Moruše



Czechman - (1) - 74.102 (?) 
2.6.2022 18:47, zobrazeno: 936x
Dobrý den, jde nějak zjistit jestli mám samičí nebo samčí rostlinu moruše? Mám už třetí rok zasazené 2 a jedna už má tak 1.6m výšku a stále nic. Nějak sem to nezjišťoval co to je jak jsem to sadil protože jsem je dostal a taky sem tomu nerozuměl. Děkuji za jakoukoliv radu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 49.236 (?), 2.6.2022 19:49

vyfoťte květ zblízka, pokud kvetouwink, jinak některé moruše jsou oboupohlavní. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.0 (?), 3.6.2022 6:44

No, je dobré předem vědět a až potom psát. Moruše jsou jednodomé, čili všechno v jednom domě. Všechny květy mají tedy oba orgány. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.109 (?), 3.6.2022 10:32

Stanislawe, přesně jak říkáte: je dobré předem vědět a až potom psát. Moruše mají květy samozřejmě odlišné - jak samčí, tak samičí. Některé jen ty, některé ty druhé. Plody vznikají ze samičích květů i bez opylení, jsou partenokarpické. Pokud jsou poblíž i květy samčí a samičí jsou opyleny, pak v plodech vzniknou i klíčivá semínka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 80.187 (?), 4.6.2022 10:53

Ano, řekl jste to správně, pane 189.109. Je vidět, že jste moruše opravdu pěstoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.109 (?), 3.6.2022 11:52

A jen pro úplnost ještě doplním: květy moruší jsou dvoudomé, samčí se liší od samičích. Stromy moruší jsou jednodomé i dvoudomé. Mohou nést květy samčí, samičí i oboje. Plody se tvoří z květů samičích. Jsou partenokarpické. Pokud jsou opyleny květem samčím, vytvoří se v plodech i klíčivá semena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.221 (?), 3.6.2022 16:51

Cituji ze známé dendrologie ing. Hurycha Václava CSc.  "Okrasné dřeviny pro zahrady a parky" strana 62. "Morušovník, květy jsou jednodomé, nenápadné. To říká všechno, o květech samčích, či samiččích je zbytečné mluvit. Opakuji znovu, všechno v jednom domě. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 3.6.2022 11:42

A stříháte je nějak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika