Klikva - pěstování



Tchořík - (16) - 71.232 (?)
24.7.2008 23:30

Ja pestuji klikvu nekolik let. Prvni dve mam ve volne pude - uz asi 4 roky a nemela jsem z nich jeste (asi krome jedineho plodu) nic. Ale je mi jasne, ze je to nedostatecnou zalivkou. Dalsi dve mam od lonskeho podzimu zasazene v samozavlazovacim truhliku umistenem na okne na jizni strane domu v raselinovem substratu. Jsou prihnojene hnojivem na boruvky a obcas zalivkou Hortilonem kvet a plod. Rostou a plodi o hodne vic, nez ty ve volne pude.  Sestrih jsem provadela na jare - zastrihla jsem vsechny delsi slahouny, aby se rozvetvily - protoze pak pry plodi. Ted jsem dlouhe slanouny zakratila znovu, chtela jsem je narizkovat. Nevim, jestli je ted spravny termin, ale rikam si, ze v prirode by je stejne mozna neco okousalo. Jeste mi to neda a musim nesouhlasit se 3. prispevkem od shora - myslim, ze boruvkovy substrat je pro klikvu idealni - kliva je s boruvkou pribuzna - je to stejny rod Vaccinium. Zde je napr. zajimavy clanek o brusinkach a klikve:

http://jaruna7.bloguje.cz/570533-pet-brusinek-do-krabicky-aneb-brusinka-a-klikva-v-nasi-zahrade.php

Klikva v kvetu
Klikva v kvetu
Plody
Plody
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 50.210 (?), 31.5.2007 8:26, zobrazeno: 40508x

Před třemi roky jsem si koupil v zásilkovém zahradnictví Kruh Jilemnice sazenici klikvy. Zasadil jsem ji do kyselého substrátu s kanadskými borůvkami, bujně roste, kvete, ale plody jsem dosud neviděl. Nemáte někdo zkušenosti s pěstováním? Děkuji za rady     Jirka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 42.60 (?), 25.6.2007 20:54
Ma byt v polostinu, dostatek vlhka a hnojit hnojivem bez obsahu vapna.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.82 (?), 18.9.2007 8:06
Že by se klikva pěstovala zrovna v borůvkovém substrátu - to ne. Chce normální zahradní půdu a dobře se jí daří v blízkosti nějakého jehličnanu (u nás konkrétně smrku). Polostín a vydatnou, velmi vydatnou zálivku. Máme ji zasazenu kousek od přepadu ze zahradního jezírka, kde pravidelně a každoročně dobže plodí. Výtečně jí prospívá mulč z kůry. foá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 119.4 (?), 13.5.2008 16:31

Dá se klikva pěstovat jako pokojová rostlina? Předem díky za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.106 (?), 24.7.2008 22:13

Klikvu jsem zakoupila v r. 2007 od Starkla, nádherně se rozrostly všechny tři keříky ve spoustu plazivých šlahounů.Umístění je v polostínu ve vzdálenosti 1 m od živého plotu (zerav).Letos některé výhony kvetly a dnes už jsou na nich zelené plody (bobule), ale je jich velmi málo.Nevím zda-li mám výhony zkracovat, o kolik a ve kterou roční dobu.Pokud máte zkušenost se setřihem keříků - poraďte prosím.Děkuji.Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tchořík - (16) - 71.232 (?), 24.7.2008 23:30

Ja pestuji klikvu nekolik let. Prvni dve mam ve volne pude - uz asi 4 roky a nemela jsem z nich jeste (asi krome jedineho plodu) nic. Ale je mi jasne, ze je to nedostatecnou zalivkou. Dalsi dve mam od lonskeho podzimu zasazene v samozavlazovacim truhliku umistenem na okne na jizni strane domu v raselinovem substratu. Jsou prihnojene hnojivem na boruvky a obcas zalivkou Hortilonem kvet a plod. Rostou a plodi o hodne vic, nez ty ve volne pude.  Sestrih jsem provadela na jare - zastrihla jsem vsechny delsi slahouny, aby se rozvetvily - protoze pak pry plodi. Ted jsem dlouhe slanouny zakratila znovu, chtela jsem je narizkovat. Nevim, jestli je ted spravny termin, ale rikam si, ze v prirode by je stejne mozna neco okousalo. Jeste mi to neda a musim nesouhlasit se 3. prispevkem od shora - myslim, ze boruvkovy substrat je pro klikvu idealni - kliva je s boruvkou pribuzna - je to stejny rod Vaccinium. Zde je napr. zajimavy clanek o brusinkach a klikve:

http://jaruna7.bloguje.cz/570533-pet-brusinek-do-krabicky-aneb-brusinka-a-klikva-v-nasi-zahrade.php

Klikva v kvetu
Klikva v kvetu
Plody
Plody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.8 (?), 19.2.2009 22:16

Klikvu mám z Kruhu již řadu let. Roste mi pod kanadskými borůvkami. Plodí každoročně bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.145 (?), 26.2.2009 15:54

Dobrý den. Sdělte mi prosím co s klikvou v truhlíku v zimě. Ivek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.53 (?), 10.4.2010 22:56

Dobrý večer,

přidám své zkušenosti s klikvou, koupili jsme jí v zahradnictví Kruh, mám ji v závěsném samozavlažovacím květináči, zasazená je v rašelině. Protože se mi v paneláku špatně shání dešťová voda, přidávám do vody, (ne pokaždé) kterou ji zalévám několik kapek Fosfotinu, okyseluje půdu. Vloni krásně kvetla a byly na ní i plody, opravdu velké, jako menší třešně. Krásně se mi rozrostly, takže letos na jaře jsem je rozdělila a osadila i druhý květináč. Plody jsme sklízely opravdu v pozdním podzimu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.254 (?), 11.4.2010 11:43

Snad hnojíte jiným prostředkem. Fosfotion je isekticid na hubení hmyzu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika