Jak namnožit stromkový rybíz - rondom



host - 152.34 (?)
25.7.2018 17:15

Co zkusit některou z delších větví zahřížit do nějaké nádoby, třeba květináče, postavené na něčem s vhodnou výškou? Když by se zemina v květináči udržovala vlhká, mohl by nějaký kořinek narůst. Střílím teda úplně od boku, protože tuto odrůdu neznám. Počkala bych ale na vhodnější období než léto.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Dobby - (20) - 241.21 (?), 25.7.2018 14:06, zobrazeno: 4858x

Dobrý den,

prosím zkušenější o radu.

Zkusila jsem nařízkovat Rondom, ale krásně mi to žloutne a vadne - prostě umírá. Až tady v diskusi jsem vyčetla, že tato odrůda se řízkuje nerada.

Nějaký jiný postup, jak ze stromku získám víc jedinců?

Děkuji, DK

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 25.7.2018 17:15

Co zkusit některou z delších větví zahřížit do nějaké nádoby, třeba květináče, postavené na něčem s vhodnou výškou? Když by se zemina v květináči udržovala vlhká, mohl by nějaký kořinek narůst. Střílím teda úplně od boku, protože tuto odrůdu neznám. Počkala bych ale na vhodnější období než léto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.250 (?), 25.7.2018 20:53

Ano tak v květináči to zakoření. Větévka se zakolíčkuje v hloubce pár centimetrů a musí být konec nad hlínou aby probíhala fotosyntéza. Ještě se doporučuje velmi opatrně příčným řezem naříznout spodní stranu kůry a tam vyraší kořínky. Pozor na zlomení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 25.7.2018 21:17

Ověřoval jsem jiný postup a všechno se ujalo. Obrázky jsou ve vlákně "Množení meruzalky", příspěvek z 17.2.2018. Naroubují se několik měsíců založené řízky josty (od listopadu do února) nebo černého rybízu, asi 20 cm dlouhé. Roub má asi 5-10 cm. Úvazek je tvořen jen provázkem s mezerami, ne páskou. Naroubované řízky s kalusem na podnoži se zaškolkují tak, že je vidět jen nejvyšší očko rybízu. Nejprve vyraší kořeny z podnože a časem přímo z rybízového roubu. Pomocná podnož časem odumře a zůstane jen rostlinka rybízu, která se jinak špatně řízkuje.

Samozřejmě, pokud rovnou naroubujete zakořeněnou meruzalku, dostanete snadno nové stromkové rybízy.

Naroubované řízky
Naroubované řízky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.143 (?), 5.9.2021 0:52

Taky poprosím o radu. Loni začal prosychat stromkový rybíz neznámé, ale kvalitní odrůdy, který jsme koupili se zahradou. Nakonec uschl úplně, ale podařilo se mi včas odebrat řízky, takže nový keřík si vesele roste. Jenomže bych potřebovala stromek. Dá se prosím stromek vypěstovat řezem z keře, nebo musí být roubovaný na meruzalce?

Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 5.9.2021 8:21

Stromek, jehož kmínek je z rybízu má krátkou životnost, meruzalka ji natáhne na troj a více násobek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.1 (?), 5.9.2021 13:27

Poncháte-li tvar keře, pak na desetinásobek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.143 (?), 5.9.2021 21:28

Jasně že bych radši nechala keř, ale trocšku se nevejde, keřů mám několik a nísto už jenom na stromek. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 123.220 (?), 26.9.2021 15:19
Ahoj, dám to sem, i když mi jde o keř. Z likvidovaného stromku bych si chtěl vypěstovat keř. V létě jsem dal pokusně jeden letorost doma do vody a vypustil jeden kořen, na fotce bílý. Otázka zni: co ted s tím? Přesadit do zeminy ven? Dát do většího květináče a zakopat? Nebo nechat přes zimu doma ve vodě jak to je? Díky PeP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 27.9.2021 7:39

Pep: Dát ven do dobře nakypřené, zralým kompostem nebo substrátem, popřípadě i pískem, perlitem vylepšené zeminy. Více šikmo, min ze dvou třetin hluboko. Chránit před ušlápnutím, zaplevelením. Před nástupem mrazů nakopčit podobným materiálem+chvojím, zjara chvoj pryč, zemina se částečně slehne, posléze z jejího přebytku vytvořit zálivkovou mísu. A ten dlouhý, bílý vous-kořen před výsadbou asi o třetinu zakraťte, kůru opatrně od případného slizu otřete-hadérkou či pap.utěrkouenlightened.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika