeho leta a tuhej zimy. Potrebuju zimny oddych v minusovych teplotach, nakolko pri tych kladnych sa pomerne rychlo prebudzaju.

Prajem vela uspechov v ich pestovani.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.54 (?), 26.9.2011 23:50

Děkuji za odpověď. Remonta a Trimfa jsem vzala jako sázku na jistotu, ale ty 3 neznámé právě proto, že mám ráda překvapení, tak bych se ho ráda dočkala. Zvýším šance přežití, když na ně na podzim nastelu listí? Zahradničím prvním rokem, tak se zas bojím, abych je přílišnou a nevhodnou péčí nezadusila.

Sázím je ode sebe asi 80cm, aby trošku tvořily plůtek. Netuším, jak budou vysoké a široké, ale v nejhorším na plot se sousedem přidám ještě pár fazolí, aby to zahustily :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.172 (?), 28.11.2011 14:34

Z tych troch, ktore ste brala ako doplnok budete asi najviac prekvapena. Najma zo Sinicky a Nimfy. Su to ruske odrody z novsej generacie slachtenia, kde by uz nemala byt horkost v chuti badatelna. Sinoglaska. Woloszebnica a spol su az na par vynimiek tiez ruske odrody, no zo starsej generacie slachtenia. Su k nam dovazane najma z polska. Ich velkost plodov, urodnost a chutove vlastnosti su na nizsej urovni, nez tieto novsie novoslachtence z ich pravlasti. Nase tuzemske, ci uz ceske, alebo slovenske sa im podla mojho nazoru nemozu rovnat. Pokial Nimfa prezije, budete z nej pri plnej urodnosti o par sezon prekvapena asi najviac. Je vela dobrych odrod. Najma tych novsich. A Sinicka a Nimfa patria medzi ne. Modry Triumf ma oproti nim mensie plody, ale zato je podla pestovatelov, co ho pestuju, dost urodny. Novsie odrody ho uz ale o dost prekonali. Rozhodne ste s nim vsak neurobila chybu. Pokial listie nebude obsahovat nejake zarodky chorob, isto pomoze. Ja som nakopcoval okolo svojich cerstvo vysadenych drobcov iba zeminu, v ktorej rastu. Aby ich ak preziju zimne mrazy nepolamal pripadny tazky topiaci sa sneh. Zemolez je rastlina z drsnych podmienok severu, kde zimne mrazy idu aj k minus 40 stupnom, takze prezimovania by som sa neobaval. Kazde presadzanie a mlade rastlinky so sebou nesu vzdy iste riziko. Ak by Vam nahodou Nimfa neprezila, rozhodne si zaobstarajte dalsiu. Rasia velmi skoro, takze velmi rychlo poznate, ci prezila. Vacsinou su to kontajnerovane rastlinky, takze ich mozete sadit po cely rok. Skoru jar vsak pokladam za jeden z najvhodnejsich terminov.

Dalej odporucam aj Fialku, Zolusku, Morenu... Je ich vela, tieto su uz overene aj u nas, ale kazda ma ine tempo rastu, ci vzrast, takze sa pri kupe treba poradit. Pokial nepoznaju na mieste, kde ich kupujete ich vzrast a charakteristicke vlastnosti, su to zrejme iba priekupnici. Vhodnejsie by bolo zamerat sa na odbornikov, ktori sa na taketo netradicne ovocne rastliny priamo specializuju.

Najviac pre ne urobil v nasich koncinach asi p. Kola (vrana), ktoremu vdacime za ich popularizaciu uz niekolko desiatok rokov. Tymto by som mu chcel podakovat a popriat este vela sil v dalsej jeho zasluznej praci.

Prajem Vam vela uspechov v pestovani a nech Vam preziju a rodia vsetky rastlinky vela rokov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.35 (?), 5.3.2012 7:12

A co říkáte na kombinaci Altaje a Moreny k vzájemnému opýlení?

Podle tohohle hodnocení jsou nejlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.97 (?), 25.9.2011 6:25

K tomu zivemu plotu. Nie vsetky odrody su pre tento tvar vhodne, nakolko niektore maju nizsi vzrast. Treba sa pri kupe za tymto ucelom pestovania poradit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika