Moruše



krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 168.9 (?)
3.8.2020 10:39

A ještě můžu přihodit moji vlastní zkušenost, třeba zkusíte udělat totéž...

Moje moruše asi 2 roky živořila a omrzala, přírůstky téměř žádné (jako u vás). Až nakonec omrzla úplně, tak jsem ji uřízl na pařízek. Z podnože vyrazil silný a velmi živý výhon, který začal i rozvětvovat a vytvářet spoustu bujného obrostu. Radikálně jsem výhony zařízl a nechal jen 3, v podstatě základ kotlovité koruny. Mezitím jsem pořídil druhou moruši. Z ní jsem získal rouby a ořezanou moruši v předjaří narouboval angl.kopulací. Na jaře rouby krásně vyrašily a do podzimu udělaly přírůstky cca 2.5 m, 2.5 cm v průměru. Výrazně jsem výhony zařízl a letos jsou obaleny spoustou silných bočních výhonů, nyní již 1m délky. Moruše se chová jako vrba - velice dobře snáší řez a čím více řežete, tím silnější a více výhonů vyrazí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 173.56 (?), 23.7.2020 14:41, zobrazeno: 4239x
Dobrý den Před 3 lety jsme zasadili moruše, plodí, nové výhony dává, ale tento rok některé listí se žloutnou a skládají se. Plody drobné. Zda někdo neví v čem je problém. Děkuji za odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 42.171 (?), 23.7.2020 21:21

Velikost plodů souvisí kromě odrůdy/ druhu také s tím, zda na jaře pupeny namrznou. Vytváří pak květy zřejmě ze sekundárních pupenů a moruška je malá. Chorobami nějak netrpí, žluté listy mohou mít fyziologický důvod, třeba vysoká hladina podzemní vody. Zkuste mrknout, zda tam nejsou nějací škůdci, případně vyfotit. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 24.7.2020 14:57

Hlad, žízeň, nebo naopak přemokření, slehlá zemina nevhodného typu, problém v místě štěpení, zaškrcený, zarostlý úvazek? Jde o stromek, keř? Rostlina opakovaně omrzla...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.56 (?), 24.7.2020 15:05
Stromek. Ano byl omrzly cca 2x. Žízeň asi těžko poněvadž pršelo hodně. Moc děkuji za odpověď.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.56 (?), 2.8.2020 15:59
Zkusili jsme přidat horkou sůl. Zatím vypadá takhle

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 3.8.2020 7:17

Ta suchá tráva kol kolem je postříkaná? Jestli ano, postřik může mít vliv i na moruši. Nebo je jednoduše suchá nedostatkem vody? Kdyby moruše byla sem tam někdy zalitá, byla by zelená tráva aspoň kolem moruše.

Místo hořké soli, když se neví, zda rostliny trpí nedostatkem hořčíku, je mnohokrát lepší obyčejný Cererit. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 168.9 (?), 3.8.2020 9:49

Zarýt kolem stromku Cererit a vydatně kompostu/hnoje, aby měl stromek z čeho žít. Dát posekanou trávu kolem stromku jako mulč pro udržení vláhy. Zpočátku (rok, dva) vydatně zalívat (několik konví 1x za 14 dní), než se řádně rozjede. Půda i tráva kolem jsou podle fotky totálně vysušené. Také bych v zimě odstranil všechny spodní výhony a nechal jen 4 kosterní s terminálem nahoře, a výrazně zakrácené, aby převažovaly kořeny nad korunou a stromek pak měl tendenci tlačit růst do nových silných výhonů, aby dorovnal poměr kořeny/koruna.

Normálně má moruše i dvoumetrové přírůstky.

Nicméně někdy se stane, že nemáte štěstí na stromek a neroste, ať děláte co děláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 3.8.2020 12:26

Moc Vám neroste. Za dvě, možná dokonce za tři sezóny by měla být podstatně větší. Stromky se většinou již od druhého roku nemusejí zalévat, protože jsou již dostatečně narostlé, ale tady to zjevně neplatí. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 3.8.2020 13:48

Ano, když se zasadí stromek do bídy, nedopřeje se mu v suchém období voda, tak to tak může po asi třech letech vypadat. Že dospělá, velká moruše vydrží bez zjevných útrap dlouhé suché období tomuto vzdorovat, to nepopírám, ale tato rostlina je zatím ještě děcko.Hnojit teď-3.8? Ano, ale bez převahy dusíku, jinak se můžete zaradovat krátce s novou, bujnou zelení, která však nevyzraje a přes zimu a začátkem jara dostane Vaše moruše za uši! Takže zkypřit půdu, zapravit vyzrálý kompost, pokud cererit, tak formu PODZIM, za sucha nebo malých deštích zalévat+zkontrolovat úvazek-z fota není zjevné, zda není provázek zarostlý, zaškrcený-příliš utažený...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 168.9 (?), 3.8.2020 10:39

A ještě můžu přihodit moji vlastní zkušenost, třeba zkusíte udělat totéž...

Moje moruše asi 2 roky živořila a omrzala, přírůstky téměř žádné (jako u vás). Až nakonec omrzla úplně, tak jsem ji uřízl na pařízek. Z podnože vyrazil silný a velmi živý výhon, který začal i rozvětvovat a vytvářet spoustu bujného obrostu. Radikálně jsem výhony zařízl a nechal jen 3, v podstatě základ kotlovité koruny. Mezitím jsem pořídil druhou moruši. Z ní jsem získal rouby a ořezanou moruši v předjaří narouboval angl.kopulací. Na jaře rouby krásně vyrašily a do podzimu udělaly přírůstky cca 2.5 m, 2.5 cm v průměru. Výrazně jsem výhony zařízl a letos jsou obaleny spoustou silných bočních výhonů, nyní již 1m délky. Moruše se chová jako vrba - velice dobře snáší řez a čím více řežete, tím silnější a více výhonů vyrazí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika