Srnky a rakytník



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?)
5.9.2019 12:53

Ono asi závisí na tom, jak široká je kolem nabídka(teď mluvím ale jen o těch zajících, srnka se k nám nedostane) Mladé jablůňky ohoblovali úplně, byla tuhá zima a nikde nic k snědku. Od té doby si už mnoho let stromů nevšímají. Teď je sem tam okousaná nať z mrkve a červené řepy, ale kolem je kus jetele, takže zřejmě dává přednost spíš tomu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 21.218 (?), 5.9.2019 6:16, zobrazeno: 4567x

Máte někdo zkušenosti s tím, jestli srnky okusují rakytík? Na neoplocené zahradě, kam často chodí srnky, jsem do oplocenky vysadil několik sazenic rakytníku řešetlákového. Teď již keříky plodí a chtěl bych pro pohodlnější sklizeň oplocenku odstranit. Rakytníky sice mají trny, ale obávám se o to, že to srnkám vadit nebude a keříky budou okusovat. Máte s tím někdo zkušenosti?

Děkuji za odpověď

Radek Erban

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 5.9.2019 9:26

Jestli srnky okusují rakytník nevím. Latinský název rakytníku – Hippophae, odkazuje na prý zvlášť dobrou kondici starověkých koní, kteří se u něj pásli (asi se na něj jen nekoukali).
Na přiloženém obrázku je cca 40 let starý, asi 10 ha, sad rakytníku. Asi nebyl nikdy oplocený. Ani dosud pokácený. (Mapy.cz, koordináty v obrázku.) JG

sad rakytníku
sad rakytníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.81 (?), 5.9.2019 11:58

V takom množstve ako je ten sad to nedokážu zničiť.No ja som vysadil 10 rastlín a spásli to až po zem.Niektoré rastliny scípli a samci všetci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 5.9.2019 12:08

Taky bych se zeptal - vysadil jsem také pár rakytníků, před srnami jsou v bezpečí, ale jak jsou na tom se zajíci? Bojuji s nimi, dostávají se nějak i přes lesnické pletivo. Už vím, že musím nějak ochránit malé roubované semenáčky ovocných stromů (které mi minulou zimu do jedno ohryzali, naštěstí nad místem roubování), ale mám letos nově rakytníky a fíky - jdou zajíci i po nich?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 5.9.2019 12:53

Ono asi závisí na tom, jak široká je kolem nabídka(teď mluvím ale jen o těch zajících, srnka se k nám nedostane) Mladé jablůňky ohoblovali úplně, byla tuhá zima a nikde nic k snědku. Od té doby si už mnoho let stromů nevšímají. Teď je sem tam okousaná nať z mrkve a červené řepy, ale kolem je kus jetele, takže zřejmě dává přednost spíš tomu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 5.9.2019 13:39

Ale tak to je jasný, přes sezónu není se zajíci žádný problém. Problém nastane až v zimě a budu muset tedy co nejdříve vše pořešit. Teď mi jde hlavně o to, jakým lákadlem pro ně budou fíky a rakytníky, kolik úsilí a prostředků je vhodné na ochranu vynaložit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 5.9.2019 14:21

Ale já myslím i přes zimu, už je léta klid. Zajda tak nějak u nás bydlí, vyvádí i mladé, asi se jí to zdá i přes kočky a psa bezpečnější, než venku s liškamawink Ale na stromkách už škody nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.155 (?), 5.9.2019 14:56

Já mám zkušenost jinou. Máme sad obehnaný plotem za všech stran. Dospělých zajíců v okolí žije kolem 20 kusů + bažanti (minimálně také 20 dospělců). Srnky se za plot dostaly jen jednou, když nám zloději rozstřihli plot. Srnky nám tehdy z normálních mladých jabloní a hrušní vyrobily sloupovité varianty.

Zajíci plot kdekoliv podhrabou, to že kolem jsou volné zahrady bez plotů a hromada polí je nezajímá, radostně se stahují k nám. V létě sežerou na co přijdou, u země ukousnou sazenice paprik, slunečnice a pod a nechají je ležet když jim nechutnají, sežerou popadané plody z ovocných stromů, okoušou dýně a melouny. Záhonky se zeleninou mám na oplocené zahradě obehnané navíc králičím pletivem a stejně je to na nic. Papriky mi teď zajíci přestali ožírat,  zčervenaly habanera (800 tis. SU) a zkusili je sežrat.  :-)

Jinak celoročně máme kolem mladých stromků nataženou drátěnku, aby z nich nemohli zající okusovat kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 30.21 (?), 19.12.2019 17:06

Zdravim, nam srnka vytahla pul roku zasazeny rakytnik ze zeme. Malem to neprezil, tak jsem ho pak oplotil. Takze jim asi chutna...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 131.34 (?), 20.12.2019 9:01

Nám to samé udělal pes... ale nebylo to proto, že by mu chutnal :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika