Sloupovitý ostružiník Navaho



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
host - 215.203 (?) 
31.12.2010 10:20

Tak jsem si koupil "Navaho" na podzim u Starkla.Jsem zvědavej jak se mu bude dařit.Příští rok doplním jeho foto.Pokud ho někdo máte, napište vaše zkušenosti, foto vítáno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 214.172 (?), 8.1.2011 19:38

Dobrý den, ke stříhání ostružiníku Navaho. Během růstu se má při výšce asi 1,5-2m se musí hlavní výhon zastřihnout. Do podzimu vyroustou boční výhony, které se na konci zimy zkrátí na 20-30cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 8.1.2011 19:46
... a na čem pak rodí? Na dvou až třímetrových sloupovitých výhonech?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.88 (?), 17.1.2011 21:58
Je to stejný jako kterýkoli jiný ostružiník. Každý rok jsou plodné šlahouny, které se na podzim (nebo radši až na jaře příštího roku odstřihnou u země) a nové šlahouny, které plodí příští rok. Ty nové šlahouny je občas dobré taky na jaře zkrátit, protože jsou-li hodně dlouhé, je úroda sice větší, ale méně kvalitní a trvá dlouho než dozraje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 183.140 (?), 24.1.2011 22:43

Správná otázka. Zajímavé je, že u firmy prodávající licenci k množení odrůdy Navaho (Meiosis Ltd.) se v žádném případě nepíše nic o sloupovitém charakteru nebo něčem podobném u této odrůdy. Ostružina Navaho je velkoplodá, kvalitní bujně rostoucí ostružina, nahradí dost dobře staré typy Thornfree atd. Šlahouny má až 3m, ještě jsem na ní neviděl nic sloupovitého, ledaže bych ho uvázal pevně ke sloupu:-)) je vidět, že sloupovité angrešty, rybízy a ostružiny jsou dobrý marketingový tah. Zkuste někdy prozkoumat pod lupou obrázky v katalozích a budete nepříjemně překvapeni, jak plody najednou visí na listech a podobné opomenutí pracovníků fotoshopu. Ale jistě se to dobře zaplatí... Sloupovité jabloně jsou trochu něco jiného...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 25.1.2011 7:12
U katalogových prodejců ovocného rostlinstva mne mmj. odrazuje i to, že veškeré ovoce na nich je zralé všechno "naráz". 8o) Jak oni to jen dělají???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.7 (?), 26.1.2011 17:46

Když jsem Navaho napodzim kupoval od Starkla, tak jsem se na pokladně ptal jestli opravdu roste sloupovitě a paní říkala pokud chci sloupovitý tvar, musel bych vyvazovat k nějakému kůlu. Nicméně jsem Navaho koupil a uvidím jak se mu bude dařit a jak bude chutnat.   Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.3 (?), 16.2.2011 14:57

Mám "Navaho" čtvrtým rokem - minulý rok měli výhony cca 5-6m, přivazoval jsem ke sloupu, potom už ke všemu možnému. Roste bujně, plody velké, chutné, ale nakyslejší. Nejhorší jsou ovšem vosy - všechno napíchaj a nakousaj, samozřejmě když to dozrává (srpen), síťka nepomáhá.

Zatím se mi nechce se ho zbavit, ale celkově dojem pouze "dobrý".

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.172 (?), 8.8.2011 14:56

Jsem velmi překvapen Vašimi zkušenostmi s ostružiníkem Navaho. Je třeba říci, že se skutečně jedná o vzpřímeně (sloupově) rostoucí ostružiník. Pokud se podíváte na nějaké americké stránky, kde nemají potřebu psát nepravdy, zjistíte, že dělí ostružiníky na tři skupiny: erect, semierect, trailing. A do první skupiny patří Navaho, Arapaho a další. Takže pokud uvádíte, že Vám rostlina udělala 3 metry dlouhé šlahouhy, patrně jste naletěli nepoctivému prodejci. Skutečné Navaho dělá velmi silné výhony, které jistě 3 metrové výšky nedosáhnou. Princip pěstování: na přelomu června a července zákrátit výhony na výšku asi 1,5 metru, čímž se podpoří růst bočních výhonů. Ty příští rok před rašením zkrátíme na 20-40cm. Samozřejmě nelze očekávat úrodu, jak vypadá v reklamních katalozích, ale v USA udávají 2-3 kg z jedné sazenice. Skutečně to tak funguje, pokud nevěříte, přijeďte se podívat. Právě sklízíme. J.M. Tatobity

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.106 (?), 30.3.2011 11:46

Ostružiník Navaho máme asi 4 roky a už bych ho nechtěla. Nechala jsem se nachytat na ten vzpřímený růst. Přitom ho nemůžete nechat nepřivázaný. Leze to úplně všude, šlanouny jsou neskutečně dlouhé a ty nepřivázané nám loni zlomila bouřka s velkým větrem. A řekla bych, že se plodnost snižuje rok od roku a to je asi 3krát - 4krát ročně hnojím cereritem. Někde jsem četla, že cererit radši méně a častěji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika