Jakou odrůdu jahod a kde objednat



host - 210.130 (?)
9.1.2013 14:50

Já mám výborné zkušenosti s Ostarou od Starkla. Plodit začíná v půli června a poslední plody jsou již pokryté sněhem. Po třech letech to chce vyměnit, výnosy prudce klesají. Nebo něco dělám špatně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 65.144 (?), 8.1.2013 8:23

Podivejte se radsi na nabidku Jahodarny Vranany. Daleko lepsi a sirsi nabidka, baleni po 10 ks (nikoliv zmatene 12)  a cena mene nez polovicni resp. tretinova. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
speroure - (25) - 50.2 (?), 8.1.2013 15:25

To jsem již koukal, chtěl bych přece jen od starkla protože tam toho budeme objednávat víc a ne jen jahod. Např. je v katalogu okrasná tráva, muškáty atd. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 8.1.2013 16:00

Delejte jak myslite, ale rozdil v cene je takovy, ze by Vam to dalsi postovne zaplatilo. Vyber u starkla je dosti hodne ubohy, tam bych si v podstate nic nevybral, uz jsem si 3 odrudy objednal ve Vrananech (Salsa, Florence a Malwina). J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
speroure - (25) - 50.2 (?), 9.1.2013 7:08

Tak jsme vybraly Jahodník- Senda Sengana, nešlo my tam koupit hlavně jahody, kupujem tam i okrasné trávy na budoucí skalku. Snad se jahody po doručení ujmou. Ještě jsem se chtěl zeptat co to je FRIGO- sazenice??? Nejsou to chlazené sazenice?? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 9.1.2013 9:25

Starkl uvadi - Senga Sengana. Nejprodávanější jahodník! Odrůda se zvýšenou odolností vůči plísni. Ano, nejprodavanejsi byl, ale 50.-60. letech minuleho stoleti. Co se tyce plisne sede, tak je to presne naopak, Senga Sengana je velmi náchylná na plíseň plodů, která může zničit v přehuštěném a neošetřeném porostu polovinu nebo i většinu úrody, je-li deštivé počasí. Popis frigo sadby je v tomto vlakne uveden, popr. si ho vyhledejte vyhledavacem. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.130 (?), 9.1.2013 14:50

Já mám výborné zkušenosti s Ostarou od Starkla. Plodit začíná v půli června a poslední plody jsou již pokryté sněhem. Po třech letech to chce vyměnit, výnosy prudce klesají. Nebo něco dělám špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
speroure - (25) - 50.2 (?), 9.1.2013 21:48

Pokud máte facebook tak se zkuste zeptat tam, hodně lidí se tam ptá vůči pěstování. Ještě si to rozmyslím, nejspíše teda koupím ty co máte vy :D Ještě je u nich napsáno toto( na stránkách Starkl) ----> Po 2 - 3 letech na jednom stanovišti je půda vyčerpaná a jahodník je nutno vysázet na jiném místě

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.24 (?), 10.1.2013 6:52

Pokud chcete pestovat jahody, mel byste si zjistit a ujasnit zakladni udaje. Jahody jsou jednouplodici a staleplodici. Jednouplodici poskytuji jednu velkou urodu cca v cervnu, staleplodici poskytuji 2 urody, cca v cervnu a cca v zari, tyto urody jsou ovsem cca polovicni, rocni vynos ze stejne plochy (poctu sazenic) je zhruba stejny. Nekdo pestuje pouze jednouplodici (zpravidla vice odrud), nekdo pouze staleplodici, nekdo oboje.

Stale jsem nepochopil, proc si chcete koupit jahody u starkla, kde nabidka odrud je velmi omezena, ceny premrstene a udaje zavadejici popr. zcela nepravdive. U firmy, ktera ma tu drzost uvadet, ze Senga Sengana vykazuje zvýšenou odolností vůči plísni, bych si ja nikdy nic nekoupil (ani sebekrasnejsi travu ne). J. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 10.1.2013 8:41

Nalezl jsem na strankach velkeho pestitele (Jahodárna Ing. Kříž) nasledujici zajimavou informaci. J.R.

Senga Sengana

Slavná německá odrůda, jejíž jméno se stalo symbolem pro jahodu. Vypěstoval ji ve 40-tých letech profesor Sengbusch a velkého rozšíření doznala v 50- až 70-tých letech. V této době byla nejrozšířenější odrůdou a byla nazývána královnou jahod. Vynikala mimořádně vysokou úrodou chutných, tmavě červených plodů. Plody byly středně pevné až měkčí. První plody byly velké, většina plodů byla střední velikosti. Ve druhém a třetím pěstebním roce kvůli enormnímu nasazení květů docházelo na konci sklizně ke zdrobňování plodů. Po zavedení do produkčního pěstování činily výnosy přes 2 až 3 kg/m2, čímž suverénně překonala všechny dosavadní odrůdy. Náchylnost na plíseň plodů byla střední. Velkou výhodou byla vynikající přizpůsobivost na jakýkoliv druh půdy. Senga Sengana rostla dobře všude, nebyly s ní žádné problémy, neměla náchylnost na žádné choroby.

Bohužel tato odrůda už dnes neexistuje. To, co je dnes vydáváno za Senga Senganu, má s původní odrůdou jen málo společného. V posledních 20 letech došlo bohužel vlivem chybně prováděného meristémového množení k velkému posunu ve vlastnostech odrůdy, takže vznikly nové klony Senga Sengany, s horšími vlastnostmi. Stará Senga Sengana měla výnosy přes 20 t/ha a netrpěla tolik plísní.

Dnešní „Senga Sengana“ má výnosy jen kolem 10 t/ha a silně trpí plísní, navíc se zmenšila velikost plodů. Podle studií výzkumných ovocnářských ústavů v Německu už dnes zřejmě nikdo v Evropě nemá originální klon Senga Sengany. Z hlediska vlastností se jedná o jinou odrůdu s původním jménem. Z těchto důvodů jsme se rozhodli vyřadit Senga Senganu z našeho pěstování a množení. Ještě perlička na závěr, která vypadá jako vtip, ale není to vtip, je to míněno vážně. Existuje teorie některých německých odborníků, že snad původní klon Senga Sengany se mohl zachovat kdesi daleko za Uralem, protože tam nepronikly moderní biotechnologické způsoby množení. Takže - kdo ví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
speroure - (25) - 50.2 (?), 10.1.2013 16:00

Děkuji že se zajímáte o senga senganu už jsme vybrali a budeme do večera objednávat cca za 1000 kč máme vybrané: jahody-Ostara stále plodící. Zakupujeme tam ještě muškáty, kavyl, kostřava, zl.déšť, vrbu. Proto chci jahody odtuď, je to přece jen jedno poštovné a taky jich nechceme 25, 12 je akorát. Děkuji za rady wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika