Tmavočervené vystouplé zabarvení listů rybízu



host - 9.129 (?)
7.5.2017 21:03

Přesně jak píše pan Hlavatý - červené puchýře na listech v žádném případě není vlnovník rybízový. Ten se projevuje na jaře typickými zvětšenými pupeny pravidelného kulovitého tvaru. Lze je velmi snadno rozeznat od zdravých, špičatých pupenů normální velikosti. A bohužel účiněk postřiků na vlnovníka rybízového je velmi diskutabilní, protože prakticky nelze určit vhodnou dobu postřiku. Většinou se radí zasáhnout, když je škůdce ukrytý v pupenových hálkách (to jsou ty kuličky na větvích), odstranit časně zjara všechny napadené pupeny nebo pokud je jich více, tak celé větve a pokud je zamoření skutečně masivní, tak nejjednodušší řešení je totální zmlazení keřů. V každé hálce jsou stovky až tisíce roztočů a tak z několika málo hálek se může populace obnovit v dalších letech. Právě masivní zamoření šesti cca 50 let starých keřů jsem řešil před dvěma roky - na každé větvi byly jen 2-3 zdravé pupeny. Všechno jsem uřezal u země, opatrně, abych neodrbal hálky se škůdcem, a okamžitě spálil. Dnes už jsou obsypané květy a kuličku jsem nenašel ani jednu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 59.193 (?), 7.5.2017 9:53

 Měl jsem to také na rybízu, minulý rok mi to zlikvidovalo skoro všechny keře.  Asi to bude Vlnovník rybízový. Ošetření - postřik Kumulus WG. V aplikačních listech Basf je napsáno: odstranit napadené větve a za slunečného počasí několikrat v předjaří postříkat. Na samotném postřiku to není napsáno. Letos to vypadá, že jsem rybíz zachránil. ALX    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.185 (?), 7.5.2017 16:14
59.193: S tým vlnovníkom (roztočom) sa mýlite. Toto nie je ten prípad. Tu ide o vošky (viď foto). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 59.223 (?), 7.5.2017 20:59

Děkuji všem, kdo jste mi poradili. Pane Hlavatý, máte pravdu, není to žádná choroba. Podle Vašich fotografií to jsou mšice, i když jsem žádnou nenašla. Postřik si raději koupím a budu lístečky pozorně sledovat. Paní Lído, Vám děkuji, uklidnila jste mně, že o úrodu nepřijdu. Přeji všem krásný večer a také hezký zítřejší svátek na svých zahrádkáchsmiley. Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.129 (?), 7.5.2017 21:03

Přesně jak píše pan Hlavatý - červené puchýře na listech v žádném případě není vlnovník rybízový. Ten se projevuje na jaře typickými zvětšenými pupeny pravidelného kulovitého tvaru. Lze je velmi snadno rozeznat od zdravých, špičatých pupenů normální velikosti. A bohužel účiněk postřiků na vlnovníka rybízového je velmi diskutabilní, protože prakticky nelze určit vhodnou dobu postřiku. Většinou se radí zasáhnout, když je škůdce ukrytý v pupenových hálkách (to jsou ty kuličky na větvích), odstranit časně zjara všechny napadené pupeny nebo pokud je jich více, tak celé větve a pokud je zamoření skutečně masivní, tak nejjednodušší řešení je totální zmlazení keřů. V každé hálce jsou stovky až tisíce roztočů a tak z několika málo hálek se může populace obnovit v dalších letech. Právě masivní zamoření šesti cca 50 let starých keřů jsem řešil před dvěma roky - na každé větvi byly jen 2-3 zdravé pupeny. Všechno jsem uřezal u země, opatrně, abych neodrbal hálky se škůdcem, a okamžitě spálil. Dnes už jsou obsypané květy a kuličku jsem nenašel ani jednu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika