Jakou či jaké ostružiny?



host - 6.58 (?)
16.8.2021 14:56

Tom, určite som sa nesplietol. Nechce sa mi to teraz hľadať, ale v nejakom vedeckom článku venovanom černiciam som sa vtedy dočítal, že Arapaho v USA zastrihávajú vo výške asi 1,1 m. Rastlina sa potom rozkonári a dá aj viac úrody na bočných výhonkoch. 1,1 m je relatívne skoro na začiatku sezóny. Teraz už mi ani nič neostáva ako ju skúsiť ohýbať. Trochu sa teraz ohýba vo vetre, ale veľmi pochybujem, že ju skloním až k zemi. To by som ju musel hneď od začiatku postupne ohýbať k zemi. Teraz skôr hrozí, že ju zlomím keď to preženiem.

Doplním tému. Včera mi môj príbuzný z juhu Slovenska referoval, že mu začína dozrievať Thornfree. Neviem teda celkom presne či to znamená zber už zrelých čiernych plodov (ešte si to overím), ale u mňa boli včera, 15.8. iba prvé 3 plody Thornfree červeno-čierne, pomaly naberajú čiernu farbu, ale zbytok plodov je iba červený. Takže kým sa to vyfarbí, kým dozreje... a som na prelome augusta a septembra resp. začiatku septembra. 

Čo sa týka odhadu zrelosti, zatiaľ sa mne osobne osvedčuje vychádzať z amerických údajov a pridať k nim nejaký čas navyše. Príklad: Arapaho v južných štátoch USA (šľachtiteľská stanica Arkansas) dozrieva cca 3.6....U mňa, na severe Slovenska, chladná poloha, odskúšané, je to prelom júla a augusta. Teda + cca 2 mesiace. Bolo to tak aj minulé roky, a tento rok sa mi vyfarbili prvé plody Arapaho 30.7. a pár dní navyše potrebuje na dozretie. Ouachita podľa US zdrojov (Arkansas) dozrieva asi 5 dní po odrode Arapaho. Mne sa moja Ouachita tento rok vyfarbila 2.8. - teda 3 dni po vyfarbení prvých plodov odrody Arapaho a prvé plody Ouachita boli zrelé 6.8./7.8. Takže u 2 černíc mi to celkom sedí. Navaho, bolo tiež vyšľachtené v Arkansase, myslím, že nie je dôvod aby tá rovnica nefungovala aj v jeho prípade. Potvrdené to zatiaľ nemám, ale v južných štátoch USA dozrieva 2 týždne po odrode Ouachita, teda 20.6. - u mňa by teda malo dozrievať okolo 20.8. - teoreticky. Uvidím, či to bude vychádzať, hádam áno. Navaho je považované u nás už za neskorú odrodu. Keď uvážime, že je asom na severe a môj príbuzný na juhu mi hlásil, že mu Ouachita dozrela už 15.7. (mne 6.8.) - rozdiel asi 3 týždne, tak u nás bežne predávané neskoré Navaho by malo podľa týchto teoretických prepočtov v najteplejších oblastiach dozrievať na prelome júla/augusta a ak bude rodiť 4 týždne, tak kľudne dá aj komplet úrodu, v teplejších oblastiach. U mňa to už bude horšie, ale aj tak to nebude také zlé, lebo keď mi podľa výpočtu vychádza, že Navaho mi bude okolo 20.8. dávať už zrelé a chutné plody, zatiaľ čo Thornfree som mal včera, 15.8., iba 3 červeno-čierne plody, tak si vravím, že Navaho bude určite stáť za skúšku. Bude určite skoršie ako Thornfree a je jednoznačne chutnejšie ako Thronfree. Thornfree je na konzervovanie, Navaho na priamy konzum.

Trochu tápem ohľadne Triple Crown. Táto černica bola vyšľachtená na severe USA na rozdiel od Arapaho, Ouachita, Navaho, Apache... ktoré boli vyšľachtené na juhu USA a iba na nejakom americkom diskusnom fóre som svojho času našiel, že v južných štátoch USA Triple Crown vraj dozrieva až v polovici júla. Je to aj na americké pomery neskorá odroda. To nie je údaj zo šľachtiteľskej stanice ako u Arapaho, Ouachita, Navaho, ale iba od nejakého miestneho pestovateľa. Pokiaľ by to tak bolo a platila rovnica americký dátum na juhu + 2 mesiace pre moju polohu, tak u mňa by dozrievala, teoreticky, v polovici septembra, a to je pre mňa už nepoužiteľné. Jedine, že by mala nejakú vyššiu dolnosť voči plesni, o čom pochybujem. Zatiaľ si teda myslím, že budú hniť asi všetky černice rovnako dobre, len človek musí nájsť takú, ktorá mu odrodí v správnom čase. Ale možno to tak s neskorým dozrievaním Triple Crown nanešťastie aj bude, lebo zatiaľ čo Thronfree už je včera aspoň červené a prvé tri plody červeno-čierne, tak Triple Crown je stále zelené, i keď, je to len 2-ročný kríček a chápem, že doba zrenia sa ešte môže posúvať. Na nejakom ruskojazyčnom fóre zase uvádzajú nejakí pestovatelia, že Triple Crown dozrieva vraj asi tak týždeň pred Thornfree... ale zatiaľ to moje sadenice absolútne nepotvrdzujú. A mám 2 ks z dvoch rôznych zdrojov a správajú sa identicky obe sadenice, takže verím tomu, že mám Triple Crown. Záver je asi taký, že Navaho by som nezatracoval, aj keď v predchádzajúcom príspevku som bol skeptickejší. Odrody ako napr. Chester nemá zmysel u mňa ani skúšať, lebo by dozrievali možno niekedy koncom septembra, ani by u mňa nedozreli. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Tini - (31) - 79.55 (?), 10.1.2021 14:45, zobrazeno: 5777x

Dobrý den, mám již x let odrůdy beztrnné Dirksen a Thornfree, do zralosti s lepší chutí dozrávají až těsně před upadnutím plodu, dříve jsou kyselé nebo bez chuti, tak se špatně trefuje do momentu, kdy utrhnout. Raději bych měl ostružiny třeba i s trny, ale chutné, pokud jsou již tmavé. Poradíte odrůdu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 109.36 (?), 31.3.2021 20:04

Ostružiník LOCHNESS. Je vynikajicí ranná bezrtná odrůda. Rodí hodně a má velké sladké plody. Mám ji několik let a můžu vřele doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 229.178 (?), 1.4.2021 12:29
Jak už jsem psal v jiném příspěvku, za mě jednička odrůda Navaho. Pokud není vyloženě deštivý rok, tak téměř neplesniví a jsou opravdu sladké. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 18.4.2021 10:23

Zdravím všechny příznivce ostružin, dobrý den. Navaho už jsem si zasadil a mám objednanou i Lochness. Pořídil jsem si znovu i "prvotní" Thornfree, protože jsem už zapomněl, proč jsem ji kdysi zlikvidoval. Mám i Black Satin a z minulého roku narostly pěkné, silné pruty trnité odrůdy Himalaya. Jsem zvědavý, co mimo těch trnů čekat právě od této sorty. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.5.2021 15:23

Dobrý den. Chápu, že ostružina je plevel, co se zaplétá v lese pod nohy, přesto jsem se opět pustil do nějakého zkoušení, takže nějaký ten "plevel" zase mám. Z těch sazenic je zajímavá ta odrůda Lochness svými neradičně vykrajovanými listy, oproti jiným sortám ostružin. 

Lochness
Lochness
Navaho
Navaho
Black Satin
Black Satin
Himalaya
Himalaya
Tayberry (malinoostružina)
Tayberry (malinoostružina)
Čačanská beztrnná
Čačanská beztrnná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.8.2021 8:05

Možná, že to pranikoho nezajímá, ale přesto musím napsat, že první plody ostnatého ostružiníku HIMALAYA docela překvapily. Zdálo se, že kvetly déle, než beztrnné, ale přitom už začaly zrát. O trny se řádně popícháte, ovšem plody jsou maximálně podobné jak tvarem, tak chutí lesním ostružinám. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 12.8.2021 8:20

Ostnité ne, na popichování jsem tu já a jiné růžecheeky! Beztrnné ostr.zas před třemi lety chytly rez a než dozrají, tak chcípou angry. Letos jsem jim před čtrnácti dny asi o třetinu zakrátil zacházející plodné výhony a na zbylé části zatím plody zrají dobře-ťuk, ťuk-ikdyž ta mrška rez tam jeblush...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 55.168 (?), 13.8.2021 10:32

Záleží dosť od Vašej polohy. Napíšem vlastnú skúsenosť. Rozdiel v dozrievaní niekde na juhu SK a u mňa na severe SK je asi 3 týždne, a to je dosť. A v septembri sa zvykne u nás na severe dosť meniť počasie, dosť prší a úraduje pleseň šedá. U takej Thornfree mi potom pri zlom počasí už zasychajú plody, ale aj celé prúty. Pestovať neskoré odrody v mojej severnej polohe je už lotéria. Takže záleží v prvom rade od polohy.

Ja mám vysadené odrody Loch Tay, Asterina, Arapaho, Ouachita, Navaho, Thornfree, Triple Crown, Čačanská beztrná - z nich si postupne robím nejaký výber.

Arapaho mi plodí už niekoľko rokov, u mňa začína dozrievať na prelome júla a augusta a rodí asi 3 týždne, teda u mňa stíha dať plnú úrodu do septembra keď sa u nás môže zmeniť počasie, ale nejak veľmi by som ju neodporúčal - má veľmi chutné plody, ale aj veľmi slabé úrody, doslova iba pár plodov. Krík je mohutný, vzpriamene rastúci, tento rok dorástli prúty až do výšky cca 2,5 m (mal som ich asi zastrihnúť na výške 1 m ako sa odporúča v literatúre) - v zime mi to asi všetko pomrzne - prúty sú hrubé a tuhé, asi ich nedokážem skloniť k zemi pred zimou bez toho aby som ich zlomil. 

Ouachita - tento rok prvá úroda, budem si ju rozmnožovať, vyzerá u mňa veľmi dobre. Plody sú veľké, viď foto, chutné, sladké. Vyzerá, že bude aj úrodnejšia ako Arapaho. U mňa sa prvé plody vyfarbili 3 dni po tom, čo sa vyfarbila odroda Arapaho a o ďalšie 4 dni po svojom vyfarbení bol prvý čierny plod Ouachity aj zrelý - ochutnali sme prvé plody 6.8./7.8. a boli chuťovo výborné. Mrazuvzdornosť je v literatúre uvádzaná -16°C, čo nie je až tak veľa. Ak bude Ouachita v plnej rodivosti rodiť 4 týždne, stihne odrodiť do prípadnej zmeny počasia v septembri. Odrodu mám z GB cez ebay, kúpená ešte pred brexitom, chcel som ju skúsiť a u nás sa nedala zohnať. Mal som pôvodne 3 sadenice, jednu som si nechal, 2 som dal rodine na skúšku, do rôznych polôh SK. Jedna sadenica rastie na juhu Slovenska v teplej oblasti a tam dozrieva už okolo 15.7. Ďalšia sadenica rastie asi 40 km južnejšie oproti mojej polohe a rozdiel v dozrievaní oproti mne je tiež asi 2 týždne. Túto odrodu by som mohol zatiaľ odporučiť, ale u nás je pokiaľ viem, nezohnateľná.  

Čačanská beztrná a Triple Crown majú tento rok nasadené prvé plody, ale podľa vyfarbenia sa mi to aspoň zatiaľ javí tak, že sú to ešte neskoršie odrody ako Thornfree. Kým Thornfree mal asi pred týždňom sýtejšie červené plody, Čačanská beztrná mala zatiaľ iba svetloružové a Triple Crown stále iba zelené. Ak sa mi prakticky potvrdí, že sú to ešte neskoršie odrody ako Thornfree a nebudú mať vyššiu odolnosť k plesni než Thornfree, tak sú pre mňa nezaujímavé.

Navaho, Asterina a Loch Tay zatiaľ iba tvoria prvé výhony, prvá úroda bude až o rok. Navaho by mal u mňa odhadom/papierovo dozrievať okolo 20.8. - pre mňa dosť neskoro, mám ho skôr na porovnanie s ostatnými odrodami, až tak veľa si od neho nesľubujem, keďže je neskorý, ale uvidí sa aspoň ako je odolný voči plesni. Bude vhodnejší skôr do teplejších a južnejších polôh ako do mojej polohy.

Loch Tay - od tejto si naopak veľa sľubujem, mala by dozrievať asi týždeň pred Arapaho, teda u mňa asi poslednej dekáde júla, v teplých oblastiach SK teda už možno aj zač. júla.

Asterina - dozrieva tiež asi v tom čase čo Arapaho, júl/august, možno medzi Loch Tay a Arapaho. Ale vraj tejto švajčiarskej odrode nesedia príliš vlhké a chladné polohy, píšu niektorí pestovatelia, tak sa ešte uvidí, ale rastie zatiaľ u mňa pekne. 

Thornfree - ako som už písal, začína u mňa dozrievať až koncom augusta/zač. septembra a ak sa pokazí počasie tak zhnije/zoschne/nedozreje. Ale keď náhodou dozreje, tak je to dobrá černica na spracovanie, nie až tak sladká, ale zato veľmi aromatická. 

Loch Ness neviem zhodnotiť. Nemám ju a ani ju neplánujem. Niektorí užívatelia na zahraničných diskusných fórach o nej písali, že chuť je nezaujímavá, fádne sladká, "kocka cukru", je úrodná asi ako Thornfree, t.j. veľmi úrodná, skôr vhodná na kozervovanie a aj dozrievať by mala v čase ako Thornfree. Vlastnú skúsenosť nemám.

Príde mi, že väčšina odrôd v predaji je aspoň na moje podmienky dosť neskorá - Black Satin, Thornfree, Dirksen a pod. Kým sa vyfarbia a následne aj dozrejú, tak to trvá, prípadne nedozrejú vôbec. Veľa záleží od polohy, u mňa to predbežne vyzerá na kombináciu Loch Tay, Asterina, Arapaho, Ouachita. Tieto novšie beztrné u mňa vyzerajú zatiaľ asi najlepšie alebo papierovo najlepšie, no a zo starých odrôd tu rastie ešte Wilsonová skorá, tá je tiež bezproblémová, stíhne dozrieť, je úrodná, ale trnitá. Igor


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.24 (?), 13.8.2021 12:06

Ostružina se ve výšce 1 m nezastřihává. Asi jste si to spletl s malinami. Já bých nechal celý lpřírůstek 2,5 m, pouze bych ho ohnul.k zemi pro jednodšší sklizeň. Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.58 (?), 16.8.2021 14:56

Tom, určite som sa nesplietol. Nechce sa mi to teraz hľadať, ale v nejakom vedeckom článku venovanom černiciam som sa vtedy dočítal, že Arapaho v USA zastrihávajú vo výške asi 1,1 m. Rastlina sa potom rozkonári a dá aj viac úrody na bočných výhonkoch. 1,1 m je relatívne skoro na začiatku sezóny. Teraz už mi ani nič neostáva ako ju skúsiť ohýbať. Trochu sa teraz ohýba vo vetre, ale veľmi pochybujem, že ju skloním až k zemi. To by som ju musel hneď od začiatku postupne ohýbať k zemi. Teraz skôr hrozí, že ju zlomím keď to preženiem.

Doplním tému. Včera mi môj príbuzný z juhu Slovenska referoval, že mu začína dozrievať Thornfree. Neviem teda celkom presne či to znamená zber už zrelých čiernych plodov (ešte si to overím), ale u mňa boli včera, 15.8. iba prvé 3 plody Thornfree červeno-čierne, pomaly naberajú čiernu farbu, ale zbytok plodov je iba červený. Takže kým sa to vyfarbí, kým dozreje... a som na prelome augusta a septembra resp. začiatku septembra. 

Čo sa týka odhadu zrelosti, zatiaľ sa mne osobne osvedčuje vychádzať z amerických údajov a pridať k nim nejaký čas navyše. Príklad: Arapaho v južných štátoch USA (šľachtiteľská stanica Arkansas) dozrieva cca 3.6....U mňa, na severe Slovenska, chladná poloha, odskúšané, je to prelom júla a augusta. Teda + cca 2 mesiace. Bolo to tak aj minulé roky, a tento rok sa mi vyfarbili prvé plody Arapaho 30.7. a pár dní navyše potrebuje na dozretie. Ouachita podľa US zdrojov (Arkansas) dozrieva asi 5 dní po odrode Arapaho. Mne sa moja Ouachita tento rok vyfarbila 2.8. - teda 3 dni po vyfarbení prvých plodov odrody Arapaho a prvé plody Ouachita boli zrelé 6.8./7.8. Takže u 2 černíc mi to celkom sedí. Navaho, bolo tiež vyšľachtené v Arkansase, myslím, že nie je dôvod aby tá rovnica nefungovala aj v jeho prípade. Potvrdené to zatiaľ nemám, ale v južných štátoch USA dozrieva 2 týždne po odrode Ouachita, teda 20.6. - u mňa by teda malo dozrievať okolo 20.8. - teoreticky. Uvidím, či to bude vychádzať, hádam áno. Navaho je považované u nás už za neskorú odrodu. Keď uvážime, že je asom na severe a môj príbuzný na juhu mi hlásil, že mu Ouachita dozrela už 15.7. (mne 6.8.) - rozdiel asi 3 týždne, tak u nás bežne predávané neskoré Navaho by malo podľa týchto teoretických prepočtov v najteplejších oblastiach dozrievať na prelome júla/augusta a ak bude rodiť 4 týždne, tak kľudne dá aj komplet úrodu, v teplejších oblastiach. U mňa to už bude horšie, ale aj tak to nebude také zlé, lebo keď mi podľa výpočtu vychádza, že Navaho mi bude okolo 20.8. dávať už zrelé a chutné plody, zatiaľ čo Thornfree som mal včera, 15.8., iba 3 červeno-čierne plody, tak si vravím, že Navaho bude určite stáť za skúšku. Bude určite skoršie ako Thornfree a je jednoznačne chutnejšie ako Thronfree. Thornfree je na konzervovanie, Navaho na priamy konzum.

Trochu tápem ohľadne Triple Crown. Táto černica bola vyšľachtená na severe USA na rozdiel od Arapaho, Ouachita, Navaho, Apache... ktoré boli vyšľachtené na juhu USA a iba na nejakom americkom diskusnom fóre som svojho času našiel, že v južných štátoch USA Triple Crown vraj dozrieva až v polovici júla. Je to aj na americké pomery neskorá odroda. To nie je údaj zo šľachtiteľskej stanice ako u Arapaho, Ouachita, Navaho, ale iba od nejakého miestneho pestovateľa. Pokiaľ by to tak bolo a platila rovnica americký dátum na juhu + 2 mesiace pre moju polohu, tak u mňa by dozrievala, teoreticky, v polovici septembra, a to je pre mňa už nepoužiteľné. Jedine, že by mala nejakú vyššiu dolnosť voči plesni, o čom pochybujem. Zatiaľ si teda myslím, že budú hniť asi všetky černice rovnako dobre, len človek musí nájsť takú, ktorá mu odrodí v správnom čase. Ale možno to tak s neskorým dozrievaním Triple Crown nanešťastie aj bude, lebo zatiaľ čo Thronfree už je včera aspoň červené a prvé tri plody červeno-čierne, tak Triple Crown je stále zelené, i keď, je to len 2-ročný kríček a chápem, že doba zrenia sa ešte môže posúvať. Na nejakom ruskojazyčnom fóre zase uvádzajú nejakí pestovatelia, že Triple Crown dozrieva vraj asi tak týždeň pred Thornfree... ale zatiaľ to moje sadenice absolútne nepotvrdzujú. A mám 2 ks z dvoch rôznych zdrojov a správajú sa identicky obe sadenice, takže verím tomu, že mám Triple Crown. Záver je asi taký, že Navaho by som nezatracoval, aj keď v predchádzajúcom príspevku som bol skeptickejší. Odrody ako napr. Chester nemá zmysel u mňa ani skúšať, lebo by dozrievali možno niekedy koncom septembra, ani by u mňa nedozreli. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika