Pěstování č. rybízu "ve stěně"



host - 136.34 (?)
16.11.2008 21:27

V r.1988 vyšel v edici "Státní zemědělské nakladatelství radí" časopis Rybíz, angrešt na zahrádce.Je v něm popsán způsob borminský-na 5 větví a rýnský-na 3 větve.Vzdálenost keřů 1-1,5m.Zdraví Pepík.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 1.209 (?), 11.11.2008 6:42, zobrazeno: 13510x

Dobry den, chtel bych zkusit pestovat odrudu kerikoveho c. rybizu Otelo vyvazanim 5-ti vyhonu vejirovite na tri vodici draty "do steny". V literature jsem videl fotografii z ktere je patrne ze hlavni vyvazane letorosty jsou dosti znacneho stari (cca 10-15 let). Vypadalo to podobne jako kminky revy vinne :-). Celkove to pusobilo velmi efektnim dojmem. Otazka tedy je: je mozne takto rybiz pestovat bez nutneho pravidelneho zmlazovani hlavnich vyvazanych vyhonu? Plati pro toto pestovani stejna pravidla jako pro kazdorocni zmlazovani kerikoveho rybizu? Nejde mi jen o pestovani na okrasu ale i o jakousi prumernou a pravidelnou plodnost.

Dekuje a prijemny den preje:

Vlastimil, Val. Mezirici

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 13.11.2008 20:59

Zásady výkonného pěstování rybízu jsou dosti propracovány a platí to zmlazování asi tak, že černý s letorosty max. 3 roky a červený max. 5 let a samozřejmě pouze přiměřený počet výhonů. Já hned po očesání vyhodím ty některé již staré a nově vyrašené protřídím a to do zimy ještě vyzraje a je připraveno na příští sezónu. Zkušený sadař pozná podle stavu vyvinutých pupenů co může očekávat za úrodu. Není jedno např. u červeného rybízu, zda na jednom střapci bude 10 bobulí nebo 22 bobulí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.209 (?), 14.11.2008 9:50

Dekuji Ronymu za reakci. Vseobecne zasady zmlazovani kerikoveho rybizu jsou ale zname a prispevek neni reakcí na vyse uvedeny dotaz...

Vlastimil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 15.11.2008 20:59

"Vyprovokoval" jste mne abych se podíval do tenké příručky o rybízu z nakladatelství Grada. Už na str. 19 se píše a budu citovat doslova odstavec.

Rybíz je možné pěstovat také v ovocných stěnách. Princip pěstování je stejný jako u keřového rybízu, jen výsadbe sazenic je hustší a provádí se ve směru sever - jih. Při pásovém způsobu pěstování sázíme slaběji vzrůstné odrůdy na 1 m, vzrůstnější na 1,5 m od sebe. Pro tento způsob se hodí černý rybíz a červené odrůdy se silnějšími větvemi vzpřímeného vzrůstu. Výhony rostoucí do meziřadí se se odstraňují, aby se udržely užší pásy. Při pěstování na drátěnkách se rostliny vysazují v řadách na vzdálenost 1 až 1,5 m od sebe. Za základ budoucí tvarované korunky slouží tři dobře vyvinuté výhony, které se vyvážou k drátěnce. Obrost zkracujeme na 2 až 3 pupeny každý rok. Hlavní výhony se zkrátí na třetinu až polovinu podle vzrůstu a vytváření obrostu.

(Ludmila Dušková, Jan Kopřiva, "Pěstujeme rybíz, angešt a jostu")

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.34 (?), 16.11.2008 21:27

V r.1988 vyšel v edici "Státní zemědělské nakladatelství radí" časopis Rybíz, angrešt na zahrádce.Je v něm popsán způsob borminský-na 5 větví a rýnský-na 3 větve.Vzdálenost keřů 1-1,5m.Zdraví Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 47.193 (?), 9.2.2009 20:24

Dobrý večer, také jsem vyskoušela vysadit rybízi do stěny a je to perfektní. Udělala jsem to podle návodu v jedné zahradnické knize. Nechala jsem jenom jeden hlavní výhon, který jsem vyvázala k tyčce. Pouze doporučuji hlavní výhon zakrátit až po dosažení požadované výšky. Postraní větvičky zkracuji na 5 pupenů a na nich obrost na 1 pupen. Mám to tak již 4 roky a úroda je velmi dobrá. Mám v jedné řadě černý, červený i bílí. Marta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika