Stříhání borůvek



host - 224.30 (?)
22.10.2008 12:16

  Prosím pana Vysloužila o sdělení zkušeností s muchovníkem, na jaře jsme ho zasadili. Má skutečně tak dobré plody, jak píše p. Starkl? A kdy začne plodit? Kanadskou borůvku podle zahrad. firmy, která je pěstuje, je třeba stříhat po skončení sběru asi na 4 očka.Udělala jsem to, ale borůvka je stále nízká. Děkuji za odpověď, Alena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
jancaabob - (13) - 9.130 (?), 7.9.2008 20:24, zobrazeno: 64301x

Dobrý den.Potřebuji poradit kdy a o kolik mám zastříhnout borůvku?.Na jaře jsem zasadil 4 keříky Kanadských borůvek, květy jsem odrbal a dnešním dnem mají nejdelši výhony 130cm a sílu 1cm.O kolik mám tyto výhony zkrátit a kolik jich má být na jednom keříku a co s ostatními větvičkami?Díky moc za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111) - 187.141 (?), 7.9.2008 21:47

Jestli těmi ostatními myslíte ty ostříhané větvičky, tak ty jsme vrazili do vody (asi na 2 -3 měsíce a pak šoupli do země. Asi 3 se z cca15 chytly a rostou. Zatím to jsou teprve 3 roky a v dost drsných klimatických podmínkách (dlouhá zima) a tak zatím neplodí ale stále rostou. Jo a stříhali jsme na jaře a podle "citu", ale vůbec nevíme, zdali je to tak správně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jancaabob - (13) - 9.130 (?), 8.9.2008 20:40

Tak to ste mě moc neporadil.Poprosil bych odborníka Pana Vysloužila nebo chemika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 8.9.2008 21:44

Na své dva keříky žádný speciální způsob řezu nemám. Za důležitější považuji kyselou zeminu a hodně vody. Stříhám keříky tak, aby byly vzdušné měly přiměřeně výhonů a tvořily přírůstky. 
   Protože měnit půdu se mi nechce a v době potřebné zálivky za sucha často nejsem na zahradě, svými borůvkami se nechlubím. Proto jsem je víceméně nahradil zimolezem a muchovníkem, které, ač se borůvkám chutí nevyrovnají, jsou prakticky "bezúdržbové".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 9.9.2008 10:30

Stříhejte až na jaře, pokud budete stříhat nyní, není to dobrá volba. Borůvka je šílená a bude snažit stále vyrážet, Keřík tím před zimou pouze vysílíte.

Počkejte, keřík do dřevní hmoty uloží zásoby, pokud jej pohnojíte (to bych udělal určitě), pak ještě posílí dřevní hmotu, bude lépe odolávat zimě a mrazu. Na jaře zastřihnete omrzlé větvičky, keř prosvětlíte (nemám na to žádný exaktní recept jako se stromy, jen se snažím, aby keř nebyl příliš hustý, větve aby byly pokud možno členité a silné) pohnojíte, zalévejte a budete se těšit na úrodu :-))

PS. s touto péčí byly letos mé keře doslova obalené borůvkami, bohužel mi nějak zlenivěly kočky a já se tak dlouho odhodlával k výrobě držáků protiptačích sítí, že největší benefit z úrody měla rodinka  (nyní obtloustlých) kosů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.30 (?), 22.10.2008 12:16

  Prosím pana Vysloužila o sdělení zkušeností s muchovníkem, na jaře jsme ho zasadili. Má skutečně tak dobré plody, jak píše p. Starkl? A kdy začne plodit? Kanadskou borůvku podle zahrad. firmy, která je pěstuje, je třeba stříhat po skončení sběru asi na 4 očka.Udělala jsem to, ale borůvka je stále nízká. Děkuji za odpověď, Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 22.10.2008 13:25

Nechte borůvku "jet", výhodné je prosříhat jí ve středu, aby nevzniklo "koště".

Sám stříhám borůvku na jaře, prostříhám omrzlé a přebytečné větvičky. Překvapuje mne, že Váš keřík je malý, pokud je borůvka v dobrém substrátu, zalévaná a hnojená, je k nezastavení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 23.10.2008 20:06

Já bych borůvky nestříhal, učitelka na ovocnictví říkala, že drobné ovoce jako borůvky atd se nestříhají, tak nevím, kdo má pravdu.Lád´a.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 24.10.2008 9:56

Chodila za školu, borůvky se stříhají vždy, kdy chcete vysokou úrodu a vyšší odolnost proti mrazu. Snažil jsme se najít i zahraniční materiály, ze kterých jsem v minulosti čerpal, ale nezdařilo se (Ale moc jsem tomu nedal). Nicméně praktické zkušenosti naprosto odpovídají zahraničním doporučením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 23.10.2008 20:05

stejně jako chemický ali. Moje jsou dvouleté

Borůvky
Borůvky
Borůvky
Borůvky
Borůvky
Borůvky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13:51
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika