Kanadská borůvka - zrzavé fleky



kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?)
26.6.2017 20:43

Díky za nápad. Zkusím o tomto zapátrat něco více, i když mi to podle popisu z přiloženého článku nepřipadá úplně jako můj případ.

Čistě náhodou: nemůže mít spojitost "choroba," co mi napadla minulý týden skoro všechny také před cca měsícem zasazené mladé habry? Pomalu ale jistě začínají všechny listy po okrajích reznout/usychat. Viz foto



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 23.6.2017 20:08, zobrazeno: 11007x

Mám cca měsíc zasazeny 3 kanadské borůvky (mocnost rašeliny je 50cm). Podslední dobou se začínají na listech objevovat rezavé fleky, které po vyschnutí vytvoří v listu díru. Postupně se fleky začínají objevovat na všech třech borůvkách. 

Jsou zasazeny na slunci a každý den zalévány.

Nevíte, co by mohlo být příčinou a popř. jak situaci zlepšit?

Jediné, co jsem při sázení přidával byla hrst granulovaného koňského hnoje, které jsem do rašeliny vmísil.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 26.6.2017 9:42

Nikdo netuší, co by to mohlo být?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.168 (?), 26.6.2017 14:10
Tvorba hnedých škvŕn na listoch, v mieste ktorých potom tkanivo listu nekrotizuje a vytvoria sa na listoch dierky, je typickým prejavom klasterosporiózy (slovenský názov je dierkovitosť listov, anglicky sa nazýva "shot hole disease", teda vo voľnom preklade čosi ako choroba prestrelených listov). Ide o hubové ochorenie, pôvodcom je Clasterosporium carpophilum (synonymom je Stigmina carpophila). Táto choroba postihuje predovšetkým kôstkoviny (broskyne, marhule,slivky, čerešne a višne), ale predpokladám že sa môže objaviť aj na zemoleze (Lonicera kamtschatica). Netvrdím že ide v prípade Vášho zemolezu určite o túto chorobu, ale možné to je. Podozrenie bude obzvlášť vysoké ak máte v záhrade Vy alebo Vaši susedia kôstkoviny s prejavmi tejto choroby (teda listy akoby prestrelené brokovnicou). Pripájam pár fotiek klasterosporiózy, pripomínam že na nich nie sú listy zemolezu. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.115 (?), 26.6.2017 14:17

Kanadská není kamčatská...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.168 (?), 26.6.2017 15:13
Hej, hej... stratil som sa trochu v českom preklade a zaletel z Kanady na Kamčatku, sorry. Ak by sme chceli byť exaktní, tak správny český názov je Borůvka chocholičnatá (foto 1). Ale slovenský názov čučoriedka je aj tak neprekonateľný. Naspäť k veci: keďže zadávateľ je bezradný, pridám výstrelom od boku ešte jeden tip na možnú chorobu "kanadských borůvek" - viď foto 2,3,4. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 26.6.2017 20:43

Díky za nápad. Zkusím o tomto zapátrat něco více, i když mi to podle popisu z přiloženého článku nepřipadá úplně jako můj případ.

Čistě náhodou: nemůže mít spojitost "choroba," co mi napadla minulý týden skoro všechny také před cca měsícem zasazené mladé habry? Pomalu ale jistě začínají všechny listy po okrajích reznout/usychat. Viz foto



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.57 (?), 26.6.2017 22:27
Kubais: Nemyslím že by tie príznaky na kan.borůvkách a habrech navzájom súviseli. Na mladých hraboch (habrech) mi to skôr pripadá ako slnečný úpal. Mladým novovysadeným rastlinám istý čas trvá kým sa dobre zakorenia, preto v horúcom počasí nemusí byť ich príjem vody koreňmi dostačujúci, aj keď ich riadne zalievate. Mám pocit že takéto usychanie listov habrů v horúcom počasí v prvých 2-3 rokoch po vysadení nie je neobvyklé. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 27.6.2017 20:40

Doufám, že se tedy jedná opravdu pouze o úpal :)

Jinak jsem poměrně dlouho pátral po rezavých flecích na borůvkách a zdá se, že "shot hole disease" to nebude. Zpravidla se totiž vyskytuje při zavlažování, kdy se voda dostává příliš často na listy, na kterých se poté vytvoří plíseň. Navíc jsou většinou ty fleky velmi drobné a početné. Já mám většinou jeden dva a velké, nikdy se voda ani nedotkne listů a jsou na slunném stanovišti, takže na plíseň to příliš nevypadá.

Např. ale zde to alespoň podle foto vypadá jako úplně můj případ, tedy plíseň. Bohužel jsem zatím nikde nenašel, jak to léčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika