Malinoostružiny - řez



MartinNZ - (14) - 147.78 (?)
15.4.2020 1:04

Zdravím,

v tomto videu je dobrý návod na ostružinu, rez je rovnaký aj u malinoostružiny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 14.4.2020 20:15, zobrazeno: 4084x

Dobrý den,

malinoostružiny pěstuju asi třetí rok a stále sbírám zkušenosti jak to co nejvíce zefektivnit. Mám je v úzkém záhonu s drátěnkou (viz fotka), dráty ve výšce 50 - 100 - 150 - 200 cm, dvojitě, 60 cm od sebe. Jednotlivé rostliny mají spon cca 90 cm. Předloni jsem je na podzim hodně prostříhala a vyvázala až na třetí drát (150cm) a na jaře jsem byla překvapená, že ty vysoko vyvázané většinou vymrzly. Na jaře, když byly výhony narašené asi tak, jako jsou teď na fotce,  jsem je opět vyvázala až nahoru - a zase velká část zaschla. Úroda byla i tak slušná, ale chtěla jsem se letos vyvarovat chyb, proto jsem je na podzim až na ty nejslabší výhony neprostříhala, nechala je max. na druhém drátu, aby nevymrzly a vyvazovat se chystám, až ještě trochu víc vyrazí.

Začíná to být ale slušné houští, tak nevím, jak se s tím popasuju. Jaký řez byste mi poradili? Kolik výhonů z každé rostliny nechat? Jak dlouhé? Co s bočním obrostem (výhony se větví třeba i na pět dlouhých šlahounů)? Jak moc prostříháváte během sezóny? Mě obrážely strašně moc, prostříhávala jsem dvakrát, abych vůbec našla sklizeň...

Děkuju, Elen

Malinoostružiny po zimě
Malinoostružiny po zimě
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MartinNZ - (14) - 147.78 (?), 15.4.2020 1:04

Zdravím,

v tomto videu je dobrý návod na ostružinu, rez je rovnaký aj u malinoostružiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 15.4.2020 7:48

Během sezony do nových-mladých, bylinných VŮBEC střihem nezasahuju-to až v březnu následujícího roku! Jinak by to jelo tak, jako u Vás... Jen je navádím mimo o gen.starší-kvetoucí, rodící. Tzn., že není porost přehoustlý, výhony nenamrzají-max.poslední čtvrtina, která se stejně z prostorových a výživových důvodů na zač. vegetace odstraňuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 16.4.2020 15:02

Děkuju za odkaz i radu přes rok vůbec nestříhat, dává to smysl, že rostlina si myslí, že "má málo" a žene o to víc, výhony pak nevyzrají a vymrznou... Zkusím tedy keře hodně prostřihat a ty mladé pak nějak vázat k sobě a vést prostředkem, ať tolik nepřekáží.

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika